Inzerce

Rádce pacienta: jak si vybrat kvalitního lékaře

29. června 2011, Ministerstvo zdravotnictví České Republiky   |   přečteno: 42021x

Na bezplatné preventivní kontroly, nebo návštěvu lékaře doma, má nárok jen ten, kdo je u lékaře registrovaný. Registrujícího lékaře můžete vyměnit jednou za tři měsíce. Znáte jako pacienti tato svá práva?

 Každý si může zvolit svého registrujícího lékaře (praktický lékař pro dospělé, praktický lékař pro děti a dorost, zubní lékař, gynekolog), tedy lékaře, který o vás pečuje v případě zdravotních obtíží, v rámci preventivních prohlídek a pravidelně vás sleduje, pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním. Praktický lékař pro dospělé a praktický lékař pro děti a dorost vedle práce v ordinaci zajišťuje pro své registrované pacienty také návštěvní službu v případech, kdy nejsou schopni se do jeho ordinace sami dostavit.

Je váš lékař kvalitní?

Registrujícího lékaře lze zhodnotit už z jeho chování. Záleží na tom, jestli má dost času, trpělivost, aktivně vám nabízí prevenci a vyšetření, pamatuje si vaše potíže a dokáže najít souvislosti s těmi aktuálními. Prostě by vám měl vyhovovat.

NEZAPOMEŇTE!  Váš lékař by měl mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou, u které jste pojištěni. Stálého lékaře si tedy vyberte i podle toho, ale v případě poskytnutí tzv. nutné a neodkladné zdravotní péče (péče zachraňující život a zdraví) vás musí ošetřit každý lékař, tedy i ten, který smlouvu s vaší pojišťovnou nemá.

 Pokud nejste s péčí svého registrujícího lékaře spokojeni, můžete jej změnit jednou za tři měsíce.  Stačí si najít jiného lékaře, domluvit se s ním, že vás vezme a pak domluvit předání zdravotní dokumentace.

 Časté střídání registrujícího lékaře nelze doporučit, může být ohrožena návaznost při péči o vás. Pokud jej změníte, informujte ho o této změně. Nově zvolený registrující lékař si vyžádá informace z vaší zdravotnické dokumentace, důležité pro zajištění návaznosti zdravotní péče, a původní lékař je povinen mu tyto informace poskytnout.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Marie Vohrnová

Hezky se tento článek o registraci čte. Praxe bývá poněkud odlišná. Nastěhovali jsme se do menšího města a byl velký problém sehnat lékaře (praktického) u kterého bychom se mohli zaregistrovat. O zubním lékaři ani nemluvím. Naše město má 15 tis. obyvatel. Nakonec jsme ze známosti jednoho praktického lékaře sehnali. Ale o nějakém výběru nemůže být řeč. Zubního lékaře nemám dodnes. Jsme důchodci, nemáme auto a jsme špatně pohybliví.

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. června 2011, 14:04:09

Zdenka

To máte pravdu, mám stejnou zkušenost. Nikde jsem nenašla zubaře, který by mě vzal do péče a současně "pracoval na pojišťovnu". K zubaři chodím jen tehdy, když si zašetřím, protože jsem uspěla jen u soukromé zubařky, která pracuje výhradně v nadstandardu a tak mě každá plomba stojí přes tisíc korun. A pak slyšíme, jak na tom zuby lidí jsou. já se ani nedivím!

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. září 2012, 22:11:38

host

taky jdu az nasetrim ..opravdu kazda navsteva zubare stoji hromadu penez ...a najit volneho zubare je oto horsi

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. září 2012, 08:29:31


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 242 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. září 2019, 11:20:13

    Ahoj jsme s manželem také již 37let.jak píše Iva nebyla to vždy procházka růžovým sadem.… Diskutovat

  • Marika (Klasická léčba (chirurgická operace, ozařování, chemoterapie)) 14. září 2019, 17:09:37

    Chcem sem dať do pozornosti článok,ktorý vyšiel v týždenníku Život č. 36/2019. Článok… Diskutovat

  • Sally (DEPRESE,ÚZKOST) 14. září 2019, 18:12:59

    Jsem lékařka a psychoterapeutka a v současné době provádím následující experiment.… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.