Inzerce

Postupy při "bezkrevních" operacích

30. srpna 2012, Eva Musilová   |   přečteno: 10659x

Je bezpečnější, pacientovi se při ní dostává kvalitnější péče a tělo se po zákroku rychleji zotavuje - to je bezkrevní medicína. Co se vlastně při bezkrevních operacích děje, tedy jak konkrétně lékař postupuje, chce-li operovat bez použití krevní transfúze?

foto: shutterstock.com

Velmi zjednodušeně se dá říci, že jde o dva směry: minimalizovat krevní ztráty a nahradit objem obíhající krve, či lépe řečeno obíhající tekutiny.

1. Minimalizace krevních ztrát

Je logické, že při "bezkrevních" operacích je zdaleka nejlepší, když jsou krevní ztráty tak malé, že by vlastně ani žádná transfúze krve nebyla potřebná.

 • Je-li to možné, provádí se zákrok metodou takzvané laparoskopie. To je metoda, kdy se provede několik velmi malých řezů v břišní stěně a jimi se do břišní dutiny zasunou pracovní nástroje a malá kamera. Obraz břišní dutiny zprostředkovaný kamerou vidí operatér na obrazovce a nástroje přes dlouhé držáky ovládá zvenčí. Po skončení operace se vstupní otvory několika stehy zašijí.
 • Ne všechny operace je samozřejmě možné provést laparoskopicky, a pak se přistupuje k dalším metodám minimalizace krevních ztrát.
 • Známé jsou zejména "laserové skalpely". Jsou to skalpely, které po řezu tkáň tepelně "ošetří" tak, že zastaví drobné krvácení.
 • Dále se používají se různé prostředky regulující, omezující či zastavující krvácení.
 • Je možné využít takzvané hemostatické preparáty pro celkové podání nebo tkáňová lokální hemostatika.
 • Při některých operacích se s větším krvácením musí počítat, a tak jsou k dispozici přípravky pro profylaxi (předcházení) krvácení: aprotinin, kyselina aminokapronová, desmopresin. Při rozsáhlém krvácení se používají také rekombinantní faktory koagulace; někdy (například při ortopedických operacích a transplantacích) se uplatňují přípravky nazývané antifibrinolytika. U všech jmenovaných preparátů platí, že mají různé vlastnosti a různé určení a fungují na rozdílných principech, a je na lékaři, aby určil, který preparát je pro tu kterou operaci a toho kterého pacienta nejvhodnější.

2. Obíhající tekutina

Při krevních ztrátách, které jsou někdy nevyhnutelné, je nutné zajistit, aby v krevním řečišti obíhalo dostatečné množství tekutiny. Není možné prostě provést operaci, pak zastavit krvácení a jen počkat, až tělo samo ztracenou krev nahradí ‒ je totiž naprosto nezbytné, aby organismus byl neustále dobře zásoben kyslíkem. To se zabezpečí tím, že je udržován dostatečný objem krve a také její správné složení.

Ztracená krev je tudíž nahrazována přípravky, které doplní objem a zároveň zajistí, aby zůstala zachována i okysličovací funkce krve. Někdy se používá jednoduchý fyziologický roztok či Ringerův roztok s laktátem, častěji potom speciální přípravky. Při použití preparátů, které jen doplní objem, je většinou nutná kombinace s dalšími metodami.

Sem patří zvláštní technika, která se často s úspěchem používá: "autotransfúze" v průběhu operace s pomocí přístroje "Cell Saver" (doslova"zachránce krvinek"). Tento přístroj během operace sbírá krev z operačního pole, "propírá" ji a filtruje a potom pacientovi vrací zpět potřebné krevní složky, hlavně červené krvinky.

V určitých situacích se také provádí normovolemická diluce. Při této metodě se ještě před operací (nebo i během ní) odebere pacientovi jeho krev a nahradí se infúzním roztokem, který vhodně doplní objem. Krev je potom "zředěná", a proto také množství ztracených červených krvinek je menší, než by bylo při odobném krvácení, kdyby krev nebyla zředěna. Odebraná krev (i s cennými krvinkami a destičkami) je později v závěru operace pacientovi vrácena, a on proto netrpí velkou ztrátou důležitých složek krve, zejména červených krvinek.

Mezi tyto techniky patří i to, že pacient před operací může zvýšit tvorbu svých červených krvinek podáním moderního léku asi dva týdny před plánovanou operací, takže se tělo "připraví" na případnou ztrátu červených krvinek a snadněji ztrátu doplní.

Existují ještě další, podpůrné techniky, jež někteří chirurgové využívají u pacientů, kteří si přejí bezkrevní péči. Ty mají zejména snížit množství kyslíku, které tělo během chirurgického zákroku spotřebuje ‒ pak totiž nenastává problém kvůli nízké hladině hemoglobinu jako hlavního přenašeče kyslíku. Mezi tyto podpůrné techniky patří hlavně podchlazení a anestezie hypotenzní (za sníženého krevního tlaku, a tudíž s nižším krvácením z přeťatých cév).

V dalším dílu našeho seriálu, který připravujeme ve spolupráci s MUDr. Ondřejem Kadlecem, CSc., se zaměříme na některé konkrétní zkušenosti s bezkrevní léčbou v České republice.

 

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet
Lék Wobenzym - účinná pomoc po operacích.

Wobenzym je tradičním lékem z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Více informací: www.wobenzym.cz

autor: Eva Musilová

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 15 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

  Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

 • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

  Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

 • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

  Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.