Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Zhubnout. Ideální plán na konec prázdnin a začátek školního roku

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 9397x )

Vzdali jste snahu zhubnout, protože dovolená je za vámi a plavky lze tím pádem uložit hluboko do skříně? Tak to je velká chyba, protože právě tyto měsíce jsou podle odborníků ideální pro to, začít se svou postavou něco dělat.

shutterstock.com

Pokud vás od konzumace oblíbené čokolády, gulášku s knedlíkem a smažených hranolek neodradí pohled do zrcadla, asi potřebujete těžší kalibr v motivaci. Mohlo by jím být vaše zdravé? Možná byste dokázali změnit jídelníček a životní styl tak, abyste byli zdravější a měli šanci vyhnout se nemocem, jejichž nástup může právě obezita urychlit. Jak ale začít?

Rovnice zdravého života vypadá jednoduše:

lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Asi bychom si měli uvědomit hlavně první bod. Neříká "nejíst", jak si mnozí dietu představují - a proto se jí také raději obloukem vyhýbají. Jde spíš o to, jak sladit příjem a výdej energie, tedy o dostatečný pohyb. Bez něj to totiž nepůjde.

„Na začátku je třeba vypracovat plán. To znamená zjistit, co je v následujícím týdnu pro zaměstnání, rodinu, známé a zájmy nezbytné, co důležité, co méně důležité a co je ve své podstatě zbytečné. Jenom tak dokážete po pravdě zhodnotit, kolik vám zbývá času na sebe. Jestliže však nenajdete denně alespoň půl až jednu hodinu pro sebe, je skoro zbytečné začít přemýšlet o nějaké dietě, druhu cvičení apod. Nejprve musíte provést změnu, díky které získáte čas pro sebe,“ říká MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK.

Zdravý pohyb: nejlepší lék na deprese

Základní prevencí, jak se vyvarovat zdravotních problémů, stresu, únavy a také nadcházející podzimní a zimní deprese, kdy nám chybí dostatek světla, je bezpochyby pohyb. Sportovat bychom měli celoročně, ať je teplo nebo zima. Proto je důležité najít si několikrát týdně alespoň 30 až 40 minut a zacvičit si.

Největší zdravotní prospěch získáváme pohybem, při němž dochází k rytmické činnosti velkých svalových skupin. Jedná se například o rychlou chůzi, běh, aerobik, spinning, plavání, tanec apod. Taková aerobní pohybová aktivita je také nejúčinnější formou cvičení při hubnutí. Je ale třeba s ní začít postupně a najít optimální intenzitu pohybu. Přílišné cvičení může uškodit, nízká intenzita nevyvolá požadované změny.

Nedostatečný pohyb způsobí, že svaly začnou ubývat, obalují se tukem a my přibýváme na váze, zadýcháváme se do schodů, začínají se projevovat bolesti zad, páteře a kloubů a zvyšuje se riziko cukrovky a nemocí srdce a cév.

Nebojte se poradit o novém jídelníčku

Pro zdravý život jsou kromě dostatečné pohybové aktivity důležité správné stravovací návyky. Náš jídelníček by měl odpovídat zásadám správné výživy, neméně důležitá je jeho pestrost a chutnost. „Zapisujte si, co jíte, a udělejte rozbor současného záznamu jídla. Už fakt, že si zapisujete, znamená, že to myslíte opravdu vážně, a je velká šance, že budete alespoň trošku úspěšní. Když si ale opravdu nevíte rady, nebojte se poradit s lékaři nebo nutričními terapeuty," radí MUDr. Matoulek.

Hlavní chybou ve stravovacích zvyklostech bývá nepravidelný režim stravování, zejména vynechávání snídaní, lehký oběd a přejídání se ve večerních hodinách po téměř celodenním hladovění. Nedostatky můžeme nalézt rovněž ve složení jídelníčku – typický bývá zejména nadměrný příjem jednoduchých sacharidů, tuků, nízký příjem mléčných výrobků a zeleniny. Správně sestavený jídelníček má obsahovat všechny základní živiny ve správném poměru. Nesmí chybět ani vitamíny, minerální látky a vláknina. Podle současných výživových doporučení platí, že sacharidy by měly činit 55 % z celkového energetického příjmu, tuky 25 až 30 % a bílkoviny 15 %.

Nedílnou součástí zdravé výživy je správný pitný režim. Nedostatek tekutin způsobuje únavu, podrážděnost, bolesti hlavy a rizikem je i rozvoj obezity. „Pocit žízně se objevuje při ztrátě tekutin v objemu 2 % tělesné hmotnosti, a pokud potřeba tekutin není včas uspokojena, pocit žízně vymizí a může být nahrazen pocitem hladu. Ke vzniku nadváhy a obezity přispívá také nevhodný výběr nápojů – například sladké limonády a ovocné džusy. Důležitou podmínkou je rovnoměrný přísun tekutin během celého dne, “ doporučuje dietoložka Mgr. Karolína Hlavatá.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 57 lidí

Mohlo by vás zajímat

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Obezita jako nemoc

Obezita je vlastně zmnožení tuku v organismu, kterému je v poslední době stále častěji přičítáno, že se podílí na vzniku mnoha chorob.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce