Inzerce

Ohrožují kila navíc vaše zdraví?

(PhDr. Iva Málková | přečteno: 17959x )

Obezita, nadváha, otylost, kila navíc, korpulentnost – takto označujeme fakt, že někdo nemá ideální váhu. Takových je v ČR v52 %. Co je vlastně obezita, jaké má podoby, jak se zjišťuje a jaká zdravotní rizika jsou spojena s různými stupni obezity? Naučte se to spočítat a zjistit, jaká rizika z toho plynou právě pro vás.

shutterstock.com

Obezita je definována jako zvýšené množství tukové tkáně. Pokud by tato definice přesně vystihovala problematiku obezity, měla by být terapie doménou somatické medicíny a somaticky orientovaných lékařů – tedy těch, v jejichž zřeteli je na prvním místě tělo. A bohužel zatím tomu tak často je – tento přístup se totiž dlouhodobě ukazuje jako neefektivní.

Obezitu je však třeba pojímat komplexněji, není to jen porucha týkající se nevhodného složení těla, ale je to též porucha vnímání světa i sebe samého a porucha emocí obezních, kteří často v důsledku černobílého myšlení prožijí většinu života „ve jménu hubnutí“. Život obézních se skládá ze dvou střídajících se období:

 1. období radikální nevhodné diety
 2. období absolutní nekontroly a nadměrného příjmu potravy, kdy sbírají síly na zahájení další diety

Proto je třeba i terapii pojímat komplexněji a neléčit jen somatickou poruchu, nevhodné stravovací a pohybové návyky, ale zaměřit se též na kognice (vnímání) a emoce, které k nevhodnému chování vedou. To platí zejména o lehčím stupni obezity (BMI do 35), který je nejčastější. U lehčího stupně obezity je velmi efektivní a účinná například kogntivně behavioárální terapie (KBT), o které si podrobněji povíme v příštích textech. U obézních s těžkým stupněm obezity (zejména BMI nad 40) je potřeba KBT kombinovat s dalšími přístupy (farmakoterapie - léky, nízkoenergetické bílkovinné diety, chirurgické zákroky) a rozhodně je nutná odborná spolupráce s lékařem obezitologem – taková forma obezity již nelze zvládnout svépomocí.

Definice obezity pomocí BMI

Jak jsme si již řekli, obezita je definována zmnožením tukové tkáně v organismu. Podíl tuku v organismu určují 3 faktory:

 1. pohlaví
 2. věk
 3. etnická příslušnost

Fyziologicky je vyšší podíl tuku u žen než u mužů. S věkem podíl tuku v těle stoupá. Vzhledem k tomu, že ne vždy je možné tuk změřit, používají se k hodnocení obezity různé indexy. Nejběžněji používaný je index tělesné hmotnosti BMI (z anglického Body Mass Index), který se vypočte tak, že se hmotnost vyjádřena v kilogramech dělí druhou mocninou výšky, která je vyjádřena v metrech. Vzoreček pro výpočet BMI:

BMI = tělesná váha (kg)/[výška (m)]2

BMI představuje orientační hodnocení obezity, nezachycuje podíl tuku a beztukové hmoty. Při stejném BMI mají ženy větší podíl tuku než muži a starší jedinci větší podíl tuku než jedinci mladší. U sportovců provozujících silové sporty (vzpěrači, kulturisté) vyšší BMI může odrážet zmnožení svalové hmoty a ne zmnožení tuku. Též některé etnické rasy mohou mít různý podíl tuku při stejném BMI. I přes výše uvedené výhrady je BMI zatím používáno jako měřítko obezity a podle tohoto indexu se určují zdravotní rizika spojená s obezitou. Rozložení tuku a zejména obvod pasu je však pro zhodnocení zdravotních rizik průkaznější.

