Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Rádce pacienta: jak si vybrat kvalitního lékaře

( Ministerstvo zdravotnictví České Republiky | přečteno: 47180x )

Na bezplatné preventivní kontroly, nebo návštěvu lékaře doma, má nárok jen ten, kdo je u lékaře registrovaný. Registrujícího lékaře můžete vyměnit jednou za tři měsíce. Znáte jako pacienti tato svá práva?

shutterstock.com

 Každý si může zvolit svého registrujícího lékaře (praktický lékař pro dospělé, praktický lékař pro děti a dorost, zubní lékař, gynekolog), tedy lékaře, který o vás pečuje v případě zdravotních obtíží, v rámci preventivních prohlídek a pravidelně vás sleduje, pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním. Praktický lékař pro dospělé a praktický lékař pro děti a dorost vedle práce v ordinaci zajišťuje pro své registrované pacienty také návštěvní službu v případech, kdy nejsou schopni se do jeho ordinace sami dostavit.

Je váš lékař kvalitní?

Registrujícího lékaře lze zhodnotit už z jeho chování. Záleží na tom, jestli má dost času, trpělivost, aktivně vám nabízí prevenci a vyšetření, pamatuje si vaše potíže a dokáže najít souvislosti s těmi aktuálními. Prostě by vám měl vyhovovat.

NEZAPOMEŇTE!  Váš lékař by měl mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou, u které jste pojištěni. Stálého lékaře si tedy vyberte i podle toho, ale v případě poskytnutí tzv. nutné a neodkladné zdravotní péče (péče zachraňující život a zdraví) vás musí ošetřit každý lékař, tedy i ten, který smlouvu s vaší pojišťovnou nemá.

 Pokud nejste s péčí svého registrujícího lékaře spokojeni, můžete jej změnit jednou za tři měsíce.  Stačí si najít jiného lékaře, domluvit se s ním, že vás vezme a pak domluvit předání zdravotní dokumentace.

 Časté střídání registrujícího lékaře nelze doporučit, může být ohrožena návaznost při péči o vás. Pokud jej změníte, informujte ho o této změně. Nově zvolený registrující lékař si vyžádá informace z vaší zdravotnické dokumentace, důležité pro zajištění návaznosti zdravotní péče, a původní lékař je povinen mu tyto informace poskytnout.

kapitola
Diskuse k článku
Marie Vohrnová

Hezky se tento článek o registraci čte. Praxe bývá poněkud odlišná. Nastěhovali jsme se do menšího města a byl velký problém sehnat lékaře (praktického) u kterého bychom se mohli zaregistrovat. O zubním lékaři ani nemluvím. Naše město má 15 tis. obyvatel. Nakonec jsme ze známosti jednoho praktického lékaře sehnali. Ale o nějakém výběru nemůže být řeč. Zubního lékaře nemám dodnes. Jsme důchodci, nemáme auto a jsme špatně pohybliví.

Zdenka

To máte pravdu, mám stejnou zkušenost. Nikde jsem nenašla zubaře, který by mě vzal do péče a současně "pracoval na pojišťovnu". K zubaři chodím jen tehdy, když si zašetřím, protože jsem uspěla jen u soukromé zubařky, která pracuje výhradně v nadstandardu a tak mě každá plomba stojí přes tisíc korun. A pak slyšíme, jak na tom zuby lidí jsou. já se ani nedivím!

host

taky jdu az nasetrim ..opravdu kazda navsteva zubare stoji hromadu penez ...a najit volneho zubare je oto horsi


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Internet mění tvář amerického zdravotního pojištění

Internet nabízí mnoho výhod pro americké pojištěnce.

Kodex práv pacienta

Jaká jsou práva pacieta? Jsou vaše zkušenosti s jejich dodržováním dobré nebo špatné? Zapojte se do diskuse!

Objednávání pacientů přes IT

Praktičtí lékaři v Británii zkouší interaktivní způsob objednávání pacientů přes digitální televizi. Pilotní projekt ve městě South Yorkshire se zatím ukazuje jako úspěšný.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce