Inzerce

Český chirurg Bohdan Pomahač říká: s obličejem vracíme pacientům lidskost

3. prosince 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 10424x

Je nadějí pro lidi, kteří přišli kvůli tragické nehodě o obličej. Právě díky českému chirurgovi MUDr. Bohdanu Pomahačovi teď mají konkrétnější naději na to, že zase uvidí, ucítí, budou se moci nadechnout, někoho políbit nebo se usmát. „I když je to velmi náročná operace a proces hojení i následné léčby je dlouhý, pacienti to postupují bez zaváhání. Návrat obličeje je pro ně návratem lidskosti a to je silnější argument, než případný strach nebo možná zdravotní rizika,“ říká lékař.

foto: archiv FNO
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Po vystudování lékařské fakulty odjel Bohdan Pomahač do USA, kde se hodlal usadit a prosadit. „Rozhodně to nemohu doporučit všem. Mladí lékaři to nemají v Americe rozhodně jednoduché. V začátcích jsem pracoval až sto dvacet hodin týdně, od jednodušších operací jsem postupoval ke složitějším. Je to náročné, a pokud se chcete uchytit, musíte být mnohem lepší, než místní,“ vzpomíná na své začátky. Zvládl je výborně a v současné době vede v bostonské nemocnici Brigham and Women’s Hospital oddělení plastické, úrazové a popáleninové chirurgie. „Plastická chirurgie mne lákala vždycky a o rekonstrukci obličeje jsem začal víc uvažovat poté, co se podařilo transplantovat jeho část,“ říká doktor Pomahač.

Výsledkem jeho výzkumu byla naprosto unikátní operace, při které se podařilo vrátit obličej pětadvacetiletému muži. „Dá se říci, že jsme vymysleli zcela novou operaci. Použili jsme metody, které zatím využívaly jiné obory,“ říká Bohdan Pomahač a vysvětluje: „náročné je v první řadě to, jak odebrat dárci obličej, abychom ho mohli co nejlépe použít. A pak samozřejmě napojení tepen, žil a nervů – aby měl pacient šanci, že po zhojení jeho obličej ožije.“ Nejrizikovějším obdobím jsou asi dva až tři týdny po operaci, kdy je riziko trombózy, tedy ucpání napojených cév. Samozřejmě hrozí i nebezpečí infekce – podpořené ještě tím, že pacient musí jíst léky, které snižují obrannou reakci jeho těla a zvyšují tedy naději, že nový obličej přijme. Pokud pacient vše překoná, pak by během asi šesti měsíců měl postupně získávat citlivost a schopnost ovládat svůj obličej – třeba se usmát.

Operace, při které tři týmy lékařů transplantují celý obličej, trvá nejméně patnáct hodin. Velmi náročný zákrok je ale jen prvním krokem. Pacient musí po zbytek života jíst podobné léky, jako lidé po transplantacích ledvin nebo jiných orgánů – imunosupresiva, která oslabují jejich imunitu. „Častěji než obličej, vracíme lidem ruce. Obličej je ale pro lidi důležitější. Mohou vyjadřovat emoce, vracíme jim zrak, čich a možnost se pořádně najíst, usmát se,“ vypráví chirurg. To je důležité hlavně proto, že postiženými jsou většinou mladí lidé, vojáci, kteří o obličej přišli při vojenském nasazení.

Jestliže dnes už umí lékaři „vyměnit“ obličej, samozřejmě se nabízí otázka, kam to půjde dál. „Nejprve by se mohla možnost transplantace otevřít i pro lidi, kterým obličej poškodil nádor nebo malformace. Zatím řešíme hlavně traumata a popáleniny. V budoucnu ale jistě využijeme znalosti, které při každém takovém zákroku získáváme. Jedna operace nás inspiruje k dalšímu zkoumání a projektům. Velmi zajímavé je například chování mozku. Když přijdete o obličej a mozek nemusí ovládat jeho svaly, odumírá a zmenšuje se v mozku centrum, které to mělo na starost. Utlačí ho postupně okolní centra, která posílí třeba ovládání rukou. Ve chvíli, kdy obličej vrátíme, mozek opět začne toto centrum posilovat. Pokud pochopíme víc, tak to umožní například lépe léčit stavy po mrtvici,“ uvádí MUDr. Pomahač .

Čekací listina MUDr. Bohdana Pomahače není kupodivu moc dlouhá. „Zatím je na ní jedna mladá žena. Pořád ještě jde o výjimečný zákrok, i když jsme velmi rádi, že máme podporu ministerstva obrany, které chce vrátit do života hlavně vojáky, kteří se zranili v boji.“ A můžeme se podobné operace dočkat i u nás. „Jak vím, tak v České republice dělají lékaři stejné zákroky, jako ve světě. Nevidím tedy důvod, proč by se jednou nemohla tato operace uskutečnit i tady,“ říká na závěr slavný český chirurg MUDr. Bohdan Pomahač.

 

 

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 46 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.