Inzerce

Právní poradna: Jak si stěžovat na doktora kvůli léčbě?

15. září 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 19086x

Pravidla mezi lékařem a pacientem jsou nastavena, každý z nich má svá práva i povinnosti. Co ale v případě, že se tyto dvě strany nedohodnou, nebo pravidla porušují? Jednou z možností, kde najdou pacienti radu, je nová poradna na Ordinace.cz.

Otázky a odpovědi
foto: shutterstock.com

Po sérii článků o právech pacienta jste nám poslali mnoho dotazů, na které budeme postupně odpovídat spolu s advokátem Mgr. Patrikem Šorfem.

Pokud máte nějaký dotaz, napište nám. Odpovědi zveřejníme v rubrice Práva a povinnosti pacientů.

Jak si stěžovat na doktora kvůli léčbě?

Chci podat stížnost na postup lékaře. Podle mne zanedbal moji léčbu po úrazu a kvůli tomu budu do smrti kulhat. Poradíte mi, kam ji pak poslat - ředitelství nemocnice jistě, ale kam dál, aby ji nemohli jen tak zamést pod koberec? Jak dlouhou lhůtu mají na odpověď a kam se pak obrátit, když nebudu spokojen s výsledkem? Tomáš S., Praha 5

Odpověď advokáta Mgr. Patrika Šorfa

Stížnost na zanedbání péče můžete podat:

A) České lékařské komoře, která podle zákona řeší stížnosti na výkon povolání svých členů (každý lékař v ČR musí být členem České lékařské komory).

B) Řediteli zdravotnického zařízení, ve kterém lékař působí, a také zřizovateli - Ministerstvu zdravotnictví nebo krajskému úřadu.

Stížnost můžete podat jak písemně, tak ústně. Musí být vyřízena do 60 dnů ode dne jejího doručení správnímu orgánu příslušnému k jejímu vyřízení. O vyřízení stížnosti musíte být v této lhůtě vyrozuměn, ale jen když o to požádáte, jinak byste vyrozuměni nebyli. Stanovenou lhůtu lze překročit jen tehdy, nelze-li v jejím průběhu zajistit podklady potřebné pro vyřízení stížnosti.
Byla-li stížnost shledána důvodnou nebo částečně důvodnou, je správní orgán povinen bezodkladně učinit nezbytná opatření k nápravě. O výsledku šetření a opatřeních přijatých k nápravě se učiní záznam do spisu; vy budete vyrozuměn jen tehdy, jestliže jste o to požádal. Jestliže dospějete k závěru, že vaše stížnost nebyla vyřízena správně, pak se obraťte na nadřízený orgán. Jen pro zajímavost – nadřízeným ministerstva je ministr.

V případě, že lékař pracuje v nestátním zdravotnickém zařízení, můžete stížnost podat i orgánu, který provedl registraci nestátního zdravotnického zařízení (krajský úřad, Magistrát hlavního města Prahy, úřady městské části v Praze, Ministerstvo zdravotnictví), protože orgán příslušný k registraci může rozhodnout o zrušení registrace. Můžete také podat podnět Veřejnému ochránci práv, který může provést šetření a na základě provedeného šetření navrhnout opatření k nápravě, včetně zahájení stíhání pro trestný čin nebo přestupek nebo poskytnutí náhrady škody nebo uplatnění nároku na náhradu škody.

Máte také nějaký dotaz? Napište nám ho na tento mail.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
arny-znojmo

Doktori me zdravotne poskodily a vubec je nezajima muj zdravotni stav . A neciti se byt vyni ze je ted ze me mrzak.

