Inzerce

Jak postupovat při podání žaloby na lékaře

16. dubna 2011, Renata Vyšínová   |   přečteno: 21652x

U soudu můžete vymáhat náhradu škody na zdraví. Její výše je stanovena vyhláškou a zohlední poškození zdraví, bolestné a stížení společenského uplatnění. Částky za to ale obecně nejsou moc velké.Náhradu škody ale můžete požadovat i zásad do práva na ochranu osobnosti.

foto: shutterstock.com

Pro příklad. Pokud vám vinou lékaře zbytečně amputují ruku, přizná vám soud náhradu škody podle bodového systému za bolestné a stížení společenského uplatnění, ale to, že už nikdy nemůžete psát, budete žalovat v rámci ochrany osobnosti.

 • Sepište popis toho, co doktor způsobil, ideálně si to nechejte potvrdit jiným lékařem nebo soudním znalcem z oboru – pak počítejte s náklady asi 1000 Kč na hodinu jeho práce. Náklady můžete chtít zpět v rámci soudního řízení.
 • Napište dopis lékaři, v něm popište, co způsobil, přiložte sepsaný dokument, vyzvěte ho k zaplacení nákladů na léčení, případně nákladů na soudního znalce, ušlé mzdy – prostě požádejte o mimosoudní vyrovnání. Do dopisu dejte termín, do kdy počkáte na odpověď. Většinou to bývá tak měsíc. Pak podejte žalobu.
 • Žalobu svěřte právníkovi, protože pro faktické chyby vám ji soud může zamítnout. Musíte ji také doložit maximem argumentů, dokumentace – pro tuto chvíli stačí v kopii, ale k jednání u soudu už potřebujete originály.

Pro příklad uvádíme část rozsudku proti jedné z nemocnic:  

Žalobce se domáhal po žalované nemocnici náhrady škody na zdraví sestávající z náhrady bolestného ve výši 648.000,- Kč, náhrady za ztížení společenského uplatnění ve výši 17.940.000,- Kč, náhrady nákladů spojených s léčením ve výši 28.524,- Kč a náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti ve výši 386.703,- Kč a renty ve výši 6.025,- Kč měsíčně od 15. 6. 2006 do budoucna (vše s příslušenstvím). Žalobu odůvodnil tím, že se dne 9. 3. 1999 na oddělení ORL u žalované nemocnice podrobil v celkové anestezii operaci nosní přepážky, po jejímž ukončení byl přeložen na jednotku standardní péče, kde byl ve 14.27 hod. nalezen v bezvědomí se zástavou vitálních funkcí, v důsledku čehož došlo k poškození mozku a k plné invaliditě.

Soud rozhodl takto:

Okresní soud uložil žalované nemocnici povinnost zaplatit žalobci 1.070.597,- Kč s 2% úrokem z prodlení z částky 840.000,- Kč od 1. 5. 2004 do 30. 4. 2005, 9% úrokem z prodlení z částky 840.000,- Kč a částku 6.025,- Kč měsíčně od 1. 6. 2006, zamítl žalobu ohledně 17.932.630,- Kč a rozhodl o náhradě nákladů řízení ve vztahu mezi účastníky a vůči státu.

Vite o svých právech a dokážete je prosadit - to bychom velmi rádi zjistili v diskusi nebo prostřednictvím tohoto mailu.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Pavel9 poděkování

Proti doktorské mafii nemáte šanci.Důkazy,ty má doktorská zrůda.K jinému lékaři?Ti drží basu.Příšerné zkušenosti s Mengely na Kladně.(doktory zfalšované lékařské zprávy,zvukové nahrávky dealerského vraha,MUDr.Maria Quispeová-Sotová,videa OMRONU po léčbě ARGININEM).Ne udělali jste ze zdravotnictví Dachau.Mengelové záměrně mrzačí občany,aby měli pacienty.Je mi z doktorských kriplů na blití.Hypochondrizovani nemocných s boreliózou,chlamydiemi,tito umírají zbytečně na CF,RS,Alzheimera,rakovinu,plazí se s postchlamydiovou reaktivní artritidou (byl jsem vyhozen MUDr.Miladou Pokornou s boreliózou,odmítl jsem léčbu krevního tlaku,nebyla schopna jej snížit pod 170/100,jako laik jsem si snížil ARGININEM na 120/80,důkazy na stahuj ulož to Rapidshare,Vipfile pod lékaři,NWO,syndrom bílého pláště).Kdybych nevyžebral u lékárníka Doxy,tak si rejdím na vozíčku s roztroušenou sklerózou.Svině.Rakovina se u nás léčí tím nejhorším způsobem,chemoterapii,která vám zničí imunitní systém a za 5 let ji máte znovu.Kšeft pro onkologickou mafii.V Německu se léčí lysinem(Dr.Matthias Rath,šikanovaný MUDr.Kamil Jurkovič).

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. dubna 2011, 05:46:53

Micka

Máte pravdu jezdila jsem do nemocnice někdo něco špatně udělal a teď řekl, ať jdu jinam.Jsem dost zoufalá tohle jsem opravdu nečekala

Reagovatpoděkovatnahlásit

1. září 2017, 08:10:57

Tomas

Zajímají mě informace od Pavla pokud ho někdo zná, ať se mi ozve chci s ním něco probrat heifeld@centrum.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

7. dubna 2018, 22:07:43


Celkový počet příspěvků v diskusi: 11. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 258 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

  Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

 • Shakira (čelistní kloub) 17. září 2019, 15:52:22

  Dobrý den, já bohužel (bohudík) etapou dlah či výplachu neprošla.. Byla jsem tak ve… Diskutovat

 • Broňa (Menopauza) 17. září 2019, 22:59:09

  Ano, taky menoflavon doporučuji. Obsahuje výtažky z červeného jetele, který je velmi… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.