Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Netloustněte z hladu, zhubněte jídlem

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 17335x )

Mnozí lidé tloustnou z hladu. Ačkoli jedí hodně, je jejich tělo dlouhodobě podvyživené. Na vině je špatně poskládaný jídelníček, který možná je bohatý na tuky a cukry, ale ostatních živin je tak málo, že tělo strádá a neustále ukládá energii do tukových polštářů. V takovém případě je samozřejmě chyba snažit se zhubnout dietou. Správná cesta je začít jíst pravidelně, a hlavně lépe.

shutterstock.com

Vynecháváním některých denních jídel nebo nevhodnými redukčními dietami je snadné dostat se do začarovaného kruhu, kdy lidé potýkající se s nadváhou trpí zároveň podvýživou. Dosažení či udržení správné tělesné hmotnosti vyžaduje dodržování několika základních pravidel: jíst 5-6x denně pestrou stravu, sledovat nutriční údaje na obalech potravin (například značení GDA), přijímat i vydávat odpovídající množství energie.

Nadbytečná kila řešíme nejrůznějšími dietami, obvykle nevhodnými pro špatné složení a nízkou energetickou hodnotu. „Na nedostatečný přísun energie a živin reaguje organizmus zpomalením bazálního metabolizmu, ukládáním do zásob,“ varuje MUDr. Jarmila Křížová z metabolické jednotky III. interní kliniky VFN a 1. LF UK a vysvětluje: „tato adaptace umožnila našim prapraprapředkům přežít řadu dní bez dostatečného přísunu energie a živin, když bylo jídlo dostupné jen v omezeném množství. Oni sice přežili, ale pro nás není tato spořící genetická výbava nijak výhodná. Naše tělo umí vytěžit ze stravy maximum energie, obzvláště tehdy, když se obává hrozícího nedostatku, tedy i při nepravidelném stravování. Jenže pak přestává hubnout a může dokonce i tloustnout.“

Opakem obezity je patologická podvýživa (malnutrice), ale ruku v ruce s obezitou jde podvýživa ve smyslu nedostatku některých živin. Pokud se špatně stravujeme nebo dokonce hladovíme, nedodáváme svému tělu dostatečné množství potřebných živin, případně ani energie. Může se zhoršit náš imunitní systém, můžeme být chudokrevní, přijít o svalovou hmotu, ale nejčastěji přibereme na váze. 

Problém špatného (nepravidelného, nekvalitního, jednostranného) stravování se týká více než poloviny lidí – manažerů a dalších zaneprázdněných dříčů, dietářů, sportovců a anorektiků nebo ortorektiků. „Správně se stravovat přitom není až tak složité. V první řadě je nutné vyloučit z jídelníčku fast food, instantní a předpřipravené potraviny. Zároveň o trochu snížit energetický příjem a začít se pravidelně hýbat,“ radí specialista na výživu Petr Havlíček. „Důležitá je také nutriční skladba jídelníčku, to znamená, že by se každý měl začít více věnovat informacím na obalech potravin a všímat si i nutričních údajů,“ dodává Havlíček.

Zajímá vás, co znamená, když je výrobek "bez kalorií, nízkotučný nebo bez tuku"? Vysvětlení najdete v tomto článku.

Jak pomůže GDA?

Snadnou orientaci v nutričních údajích na obalech potravin umožňuje značení GDA, které udává obsah energie, živin i dalších významných látek v procentech z celkového doporučeného denního množství.

 

Co vyčtete ze značení GDA:

  • obsah energie,
  • podíl doporučeného denního množství energie, cukrů, tuků, nasycených mastných kyselin a sodíku obsažený v přesně stanoveném množství konkrétního produktu – v %.

Značení vám pomůže jednoduše zjistit, kolik z doporučené denní dávky energie a živin je v daném výrobku. Nemusíte složitě počítat, protože to už udělal výrobce za vás.

Sledujete údaje na obalech potravin? Napište nám to v rámci diskuse nebo na tento mail.

Diskuse k článku
Eliška Navrátilová
1x

Já měřím 176, 7 a vařím 60 Já mám nadváhu jak se mám zavit nadávhy ?

Lenka

Konečně jeden z článků, se kterými mohu souhlasit a který neslibuje nemožnou ztrátu kil výměnou za hladovění. Všimla jsem si, že v dnešní době je in vydržet co nejdéle bez jídla nebo alespoň vydržet co nejdéle v tom šíleném odříkání, jíst všechno to, co člověku nechutná, protože jen tak se pozná to odhodlání do hubnutí, které se prostě MUSÍ nějak projevit. Všechno je to blbost! Člověk, který už někdy držel dietu, ví moc dobře, že základem hubnutí je jídlo. Správně postavený jídelníček vás nenechá hladovět, ale zároveň vám nedovolí se přejídat. A pokud by teď chtěl někdo odporovat, že nemá finance na to, aby si někde nechával sestavovat jídelníček na míru, tak je to zas jen výmluva, protože se mu do hubnutí nechce. Dneska už se dá najít všechno na netu, včetně těch jídeláků. Stačí se mrknout třeba na stránky fitnesstv.cz, tam je jídeláků, z nichž si člověk může vzít příklad, spousta.

Veronika

Kamarád zhubnul kombinací cvičení + koukání si nutriční hodnoty a dodržování pitného režimu + menší porce ale častěji a teď má o cca 23 kilo míň. To už je co říct. Já jsem se zas dala motivovat online cvičením. Pustím si různé cviky přes fitnesstv.cz a cvičím si. Samozřejmě do toho skvělá hudba :) Už mám instalovanou i aplikaci, která mě upozorňuje na pravidelný přísun tekutin. Od tehdy co jsem začala cvičit se cítím 2x lépe a také příbuzní již začali po mně pokukovat, že jsem zhubla: D


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Podváha

Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Dieta - co vše se skrývá pod tímto slovem?

Řecké slovo původně znamenalo životní styl, vše, co lze ovlivnit. Dnes jím rozumíme přechodnou nebo trvalou odchylku od obvyklého stravování nebo způsob stravování vůbec.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce