O své léčbě máte právo rozhodnout

( Renata Vyšínová | přečteno: 9858x )

Někdy to vypadá, že ve zdravotnictví platí pravidlo silnějšího – tedy, že je právo výhradně na straně lékařů. Je to ale jen zdání. Pacient má mnoho práv, o kterých by měl vědět a bránit se, pokud je někdo porušuje. Nový seriál Ordinace.cz vás s těmi základními seznámí. Světem paragrafů vás provede advokát Mgr. Patrik Šorf.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Informovaný souhlas s léčbou

Ve chvíli, kdy váš zdravotní stav vyžaduje léčbu, máte jako pacient právo se rozhodnout, zda ji chcete či nikoli. K tomu potřebujete znát všechna fakta. Lékař by vám tedy měl o tom, co a proč s vámi zamýšlí, mluvit. Vysvětlit možnosti, postupy, případná rizika a výhody metod, které přicházejí v úvahu. Nestačí totiž, abyste dali souhlas, ale aby to byl souhlas dobrovolný a informovaný. K tomu potřebujete znát:

  • Vše o nemoci – co je to za chorobu, jaké má projevy, jaké mohou nastat komplikace, jaká jsou rizika, jaké stádium nemoci máte a jaké jsou prognózy.
  • Vše o léčbě -  jaké vyšetřovací či léčebné metody považuje lékař za nezbytné a proč, jaké mohou být varianty, jaká případná rizika, alternativy.

Všechny informace vám ale musí sdělit takovou formou, abyste je měli šanci pochopit. Lékař by se tedy měl přizpůsobit vašemu rozpoložení, zohlednit, že můžete být ve stresu, vaše vnímání může být oslabeno bolestí či strachem. Neměli by také mluvit příliš učeně, ale tak, aby to bylo srozumitelné i laikovi. Vy byste se na oplátku měli spolehnout na to, že lékař postupuje v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy.

Existují samozřejmě i výjimky, kdy lékař souhlas nepotřebuje,“ vysvětluje Patrik Šorf. „Například děti nemohou vyslovit souhlas s léčbou, takže za ně jedná jejich zákonný zástupce. Souhlas není zapotřebí ani ve chvíli, kdy bylo soudem v rámci trestního řízení nařízeno ochranné léčení – pro případ uveďme léčbu sexuálních deviantů a podobně,“ upřesňuje advokát. Mezi výjimky patří také situace, kdy trpíte takovou nemocí, u které lze povinné léčení nařídit nebo když máte takovou duševní poruchu nebo jste intoxikováni tak, že ohrožujete své okolí.“Lékaři se bez souhlasu obejdou i tehdy, jestliže musí bez odkladu konat, aby vám zachránili život či zdraví, ale týká se to i méně dramatických okolností – například pokud jste nosičem infekčního onemocnění,“ doplňuje Patrik Šorf.

Jednou daný souhlas může pacient kdykoli před léčbou nebo během ní odvolat. Nelze ho odvolávat poté, co léčba skončila.

Vite o svých právech a dokážete je prosadit - to bychom velmi rádi zjistili v diskusi nebo prostřednictvím tohoto mailu.

V dalším díle se dočtete: Budu vás žalovat, doktore.

Celý seriál
  • O své léčbě máte právo rozhodnout
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Diskuse k článku
sonja

Mám zkušenosti takové, že nai první otázku doktor odpoví, při druhé se diví proč vás to zajímá, přece ON je ten nejchytřejší a JEHO metody NEJ. Pokud si dovolíte zeptat se znovu, naznačí, že nemá čas. A to jsou moje zkušenosti, protože se umím zatím účině bránit, to jak jsou na tom staří lidé, to vím od své matky. A to je úplná hrůza.

Dana Kofroňová

Dobrý den,já se přikláním k paní pisatelce,já mám osobně taky takové zkušenosti a možná ještě horší,vzhledem k tomu,že už jsem starší,tak se neumím bránit,když mám bolesti nebo je mi špatně. Přístup některých lékařů je katastrofální,protože,když přijdete k lékaři,který se špatně vyspal vám to dá okamžitě najevo a když řeknete co vám je, nebo jdete s určitým problémem,tak osekne "nikdo nemá takové příznaky jen vy" tak co na to říci a to podotýkám,že už nechodím do práce,takže nevím proč se takto chovají.

Jindřich

K právu lékaře "dát vám padáka" a k právu "zvolit si jiného lékaře". To je naprosto pochybené dilema. Uvedu příklad: Kardiolog XY mi rozepsal, jak užívat Warfarin. Přesně jsem se rozpisem řídil. Přesto laboratorní hodnoty Quicka "skákaly od 1.1. - 2.8 a někdy až 4.1. On se velice rozzlobil a řekl, že za mě neponese odpovědnost a že si mohu najít jiného specialistu. Doslova prohlásil: "Já vás nepotřebuju, ale vy mě ano." Takový výrok jsem dosud od žádného "svého" lékaře v životě neslyšel, ale toleroval jsem to a máme nyní "korektní" vztahy. Kdybych si byl vybral jiného specialistu v dané poliklinice, nijak by mi to neprospělo. Ten "nový" by mne bral jako "potížistu", takže by "dobrodiní" nové úpravy zákona je velmi problematické. Vše zůstane při starém a klient (nebo pacient?) bude nadále vystaven zaběhnutým terapeutickým postupům, ale v některých případech i vrtochům a náladám lékaře, třebaže jinak zkušeného a odborně zdatného.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se nákazy koronavirem?

66%
34%
Zatím hlasovalo 177 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jak se odvolat proti zamítnutým lázním

Existuje možnost odvolat se proti rozhodnutí revizního lékaře pojišťovny o zamítnutí návrhu na komplexní lázeňskou péči?

Před nástupem do nemocnice si prostudujte svá práva

Můžete si vybrat nemocnici podle toho, jakou má pověst. Můžete si zvolit i lékaře, kterému důvěřujete. Jak rychle vás ale musí ošetřit?

Rádce pacienta: rozhovor s lékařem místo prášku na nervy

Nikdy byste se neměli ve své nemocniční posteli cítit stranou dění a bez informací. Měli byste dobře znát své ošetřující lékaře, sestru. Každý den byste se měli dozvědět novinky o vašem zdravotním stavu, ale i to, co vás bezprostředně čeká.

Otázky, které byste měli lékaři položit před operací

Je normální se bát operace a narkózy. Ani sebevětší strach by vás ale neměl ochromit natolik, abyste se nezeptali lékaře na několik nezbytností.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.