Inzerce

Tuky mohou škodit i prospívat

1. září 2008, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 13642x

Tuky jsou často diskutovaným tématem, a to nejen v souvislosti s dietními režimy.

foto: shutterstock.com

V lidském těle totiž hrají důležitou roli. Tuky (lipidy) a látky tukům podobné (lipoidy) představují organické sloučeniny zásadního významu – jsou energeticky nejbohatší složkou potravy a mají stěžejní úlohu pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K). V organizmu tvoří zásoby energie a jsou součástí buněčných membrán. Některé z nich zajišťují správnou funkci svalů, včetně srdečního. Na druhou stranu, nadměrný přívod tuků má za následek obezitu a je rizikovým faktorem pro vznik aterosklerózy. Stejně jako se rozlišuje tzv. dobrý a zlý cholesterol, lze i tuky rozdělit na prospěšné a škodlivé. Výživová doporučení mohou být pro běžného konzumenta těžko použitelná, protože nemusí být zcela zřejmé, kolik a jakého tuku by měl denně člověk vlastně zkonzumovat, aby dodržel zásady zdravé výživy.
Existuje jednoduchá pomůcka, která srovnává obsah tuku, nasycených a nenasycených mastných kyselin v rostlinných a živočišných tucích a usnadní tak dodržet příjem doporučeného množství správných tuků. Lépe než gramy si totiž představíme lžíci rostlinného tuku nebo slabě či silně namazaný plátek chleba.

Pozor na skryté tuky
Podle doporučení nutričních terapeutů si musíme dávat pozor nejen na množství, ale i druh tuků, a to nejen z hlediska jejich původu (tuky rostlinné a živočišné), ale také na tuky zjevné a skryté. Zatímco zjevné tuky konzumujeme v podobě olejů nebo tuků na mazání, určité množství skrytého tuku zkonzumujeme také nevědomky v podobě uzenin, sladkostí, tučných mas či tučných mléčných výrobků.
Průměrný denní příjem energie dospělého člověka by se měl pohybovat mezi 8 000 a 10 000 kJ, přičemž 30 až 35 procent energie by mělo pocházet z tuků, což představuje 63 až 92 g tuků denně. Je nutné si uvědomit, že i pestrý jídelníček zdravě se stravujícího člověka obsahuje řadu skrytých tuků, proto bychom měli jejich příjem snížit a pro konzumaci zjevných tuků vybírat ty kvalitní.
Například denní jídelníček, který kromě ovoce, zeleniny a příloh obsahuje také nízkotučný jogurt a celozrnný chléb s džemem ke snídani, kuřecí prsa k obědu, celozrnný chléb s nízkotučným mlékem ke svačině a celozrnný toast s vařenou šunkou a polotučným sýrem k večeři, obsahuje 16,5 g skrytého tuku. Pro doplnění celkového denního příjmu tuku v tomto případě zbývá přibližně 55 g tuku.

V jídelníčku by měl dominovat kvalitní tuk rostlinného původu
Vzhledem k tomu, že skrytý tuk je většinou živočišného původu, zbytek denní dávky je dobré pokrýt tuky rostlinnými. Platí totiž pravidlo, že pouze 1/3 denního příjmu tuků by měla být hrazena tuky živočišnými a 2/3 tuky rostlinnými. Jídelníček proto můžeme doplnit například tak, že 1 plátek chleba silněji namažeme nízkotučným rostlinným tukem, na úpravu masa či ryb použijeme 4 lžíce oleje a celozrnný chléb ke svačině a toast k večeři doplníme vždy vrchovatou čajovou lžičkou 60% rostlinného tuku. Do zeleninových salátů v průběhu dne pak můžeme použít 15 g oleje, což odpovídá 3 lžícím. Kvalitní rostlinné tuky a oleje obsahují důležité vícenenasycené mastné kyseliny omega 6 a omega 3, které pomáhají udržovat hladinu cholesterolu v krvi a mají důležitou úlohu v prevenci srdečně-cévních onemocnění.

Jednoduchou pomůcku pro zařazování optimálního množství správných tuků do jídelníčku najdete v této tabulce.

  Máslo* Rostlinný tuk 40 %* Rostlinný tuk 60 %* Olivový olej*
Množství výrobku 5 g 10 g 20 g 5 g zarovnaná čajová lžička 10 g vrchovatá čajová lžička 20 g zarovnaná polévková lžíce 5 g zarovnaná čajová lžička 10 g vrchovatá čajová lžička 20 g zarovnaná polévková lžíce 5 g plná polévková lžíce
Obsah tuku 4,12 g 8,25 g 16,5 g 2 g 4 g 8 g 3 g 6 g 12 g 5 g
Nasycené mastné kyseliny 71,89 % 19,30 % 33,30 % 14,57 %
Nenasycené mastné kyseliny 23,70 % 79,70 % 66,70 % 82,87 %
Jihočeské máslo, Flora light,, Rama Classic - hodnoty dle E-kalkulačky, obalu výrobků, Přehledu složení tuků na trhu v České republice (Medical Tribune 23.3.2007) a programu NUTRIDAN
Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
hanka

No jo, na cholesterol ale opravdu pozor. Mně celkem pomohl přípravek Bu Met. Snižuje hladinu homocysteinu, je dobrý na cholesterol apod. Samozřejmě je fajn se vyhýbat tučnému jídlu a trochu změnit životní styl.

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. srpna 2010, 09:05:26


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petr st. (Rivotril) 17. srpna 2019, 11:43:10

    Ahojte kamaradi, uz mesic jsem na tom dost spatne. Totalni vycerpani z nevyspani. Jsem v polovine… Diskutovat

  • Michal (Rivotril) 17. srpna 2019, 19:38:43

    Peťo ahoj! To mě moc mrzí, ze máš takový zdravotní propad....doufám, ze se zase odrazís… Diskutovat

  • Marketa (Urologický problém?) 17. srpna 2019, 21:33:15

    Tohle si pores v lekarne, oni ti i dost poradi, me takto ve vsem radi v lekarne drmax.cz, takze i s… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.