Inzerce

Co vás zajímá: lupénkář v zimě

aktualizováno 1. února 2014, Marcela Jurčíková   |   přečteno: 14155x

I zdravou pokožku, natož tu nemocnou, vysušují přechody z chladu do tepla, suchý, mrazivý vzduch a dráždí ji vrstvy oblečení. Kůže svědí, snadno se zanítí nutí se škrábat. To vše může vést ke vzniku nebo rozšíření zánětlivých ložisek. Lupénka a řada dalších kožních chorob se proto v zimním období obyčejně zhoršují.

foto: shutterstock.com

MUDr. Nina Benáková z dermatologické ordinace Medicínského centra Praha a vědecký sekretář Čs. dermatologické společnosti ČLS JEP vám poradí, co pro sebe a svou kůži můžete udělat, abyste i v zimě udrželi lupénku v šachu.

Zajistí zvýšenou potřebu hydratace pokožky domácí solné koupele?

„Podomácku a nepravidelně prováděné koupele, byť s přísadami mořské soli, která nutně nemusí být z Mrtvého moře, mívají maximálně relaxační účinky. S ohledem na psychickou rovnováhu nejsou ‚k zahození‘, ale přímo hojivý efekt nepřinášejí. Prospěšnější je krátká vlažná sprcha, pokud možno jen jednou denně, aby nedocházelo k dalšímu vysušování pokožky. Případně krátká koupel s emolientními oleji se zklidňujícími a zvláčňujícími účinky. Důležité je i pravidelné promazávání kůže, které zmírňuje vysušování i působení nepříznivých vlivů, a tak ji do jisté míry ‚preventivně‘ chrání před podrážděním.

Skutečné léčebné koupele se stanoveným obsahem účinných látek a v odpovídajícím režimu, tedy minimálně 3x týdně, jsou standardní součástí terapie v lázních, denních stacionářích nebo v rámci hospitalizace v nemocnici. Navíc jen koupele nestačí, mají smysl v kombinaci s dalšími metodami, například lokálním ošetřováním zánětlivých ložisek nebo fototerapií.“

Jsou pro psoriatika vhodné návštěvy solária?

„V rámci fototerapie se využívá UVB záření, které zpomaluje růst a množení kožních buněk – ve srovnání se zdravou pokožkou se při lupénce obnovují až čtyřikrát rychleji. Solarium je však zdroj UVA záření, proto konkrétně na lupénku nemá vliv, respektive muselo by působit na pokožku ve vysokých dávkách, a to není praktické ani bezpečné. Jako doplněk k doléčení po absolvování fototerapie či přímořského pobytu může solarium prospět. Pokud je však nemoc v aktivní fázi nebo je jedinec fotosenzitivní, může naopak jeho zdravotní stav zhoršit.“

Existuje speciální dieta při lupénce?

„Vliv stravování při tomto onemocnění je malý. Samozřejmě u člověka, jenž navíc trpí například cukrovkou, poruchami metabolismu tuků, je obézní, má vysoký krevní tlak apod., nedodržování zdravého životního stylu, včetně stravování, může průběh a projevy psoriázy zkomplikovat. Specifická ‚lupénková‘ dieta sice neexistuje, nicméně lze doporučit úpravu jídelníčku podle zásad žlučníkové či jaterní diety. U řady chronických zánětlivých chorob, k nimž se řadí i lupénka, jsou totiž játra zatížena, laicky řečeno rovněž postižena zánětem. Příhodná je tato dieta hlavně v zimě, kdy mají lidé tendenci jíst tučná jídla, přejídat se a také mají nedostatek pohybu.“

Má oslabená imunita, typická pro chladné počasí, vliv na úspěšnost léčby?

„Lupénka nemá pouze jednu příčinu, nýbrž se genetické odchylky vyskytují na mnoha úrovních, včetně vrozené imunity, která je důležitá v obraně organismu nejen proti sezonním infekcím. Na zimní období se imunitní systém musí adaptovat, a právě i to s sebou nese riziko zhoršení choroby.

Pro pacienty s těžkou formou psoriázy, kde nestačí zevní léčba či fototerapie a na které standardní systémová léčba nezabírá, nebo pro ty, kteří kvůli dalším interním chorobám nemohou užívat klasické léky v tabletách, případně je špatně snášejí, je vhodná tzv. biologická léčba. Spočívá v nitrožilní nebo podkožní aplikaci biologik neboli látek, které zánět zablokují přímo na buněčné a molekulární úrovni, proto je tak účinná. Pacient však musí splňovat příslušná odborná kritéria: zda je v jeho případě skutečně odůvodněná a jestli jejímu použití nebrání jeho zdravotní stav. Biologická léčba je navíc velmi drahá a úhrady zdravotních pojišťoven nejsou bez problémů, což je pro specializovaná pracoviště, tzv. Centra pro biologickou léčbu psoriázy, svízelné.

Přestože se tohoto onemocnění zcela a navždy zbavit nelze, léčitelné je. Vhodnou kombinovanou léčbou je možné kožní projevy rychle zklidnit či zahojit. Hlavním cílem je lupénku dlouhodobě udržet pod kontrolou.“

autor: Marcela Jurčíková , ordinace.cz

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 258 lidí.
Inzerce
Inzerce
Kde hledat pomoc?
Centra lupenky
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

    Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

  • Shakira (čelistní kloub) 17. září 2019, 15:52:22

    Dobrý den, já bohužel (bohudík) etapou dlah či výplachu neprošla.. Byla jsem tak ve… Diskutovat

  • Broňa (Menopauza) 17. září 2019, 22:59:09

    Ano, taky menoflavon doporučuji. Obsahuje výtažky z červeného jetele, který je velmi… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.