Zdravotní rizika podle kategorií BMI

Kategorie BMI, jak je definovala Světová zdravotnická organizace:

 • 18,5 – 24,9: normální váha – zdravotní rizika jsou minimální
 • 25 – 29,9: NADVÁHA - nízká až lehce zvýšená zdravotní rizika
 • 30 – 34,9: OBEZITA 1. STUPNĚ – vysoká zdravotní rizika
 • 35 – 39,9 - OBEZITA 2. STUPNĚ – vysoká zdravotní rizika
 • více než 40 - OBEZITA 3. STUPNĚ - velmi vysoká zdravotní rizika

Definice obezity podle rozložení tuku

Z hlediska zdravotních rizik je určující a významné rozložení tuku v těle – proto je toto definování obezity v jistém smyslu průkaznější a přesnější než výpočet BMI. Byly definovány dva typy obezity:

 1. Obezita viscerální, útrobní, androidní, mužského typu (jablku podobná): Je charakterizována hromaděním tuku uvnitř břicha a v oblasti hrudníku. Je spojena s vyšším výskytem metabolických a kardiovaskulárních komplikací obezity – tzn. zvýšené riziko akutního infakrktu myokardu a cévní mozkové příhody.
 2. Obezita gynoidní, ženského typu (hrušce podobná): Je charakterizována zmnožením podkožního tuku zejména v oblasti hýždí a stehen. Z hlediska zdravotního je méně riziková než mužský typ obezity. Dříve se klasifikoval androidní a gynoidní typ obezity podle poměru mezi obvodem pasu a boků. Dnes se považuje za postačující ukazatel metabolických a kardiovaskulárních rizik pouze obvod pasu (měří se v horizontální rovině uprostřed vzdálenosti mezi hřebenem kosti kyčelní a spodním okrajem posledního žebra).

  Změřte si obvod pasu a zjistěte svá rizika

Obvod pasu určuje zvýšené a vysoké riziko metabolických a kardiovaskulárních komplikací obezity u mužů a žen:

Obvod pasu u mužů:

 • zvýšené zdravotní riziko: více než 94 cm
 • vysoké zdravotní riziko: více než 102 cm

Obvod pasu u žen:

 • zvýšené zdravotní riziko: více než 80 cm
 • vysoké zdravotní riziko: více než 88 cm

Napište nám své zkušenosti s hubnutím a dietami. Přispět můžete do diskuse nebo na mail redakce@ordinace.cz.

-----------------------------Komerční sdělení------------------------

Přípravek na hubnutí Orlistat Sandoz 60 mg urychlí úbytek kilogramů.Orlistat Sandoz 60 mg je vyroben jako speciální pomoc pro ty, jejichž BMI vyšším než 28. Pomůže jim rychleji snížit váhu, protože umí zabránit vstřebávání přibližně čtvrtiny tuků z jídla. S jeho pomocí je hubnutí o polovinu efektivnější.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
jankaa

jednoduchá online kalkulačka BMI je na webu www.kalkulackabmi.cz

Veronika T.

jsem tu vaši kalkulačku zkoušela a pokaždý mi to vyhodilo jiný výsledek :-( Takže raději růčo podle tohodle vzorečku.

Tamara Loflová

Jak tady tak hezky promujete ten Orlistat, tak jsme si ho teda koupila a zatim mám 3kg dole za 10 dní! Přemýšlím jestli to neni nějak rychlý? nevíte? Nemám s tim zajít raději k lékaři? Děkuji za informace.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 304 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chirurgická léčba obezity: bariatrie, čili bandáž žaludku

Bariatrie je vhodnou variantou pro ty, kteří mají velkou nadváhu, které se nemohou zbavit. Pro ty, kteří sice drží dietu, ale krátce po jejím ukončení se zase vrátí ke své původní váze.

Glykemický index

Ve světě již bylo vymyšleno tisíce způsobů jak zhubnout a mnohi zaručených diet, které popírají jedna druhou.

Bariatrické operace - 8 důvodů, proč se nebát a zhubnout

Obezita je civilizační onemocnění, které je spojené nejen s fyzickými, ale také psychickými komplikacemi. Pacienti opakovaně prožívají pocit selhání, kdy při snaze zhubnout nepřichází požadovaný výsledek, případně hubnutí vystřídá tzv. jo-jo efekt a opětovné přibývání na váze.

Muže obezita obvykle trápí až s nástupem zdravotních potíží

Většina žen je se svou váhou nespokojená a je jedno zda, váží padesát, šedesát nebo sedmdesát kilogramů. Stručně řečeno, i když je jejich váha vzhledem k výšce přiměřená, vždy by chtěly mít o pět kilogramů méně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.