Doktori me zdravotne poskodily a vubec je nezajima muj zdravotni stav . A neciti se byt vyni ze je ted ze me mrzak.
Po sérii článků o právech pacienta jste nám poslali mnoho dotazů, na které budeme postupně odpovídat spolu s advokátem Mgr. Patrikem Šorfem.
Pokud máte nějaký dotaz, napište nám. Odpovědi zveřejníme v rubrice Práva a povinnosti pacientů.
Jak si stěžovat na doktora kvůli léčbě?
Chci podat stížnost na postup lékaře. Podle mne zanedbal moji léčbu po úrazu a kvůli tomu budu do smrti kulhat. Poradíte mi, kam ji pak poslat - ředitelství nemocnice jistě, ale kam dál, aby ji nemohli jen tak zamést pod koberec? Jak dlouhou lhůtu mají na odpověď a kam se pak obrátit, když nebudu spokojen s výsledkem? Tomáš S., Praha 5
Odpověď advokáta Mgr. Patrika Šorfa
Stížnost na zanedbání péče můžete podat:
A) České lékařské komoře, která podle zákona řeší stížnosti na výkon povolání svých členů (každý lékař v ČR musí být členem České lékařské komory).
B) Řediteli zdravotnického zařízení, ve kterém lékař působí, a také zřizovateli - Ministerstvu zdravotnictví nebo krajskému úřadu.
Stížnost můžete podat jak písemně, tak ústně. Musí být vyřízena do 60 dnů ode dne jejího doručení správnímu orgánu příslušnému k jejímu vyřízení. O vyřízení stížnosti musíte být v této lhůtě vyrozuměn, ale jen když o to požádáte, jinak byste vyrozuměni nebyli. Stanovenou lhůtu lze překročit jen tehdy, nelze-li v jejím průběhu zajistit podklady potřebné pro vyřízení stížnosti.
Byla-li stížnost shledána důvodnou nebo částečně důvodnou, je správní orgán povinen bezodkladně učinit nezbytná opatření k nápravě. O výsledku šetření a opatřeních přijatých k nápravě se učiní záznam do spisu; vy budete vyrozuměn jen tehdy, jestliže jste o to požádal. Jestliže dospějete k závěru, že vaše stížnost nebyla vyřízena správně, pak se obraťte na nadřízený orgán. Jen pro zajímavost – nadřízeným ministerstva je ministr.
V případě, že lékař pracuje v nestátním zdravotnickém zařízení, můžete stížnost podat i orgánu, který provedl registraci nestátního zdravotnického zařízení (krajský úřad, Magistrát hlavního města Prahy, úřady městské části v Praze, Ministerstvo zdravotnictví), protože orgán příslušný k registraci může rozhodnout o zrušení registrace. Můžete také podat podnět Veřejnému ochránci práv, který může provést šetření a na základě provedeného šetření navrhnout opatření k nápravě, včetně zahájení stíhání pro trestný čin nebo přestupek nebo poskytnutí náhrady škody nebo uplatnění nároku na náhradu škody.
Máte také nějaký dotaz? Napište nám ho na tento mail.
Přidat nový komentář