Inzerce

Léčba obezity: Při hubnutí je důležitější hlava než žaludek

22. května 2010, PhDr. Iva Málková   |   přečteno: 14596x

Mučednické hladovění vám ke snížení a udržení váhy nepomůže, byť můžete během diety vypadat velmi hrdinně. Recept psycholožky Ivy Málkové nehraje na efekt, ale efektivitu: zhubněte trvale tím, že nebudete trpět, jídlo i pohyb vám budou "chutnat", budete si klást reálné cíle a změníte životní styl natrvalo, ne jen na dva superdietní týdny.

foto: shutterstock.com

Při hubnutí se nestačí soustředit pouze na jídlo, hlava je důležitější než žaludek. Často víme, co máme dělat, ale chybí k tomu vůle. Ve světě je už od 60. let uplatňována velmi efektivně při hubnutí tzv. kognitivně behaviorální psychoterapie. "Behaviorální" znamená, že ovlivňuje chování – tedy jídelníček. "Kognitivní" pracuje s myšlenkami, s celkovým postojem k hubnutí. Tato terapie pomáhá obézním odstraňovat nevhodné stravovací a pohybové návyky, aniž by při tom strádali tělesně či psychicky.

Obsah a cíle psychoterapeutické léčby obezity

Obsahem léčebného programu není dodržování striktně předepsaných "hrdinských" diet. Velmi náročným a prvním úkolem je přivést klienta k faktu, že drastické diety při hubnutí většinou nefungují, ale že je nutná trvalá změna životního stylu, která ho ve svém konečném důsledku dovede nejen k váhovým úbytkům, ale i ke zvýšení kvality života.

Obézní jsou vedeni k tomu, aby se sami naučili si sestavit svůj jídelníček tak, aby byl energeticky chudší, odpovídal zásadám správné výživy a současně vyhovoval jejich chuti. Učí se jíst tehdy, když chtějí sami, a ne, když jsou provokováni k jídlu různými vnějšími či vnitřními podněty (např. linoucí se vůní bramboráku či smutnou náladou). Program bere v úvahu fakt, že ke změně chování člověka je nutné se zaměřit i na jeho emoce a myšlenky, které následně ovlivňují jeho chování.

Hubnoucí se učí klást si reálné cíle a odstranit často černobílé myšlení, které se projevuje tím, že každé sebemenší porušení v dodržování nových návyků chápou jako totální selhání. "Nevydržel jsem, dal jsem si čokoládu, radši ty výčitky zajím, vždyť už je to jedno."

Tento přístup je efektivní nejen při redukci váhy, ale zejména ve vztahu k udržení váhových úbytků. Zaměřuje se totiž nejenom na to, co má či nemá člověk jíst, ale učí zároveň obézního, jak změn v nevhodných návycích dosáhnout. Tento přístup je vhodný u všech typů obezit, u těžších stupňů je dobré ho kombinovat s dalšími přístupy.

Cílem terapie tedy je, aby změna stravovacích a pohybových návyků byla pro obézního příjemná, aby se důsledky této změny odrazily ve zvýšené kvalitě života. Jen tak se nové návyky mohou udržet dlouhodobě a váhové úbytky mohou být trvalé.

Skupinové kurzy hubnutí

Metodika behaviorální psychoterapie se nejefektivněji uplatňuje ve skupinových kurzech snižování nadváhy. Výhody skupinové ho kurzu:

 • Ekonomické: Informace mohou být sděleny více osobám najednou. (Nezapomeňme na to, že jen v Česku je několik miliónů obézních.)
 • Motivační: Účastníci kurzu si pod odborným vedením vytvářejí příjemnou atmosféru, ve které se jim lépe daří dosáhnout společného cíle. Překážky překonávají společně a své problémy neřeší pouze s terapeutem, ale i s ostatními členy skupiny. Navzájem se podporují a pomáhají si. Velkou motivací pro redukci hmotnosti nových účastníků je setkání s již zhublými absolventy kurzu.
 • Vhodný pohyb: Součástí kurzu je i cvičení přizpůsobené lidem s nadváhou, jehož cílem je především to, aby mu obézní přišli na chuť a pohyb se stal samozřejmou součástí jejich nového životního stylu.

Metodiku kognitivně behaviorální terapie, a zejména skupinových kurzů, používá v Česku společnost STOB, která zahájila svoji činnost v roce 1989. Dnes ke spolupracovníkům STOBu patří 300 psychologů, lékařů, nutričních terapeutů, cvičitelek a dalších odborníků. Skupinové kurzy jsou organizovány zhruba ve stovce měst a cílem společnosti STOB je rozšířit je po celé republice. Další kolo kurzů zahajuje v září 2010 - více informací na www.stob.cz. Další možností je nastartovat své hubnutí na skupinových redukčních pobytech. Hubnout s pomocí a podporou STOBu můžete i na dálku - zdarma pomocí zábavných lekcí na www.stobklub.cz, kde si můžete v rámci komunitního webu vyměňovat zkušenosti.Zapojte se do diskuse, pište, jak se podařilo hubnou vám!

autor: PhDr. Iva Málková , STOB - STop OBezitě

Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 29 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

  Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

 • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

  Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

 • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

  A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.