Reagovatpoděkovatnahlásit

28. května 2012, 14:38:25

Operace tlustého střeva1 poděkování

Moje matka 87 let byla přijata do nemocnice pro neprůchodnost tlustého střeva.Lékař ji nabídl po třech dnech hospitalizace operaci.Při jedné z ná vštěv jsem chtěla mluvit s lékařem,dali mi do ruky telefon a lékař mě informoval,žematka odmítla operaci s tím,chtějí aby umřela a aˇat prý ji přemluvím.Řekla jsem tedy matce,že by bylo dobré kdyby souhlasila.Večer jsem volala do nemocnice,že bych chtěla s lékařem mluvit osobně a na pár věcí se ještě zeptat.Prý to nejde,matka prý dala souhlas,už se chystá na operaci.Tak jsem začala křičet do telefonu,že jsem doktora neviděla,jen po telefonu a že mi neřekl,že matka půjde na operaci okamžitě po souhlasu a že nemám dostatečné informace aže prostě operovat nebudou.Hádala jsem se s jiným lékařek,který mi n akonec řekl ,že nemám heslo pro komunikaci a že se smnou nebude bavit,strašil mě jejich právníky a telefon dal sestře, jí jsem řekla,že mi heslo nikdo nen abídl,ona ví,kdo jsem,ta zas křičela,že je mám svéprávná a souhlas dala.Já jsem křičela,že doktora ani neznám a jestli máma umře,tak si to odskáčou.V 11.hod. večer jsem volala znovu,jestli máma přežila operaci a sestra mi řekla,že doktorovi vyřídala,co jsem řekla a tak od operace ustoupil.Už před lety měla máma ve zprávě,že by náročnější vyšetření nezvládla a příp.operaci také ne.Na to vše jsem si vzpomněla a proto jsem volala večer,že budu chtít jještě s lékařem mluvit,ale oni odpoledne poslouchali,když jsem mámě řekla,že by měla jít na operaci a sotva jsem odešla z návštěvy,tak honem k ní šli a začerstva od ní získali souhlas.Kdybych večer operaci nezabránila,tak už by byla mrtvá.Takto se podřekla i obv.lékařka,ta ovšem neznala podrobnosti,co se tam dělo.Myslela,že doktor operaci neudělal sám ze svého přesvědčení.A tentokrát mi nedali ani propouštěcí zprávu jako vždy,ale jen nějaký nicneříkající cár předběžné propouštěcí zprávy.Podrobnou zaslali obv.lékařce,což ještě nikdy neudělali,matka byla v posl.4 měsících 4x v nemocnici a vždy ji dali zprávu do obálky s sebou domů.A tak jsem přesvědčená o tom,že si zkrátka nemocnice chtěla vydělat,udělat operaci,která nebyla nutná a jak vidno,situace se dala vyřešit i bez této drastické a pro mámu konečné řešení,protože by nepřežila.Z pobytu v D.D.je vyhublá až podvyživená,neschopná polykat tuhou stravu,nyní ji mám doma, do D.D.ji už zpátky nedám.V tomto stavu ji chtěli operovat.Všech no je o penězích a starého bezmocného člověka by použili jako nástroj pro výdělek.Zajímá mě,kolik stojí pojišťovnu vyšetření kolonoskopické a operace tlustého střeva s vývodem?Dělá se mi špatně při pomyšlení,že jsem mámu ještě nabádala,že by měla operaci podstoupit.Už by nežila a já bych si to do smrti vyčítala.Copak je normální,že o tak vážné operaci lékař s rodinou mluví po telefonu?Bylo evidentní,že se se mnou nechce setkat osobně,já jsem chodila za mámou každý den.Děkuji za odpověď,s pozdravem Irena Tesařová

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. ledna 2013, 18:08:40

Anna1 poděkování

Pějný den,co mám dělat .když mě lékař řekne ,abych tam už nechodila a to podruhé.Kam mám jít .

Reagovatpoděkovatnahlásit

20. února 2017, 21:41:49


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 278 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. září 2019, 12:10:36

    Ahoj Eli moc ti preju vnouce. S nima je hned vše lepší. Taky jsem je tu měla na noc s nima… Diskutovat

  • lussyB (Hubnutí) 21. září 2019, 22:42:31

    Co vyzkoušet nějaký koktejl na hubnutí? Já s tím mám super zkušenosti.  Diskutovat

  • Dana (Chronická rýma/ráno+ucpávání 1 dírky+suchá nos.sliznice) 22. září 2019, 10:34:40

    Ilono a dělá se i pro děti do 1 roku? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.