Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Za neplodností může být i obezita

( Helena Vacková | přečteno: 9896x )

Neplodnost. Strašák mnoha párů. Jedním z důvodů, co za ní stojí, je i obezita. Problémy s otěhotněním pomáhají řešit bariatrické výkony a s nimi spojené výrazné úbytky hmotnosti.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Je dokázáno, že chirurgická léčba obezity má pozitivní vliv na zvýšení plodnosti. „Až sedmačtyřicet procent pacientek, které se opakovaně a neúspěšně pokoušely otěhotnět před operací, spontánně otěhotnělo po redukci hmotnosti,“ uvádí MUDr. Doležalová-Kormanová v knize Bariatrická a metabolická chirurgie a dodává, že některé ženy dokonce přišly do jiného stavu i přes užívanou antikoncepci, která má především po malabsorpčních operacích (tedy těch, které omezují vstřebávání látek z přijaté potravy – pozn.) obecně nižší účinnost.

Rčení, že maminka má jíst za dva, je přežitek

„V době, kdy jsme s mým druhým manželem plánovali miminko, jsem měla už tři toky udělanou bandáž žaludku. Když jsem se tehdy pro operaci rozhodla, volila jsem možnost utahování, povolování manžety (adjustabilní bandáž – pozn.).“ vypráví třiačtyřicetiletá paní Petra, která měla před bariatrickým výkonem nadváhu osmatřicet kilo.

Není proto divu, že jí gynekolog kvůli možnému těhotenství doporučoval zhubnout. Nedařilo se jí to. „To víte, že jsem z toho byla špatná,“ povzdechne si Petra. Proto se definitivně rozhodla pro operaci.

„Když jsem otěhotněla, říkala jsem doktorovi, že mám bandáž žaludku a ptala se ho, jak je to se stravou. Kvůli dítěti. Říkal mi: Rčení, že maminka má jíst za dva, je přežitek. Vy potřebujete především hodnotnou stravu. Doporučil mi, abych jedla hodně játra a slezinu, protože obsahují železo,“ vypráví maminka sedmiletého syna.

Po bandáži je pro těhotnou důležitý pravidelný přísun bílkovin

Po adjustabilní gastrické bandáži, jejímž principem je zavedení silikonové manžety do horní části žaludku a jejím následném stažení, se nijak zvlášť nemění vstřebávání živin. Pacienty omezuje pouze v objemu přijímané potravy. „Proto je pro těhotnou ženu důležité, aby dodržovala racionální skladbu jídel a měla dostatečný přísun bílkovin,“ radí MUDr. Karin Doležalová-Kormanová.

Dále doktorka dodává, že právě tento typ bariatrického výkonu je v těhotenství bezpečný a dobře tolerovaný. Nebyl prý zaznamenán vyšší počet komplikací, kvůli kterým by byla v průběhu gravidity nutná reoperace. Jedním ze základních předpokladů nekomplikovaného těhotenství po bariatrických zákrocích je však úzká a pravidelná spolupráce pacientky s odborníky ze specializovaných center zabývajících se komplexní problematikou léčby obezity.

Gravidní mají vyšší nároky na přísun minerálů a vitaminů

U gravidních žen po sleeve gastrektomii – odstranění velkého zakřivení žaludku – je důležité sledovat krevní obraz a případně doplňovat vitaminy, zejména B12. Lékaři doporučují, aby žena po tomto výkonu počkala s těhotenstvím minimálně dvanáct měsíců. „Je to kvůli prevenci nedostatečné výživy plodu a případných možných neurologických postižení plodu při nedostatečnému doplňování vitaminů v období intenzivních váhových úbytků,“ vysvětluje v knize doktorka Doležalová-Kormanová.

Alespoň osmnáctiměsíční interval mezi operací a graviditou doporučují odborníci ženám, které podstoupily gastrický bypass. „Protože tento výkon má větší vliv na metabolismus operovaných,“ říká MUDr. Doležalová-Kormanová.

U gravidních pacientek po gastrickém bypassu by se pak měly častěji kontrolovat adekvátní dávky potravy, a to i z pohledu dostatečného vstřebávání bílkovin, minerálů a vitaminů. „Protože těhotné ženy mají vyšší nároky na přísun minerálů a vitaminů. Proto je u nich důležité provádět častější laboratorní vyšetření,“ poukazuje doktorka Doležalová-Kormanová s tím, že se těmto nastávajícím maminkám doporučuje jíst minimálně dvě až čtyři jídla s vyšším obsahem kvalitních bílkovin denně.

Bariatrická léčba má pozitivní vliv na zvýšení plodnosti

Také po biliopankreatické diverzi, tedy metodě přemostění části tenkého střeva, jsou nezbytná opakovaná laboratorní vyšetření kvůli sledování metabolického a nutričního stavu gravidní ženy. „Aktuálnímu nálezu je pak nutné přizpůsobit doplňování minerálů, vitaminů, proteinů, eventuálně dalších látek,“ upozorňuje doktorka Doležalová-Kormanová.

Tím, že se touto metodou přemostí a vynechá tak z procesu trávení velká část délky tenkého střeva, tudíž k trávení potravy dochází až v konečných úsecích tenkého střeva, je nutné nejen u gravidních žen pečlivě sledovat i hladinu bílkovin a železa.

Stejně jako u předchozích zákroků, tak ani po biliopankreatické diverzi se podle MUDr. Doležalové-Kormanové nijak zvlášť nezvyšuje počet komplikací v těhotenství.

Hledáme ženy, které operaci podstoupily a mají zkušenost s tím, jak po ní lze zvládnout těhotenství. Své zkušenosti a názor nám, prosím, napište prostřednictvím diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 535 lidí

Mohlo by vás zajímat

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Příjem a výdej energie

V minulém článku jsme došli jsme k závěru že tělesnou hmotnost ovlivňuje více faktorů. Dnes se zaměříme na to, jak naše tělo hospodaří s energií, kterou získáváme z potravin. Množstvi energie (ať již obsažené v potravinách či potřebné pro správnou funkci našeho těla) měříme v kaloriích (též v joulech - pozn. redakce).

Obezita jako nemoc

Obezita je vlastně zmnožení tuku v organismu, kterému je v poslední době stále častěji přičítáno, že se podílí na vzniku mnoha chorob.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce