Inzerce

Zhubnout. Ideální plán na konec prázdnin a začátek školního roku

aktualizováno 26. srpna 2012, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 8455x

Vzdali jste snahu zhubnout, protože dovolená je za vámi a plavky lze tím pádem uložit hluboko do skříně? Tak to je velká chyba, protože právě tyto měsíce jsou podle odborníků ideální pro to, začít se svou postavou něco dělat.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Pokud vás od konzumace oblíbené čokolády, gulášku s knedlíkem a smažených hranolek neodradí pohled do zrcadla, asi potřebujete těžší kalibr v motivaci. Mohlo by jím být vaše zdravé? Možná byste dokázali změnit jídelníček a životní styl tak, abyste byli zdravější a měli šanci vyhnout se nemocem, jejichž nástup může právě obezita urychlit. Jak ale začít?

Rovnice zdravého života vypadá jednoduše:

lépe jíst + více se hýbat = zdravě žít

Asi bychom si měli uvědomit hlavně první bod. Neříká "nejíst", jak si mnozí dietu představují - a proto se jí také raději obloukem vyhýbají. Jde spíš o to, jak sladit příjem a výdej energie, tedy o dostatečný pohyb. Bez něj to totiž nepůjde.

„Na začátku je třeba vypracovat plán. To znamená zjistit, co je v následujícím týdnu pro zaměstnání, rodinu, známé a zájmy nezbytné, co důležité, co méně důležité a co je ve své podstatě zbytečné. Jenom tak dokážete po pravdě zhodnotit, kolik vám zbývá času na sebe. Jestliže však nenajdete denně alespoň půl až jednu hodinu pro sebe, je skoro zbytečné začít přemýšlet o nějaké dietě, druhu cvičení apod. Nejprve musíte provést změnu, díky které získáte čas pro sebe,“ říká MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK.

Zdravý pohyb: nejlepší lék na deprese

Základní prevencí, jak se vyvarovat zdravotních problémů, stresu, únavy a také nadcházející podzimní a zimní deprese, kdy nám chybí dostatek světla, je bezpochyby pohyb. Sportovat bychom měli celoročně, ať je teplo nebo zima. Proto je důležité najít si několikrát týdně alespoň 30 až 40 minut a zacvičit si.

Největší zdravotní prospěch získáváme pohybem, při němž dochází k rytmické činnosti velkých svalových skupin. Jedná se například o rychlou chůzi, běh, aerobik, spinning, plavání, tanec apod. Taková aerobní pohybová aktivita je také nejúčinnější formou cvičení při hubnutí. Je ale třeba s ní začít postupně a najít optimální intenzitu pohybu. Přílišné cvičení může uškodit, nízká intenzita nevyvolá požadované změny.

Nedostatečný pohyb způsobí, že svaly začnou ubývat, obalují se tukem a my přibýváme na váze, zadýcháváme se do schodů, začínají se projevovat bolesti zad, páteře a kloubů a zvyšuje se riziko cukrovky a nemocí srdce a cév.

Nebojte se poradit o novém jídelníčku

Pro zdravý život jsou kromě dostatečné pohybové aktivity důležité správné stravovací návyky. Náš jídelníček by měl odpovídat zásadám správné výživy, neméně důležitá je jeho pestrost a chutnost. „Zapisujte si, co jíte, a udělejte rozbor současného záznamu jídla. Už fakt, že si zapisujete, znamená, že to myslíte opravdu vážně, a je velká šance, že budete alespoň trošku úspěšní. Když si ale opravdu nevíte rady, nebojte se poradit s lékaři nebo nutričními terapeuty," radí MUDr. Matoulek.

Hlavní chybou ve stravovacích zvyklostech bývá nepravidelný režim stravování, zejména vynechávání snídaní, lehký oběd a přejídání se ve večerních hodinách po téměř celodenním hladovění. Nedostatky můžeme nalézt rovněž ve složení jídelníčku – typický bývá zejména nadměrný příjem jednoduchých sacharidů, tuků, nízký příjem mléčných výrobků a zeleniny. Správně sestavený jídelníček má obsahovat všechny základní živiny ve správném poměru. Nesmí chybět ani vitamíny, minerální látky a vláknina. Podle současných výživových doporučení platí, že sacharidy by měly činit 55 % z celkového energetického příjmu, tuky 25 až 30 % a bílkoviny 15 %.

Nedílnou součástí zdravé výživy je správný pitný režim. Nedostatek tekutin způsobuje únavu, podrážděnost, bolesti hlavy a rizikem je i rozvoj obezity. „Pocit žízně se objevuje při ztrátě tekutin v objemu 2 % tělesné hmotnosti, a pokud potřeba tekutin není včas uspokojena, pocit žízně vymizí a může být nahrazen pocitem hladu. Ke vzniku nadváhy a obezity přispívá také nevhodný výběr nápojů – například sladké limonády a ovocné džusy. Důležitou podmínkou je rovnoměrný přísun tekutin během celého dne, “ doporučuje dietoložka Mgr. Karolína Hlavatá.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 45 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Janča (Kvalitní kontaktní čočky) 19. listopadu 2019, 13:18:43

  Mám podobnou zkušenost s koupí kontaktních čoček. Objednala jsem si zelené, které vypadaly na videu super a v realitě mi v oku neseděly, vysušovaly oči a po pár hodinách jsem je musela vyndat.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.