Inzerce

Na operaci jste moc tlustá, oznámil mi lékař

14. července 2012, Renata Vyšínová   |   přečteno: 9565x

"Měla jsem bolavý kyčelní kloub a vypadalo to, že se schyluje k operaci. Právě proto mne poslal můj doktor do nemocnice, abych se objednala. Tam jsem si ale vyslechla, že jsem moc tlustá a tak žádná operace nebude," vypráví paní Emilka.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

"Přečetla jsem si na Ordinaci článek o specializovaných centrech pro nás, kteří máme nadváhu. Jestli potřebujete můj podpis, aby je ministerstvo schválilo, pak jsem připravená", napsala nám do redakce paní Emilka V. I ona má totiž zkušenost s tím, že ji lékař odmítl operovat kvůli váze, proto jsme si požádali o to, aby nám svůj příběh vyprávěla. "Nechci se k tomu vracet víc, než je nutné, ale kdyby to pomohlo centra XXL nějak "popohnat", tak by to bylo dobře. Je to dva roky zpátky a dnes už nový kloub mám, takže bych vlastně měla být spokojená," říká na úvod své vzpomínky.

Paní Emilce bylo 63 let a kyčle jí bolela asi pět let. "Občasnou bolest jsem cítila možná deset let, trochu větší posledních pět. Pak ale nastal zlom, nemohla jsem pořádně chodit, začalo mě to bolet i v noci v klidu, prostě před bolestí nebylo kam utéct. Mám skvělého pana doktora, takže jsem zvyklá na dobré zacházení a dobrou komunikaci, nikdy jsem od něj neslyšela křové slovo a upozornění, že jsem obézní. Právě s ním jsme si domluvili, že vezmu výsledky a půjdu se objednat na operaci do okresního města, protože u nás nemocnice není. Kdybych věděla, co mě tam čeká... Ačkoli jsem nemohla dlouho sedět na té tvrdé lavici, vydržela jsem dvě hodiny čekání na operatéra, který měl posoudit můj stav a naplánovat termín. Z jeho ordinace jsem ale byla venku za pět minut - bez termínu a ještě se slzami v očích. Pan doktor si otevřel moje papíry a zeptal se na váhu. Když jsem mu přiznala svých 123 kilo, řekl jen, že dokud nezhubnu dvacet kilo, tak se nemá cenu o operaci bavit, že ať přijdu až pak. Než jsem se vzpamatovala, byla jsem zpátky v čekárně. Neuměla jsem si ale v tu chvíli představit, jak budu hubnout, když se sotva pohybuju. Najednou mi došlo, že dvacet kilo budu shazovat hrozně dlouho a po celou tu dobu mě to bude pořád bolet... Rozbrečela jako malá holka, dokud si pro mne nepřišel manžel a neodvezl mě domů.

Druhý den jsem zavolala svému doktorovi a řekla mu výsledek. Pozval mne na konzultaci - přiznám se, že se mi tam ani nechtělo. Najednou jsem měla pocit, že jsou všichni doktoři proti mě. Nakonec to ale byl on, kdo mi hrozně pomohl - nejen vlídným slovem, ale i tím, že mne odkázal na dietologa, vysvětlil, proč by bylo lepší zhubnout - a nakonec sehnal i kontakt na jinou nemocnici, kde jsem o půl roku později i dostala nový kloub. Vážila jsem tou dobou o 12 kilo méně.

Všechno bylo hlavně o tom JAK mi to říkal. Rozumím tomu, že tloušťka je na překážku, když máte mít nový kloub, chápu, že stokilový pacient je při operaci zátěží i pro chirurgy, ale nechápu přístup pana doktora v nemocnici. Nepřála bych mu, aby s ním někdo taky takhle zametl. Nejsem typ, který si půjde stěžovat, ale vím, že k němu už nikdy nepůjdu. Dal mi najevo, že když jsem se takhle "vypásla", ať si to užiju. Je mi líto, že jsem se nedokázala v tu chvíli ohradit - a myslím si, že takových pacientů je víc. Že by spousta lidí uvítala místo, kde nebudou za "velryby", ale za normální lidi, kteří sice mají nadváhu, ale také své bolesti, problémy a potřebují pomoc. Právě proto jsem pro centra XXL," uzavírá paní Emilka.

Že mohou obézní vyslechnout i takové odmítnutí, potvrdil v rozhovoru profesor MUDr. Martin Fried, CSc., přednosta OB kliniky, centra pro léčbu obezity a metabolických poruch:

Proč nemocnice odmítají obézní pacienty?

„Protože nejsou zařízené na jejich léčbu. Extrémně obézního pacienta neunesou běžné operační stoly, nevejde se do některých diagnostických přístrojů, problémy jsou s velikostí lůžek, ale také s tím, že personál   nemá nutné a dostatečné technické vybavení aby zvládl váhu takového pacienta. Nemůže mu tudíž nabídnout ani dostatečnou další péči – například zajistit potřebnou hygienu. Zmiňovaný případ rozhodně není ojedinělý. Jen se o takových případech zatím spíš nemluví.“

Co má ale pacient v takovou chvíli dělat?

„V tuto chvíli musí za pomoci lékaře hledat v nemocnici oddělení, kde třeba mají operační stůl s větší nosností a domluvit si, aby jejich operace proběhla tam. Nebo musí začít hubnout a čekat, až se vejde do limitu.“

Lepší možností by ale byla právě centra XXL - víc si o nich přečtěte ve zmíněném rozhovoru s profesorem Friedem.

Její případ asi není ojedinělý - napište nám svou zkušenost. Vaše reakce čekáme v diskusi nebo na mailu redakce@ordinace.cz.

Vstup do diskuse na toto téma zde.

Čtěte také: Obezita je horší než kouření, alkohol nebo chudoba

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Ordinace.cz2 poděkování

Diskuse na toto téma probíhá na adrese ../../diskuse/xxl-centra-budou-lecit-extremne-obezni-pacienty/?page=0#109256

Reagovatpoděkovatnahlásit

17. července 2012, 11:44:18


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 216 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 08:04:37

    A kolikátky máš dioptrie? Před tím si nosila jen brýle? Já jsem si objednávala čočky… Diskutovat

  • Věra (Ječné zrno, vlčí zrno) 16. října 2019, 08:57:42

    Prosím co na opakované jecne zrno Diskutovat

  • Žofi (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 14:03:12

    Mám na pravém oku 1.25, levém 1. Brýle nosím stále ale jen když jsem doma a dívám se na… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.