Inzerce

Rádce pacienta: při čekání na operaci vás nikdo nesmí předběhnout

( Renata Vyšínová | přečteno: 15940x )

Ze zákona máte právo na okamžitou neodkladnou péči – tedy i operaci. Může se ale stát, že se dostanete na čekací listinu. Pak by vás ale neměl nikdo předběhnout.

shutterstock.com

Každý pojištěnec má stejný nárok na kvalitní a dostupnou péči, to říká zákon. Realita je ale taková, že na některé typy operací nebo výkonů prostě musíte počkat. Důvodů je hned několik: v prvé řadě je to kapacitní omezení na straně nemocnice. Pracuje totiž s určitým vybavením, počtem sálů a personálem. Druhým důvodem je to, že zdravotní pojišťovny limitují úhrady výkonů pro zdravotnická zařízení – ta pak mohou provést jen takový počet operací, na které jim rozpočet stačí.

Pokud se smíříme s faktem, že existují čekací listiny, pak bychom se ale neměli smířit s tím, že na nich naše jméno není pevně dané, nebo že je čekání příliš dlouhé. Neměl by vás tedy předběhnout jiný pacient. Výjimkou je samozřejmě situace, kdy by se zdravotní stav někoho jiného, nebo váš, tak zhoršil, že by vyžadoval neodkladné řešení. To pak je důvod k přednostnímu pořadí – jak pro jiného pacienta, tak samozřejmě i pro vás.

Nemocnice by měla postupovat v případě pořadníků na operace a jiné výkony spravedlivě a otevřeně. Některé nemocnice to pacientům umožňují prostřednictvím internetu, kde je vyvěšen elektronický kalendář, kde si můžete svou pozici ověřit a sledovat možná termín operace. Tato možnost je ale přístupná většinou jen po zadání kódu nebo hesla, tudíž se dopředu musíte domluvit s personálem, se svým lékařem.

Jestliže vás čeká operace, rozhodně nepřehlédněte tento článek.

V některých nemocnicích používají metodu písemně vedených plánovacích kalendářů. S přesným termínem operace by se nemělo hýbat – samozřejmě, pokud se nestane něco na vaší straně.

Jestliže vám připadá čekací doba moc dlouhá, měli byste se na důvod zeptat ve své zdravotní pojišťovně. Možná by byla doba kratší v jiné nemocnici nebo v jiném městě.

Hospodářské noviny vloni zjišťovaly, jaké jsou čekací doby špičkových pracovišť v republice:

Neurochirurgie v Ústřední vojenské nemocnici

Operace zúžených tepen na krku - okamžitě
Operace cévních výdutí - okamžitě
Nezhoubný nádor na mozku - tři až čtyři týdny
Operace vyhřezlé ploténky - tři až čtyři měsíce

Kardiochirurgie v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie

By-pass - čtyři až šest týdnů
Operace srdeční chlopně - čtyři až šest týdnů

Ortopedie Fakultní nemocnice Na Bulovce

Výměna kyčelního kloubu - zhruba půl roku
Výměna kolenního kloubu - zhruba půl roku

Oční klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové

Operace krátkozrakosti či dalekozrakosti pomocí speciálního laseru - do týdne
Operace šedého zákalu - dva až tři měsíce
Transplantace rohovky - dva až tři měsíce
Operace sítnice - půl roku

Masarykův onkologický ústav

Akutní operace zhoubných nádorů - okamžitě
Plánované operace nádorových onemocnění - 2 až 3 týdny
Neakutní ozařování - 3 týdny

Dejte nám vědět svůj termín. Rádi bychom zjistili, jak dlouho musí pacienti čekat na operace v jednotlivých městech a nemocnicích. Napište nám termín vaší operace prostřednictvím diskuse nebo tohoto mailu.

Zdroj: Rádce pacienta - Příručka ke zlepšení bezpečí pacienta

Inzerce
Diskuse k článku
Ludmila Kupková

Manžel byl objednán na operaci na 4.10. tohoto roku. Byl ale přeobjednán na 14.11. tohoto roku. Máme strach, protože má bouli na krku, která stále roste. Bylo provedeno sonografické vyšetření, kde paní doktorka jen konstatovala, že neví o co jde. Snad cysta. Žádné další vyšetření neproběhlo. Když se dožadoval dalšího vyšetření na oddělení, setra ho odbyla, že na něj nemají čas a bližší termín není možný.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 367 lidí

Mohlo by vás zajímat

Budu vás žalovat, doktore

I když pacient podepíše souhlas s vyšetřením či léčbou, může se stát, že není spokojen. Může mít výhrady proti postupu lékaře, může mít pocit, že někdo během jeho léčení pochybil. Pak může podat stížnost, nebo se obrátit s žalobou na soud. Jak správně postupovat vám poradí advokát Mgr. Patrik Šorf.

Jak se odvolat proti zamítnutým lázním

Existuje možnost odvolat se proti rozhodnutí revizního lékaře pojišťovny o zamítnutí návrhu na komplexní lázeňskou péči?

Před nástupem do nemocnice si prostudujte svá práva

Můžete si vybrat nemocnici podle toho, jakou má pověst. Můžete si zvolit i lékaře, kterému důvěřujete. Jak rychle vás ale musí ošetřit?

Otázky, které byste měli lékaři položit před operací

Je normální se bát operace a narkózy. Ani sebevětší strach by vás ale neměl ochromit natolik, abyste se nezeptali lékaře na několik nezbytností.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.