Inzerce

Rádce pacienta: na cestu z nemocnice chtějte léky a sanitku

aktualizováno 19. března 2013, Renata Vyšínová   |   přečteno: 22018x

I když už se nemůžete dočkat, až vás pustí z nemocnice, nezapomeňte požádat o propouštěcí zprávu, léky na tři dny a pokud se nemůžete dostat domů běžným způsobem, pak i sanitku. Na vše totiž máte nárok – a to zdarma.

foto: shutterstock.com

Při propuštění z nemocnice byste měli dostat propouštěcí zprávu, která obsahuje informace o průběhu léčení, o provedené operaci, vyšetřeních, následném režimu, kontrolách apod. Tato zpráva je určena pro vašeho lékaře, který vás do nemocnice poslal. Pokud chcete mít jednu její kopii pro sebe, pak o ni můžete požádat a vzít si ji domů.

Nezapomeňte na léky

Při propuštění by vám měla sestra připravit léky na tři dny – ty by měly postačit na dobu, než půjdete na kontrolu k praktickému lékaři. Každý druh léku by měl být balen odděleně a obal by měl být popsán názvem a informací, jak jej užívat. Stejně tak byste měli dostat zdravotnické prostředky, hrazené zdravotní pojišťovnou, pokud je potřebujete.

Než z nemocnice odejdete, ujistěte se, že víte, jak budete léky doma užívat, a že jsou správně označeny. Nejpozději třetí den po propuštění z nemocnice navštivte svého praktického lékaře, aby vám případně předepsal další léky a navrhl další léčbu. Předejte mu přitom propouštěcí zprávu.

Na režim se vyptejte lékaře

Při propouštění z nemocnice byste měli mít ještě poslední pohovor s lékařem, který vás po dobu hospitalizace ošetřoval (nebo tím, který ho zastupuje v rámci služby). Měli byste si s ním ujasnit základní informace:

 • Jaké nové léky berete, jak se užívají
 • Jak postupovat a koho kontaktovat, pokud se objeví zdravotní potíže.
 • Jaká bude následná péče, kdy máte přijít na kontrolu.
 • Zda máte dodržovat nějaká speciální dietní, pohybová či režimová opatření.

 Z nemocnice můžete odjet sanitkou

Zdravotní pojišťovna hradí vaši dopravu do zdravotnického zařízení, ze zdravotnického zařízení do místa trvalého nebo přechodného pobytu nebo do ústavu sociálních služeb, a to v případě, kdy vás zdravotní stav neumožňuje dopravu běžným způsobem. Jestli splňujete podmínky na dopravu sanitkou, to se dozvíte od ošetřujícího lékaře, stejně jako o případné nutnosti doprovodu.

Výjimkou je situace, kdy jste si pro hospitalizaci zvolili z vlastní vůle vzdálenější nemocnici. Pak pojišťovna uhradí jen tu část cesty, která odpovídá vzdálenosti nejbližší nemocnice od vašeho bydliště. Rozdíl byste museli uhradit ze svého.

Zdroj: Rádce pacienta - Příručka ke zlepšení bezpečí pacienta

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Pavlačková

Práva zde uvedená jsou sice zajímavé, ale nemocnice se jimi neřídí. Znám případy, kdy si pacienti při plánované hospitalizaci musí vzít do nemocnice léky, které mají na domácí použití a stejně je tomu i s zdravotnickými prostředky. Bylo by možno zveřejnit postup jak se tomuto bránit. I když nevím, zda je toto vůbec reálné v případě, že někdo absolvuje pobyt v nemocnici opakovaně.

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. srpna 2011, 13:08:47

bokul

Paní Pavlačková, pokud berete před hospitalizací nějaké léky, tak je skutečně Vaší povinností si je s sebou vzít do nemocnice. Mohou to totiž být léky, které vůbec nesouvisí s Vaší hospitalizací a tím, že by je "za Vás" musela nemocnice kupovat, prodělávala by díky nastavení systému veliké peníze. Ovšem pokud se třeba hospitalizace prodlouží a Vám lék nestačí, neměl by být problém, aby Vám je nemocnice zajistila.

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. srpna 2011, 15:55:44

bokul

Mě spíš překvapuje ten odvoz z nemocnice. redakce možná zapomenula uvést výjimky. Co takhle rodička s dítětem? ta přeci nemá nárok na cestu sanitou domů. Já třeba rodila v 50 km vzdálené nemocnici a když mi zcela neplánovaně v 11 hod řekli, že jedu domů, divili se, proč jsem díky tomuto systému seděla až do půl páté na chodbě. Copak si manžel mohl dopředu domluvit, že se každý den kdykoli sebere z práce a pojede pro nás??? Další věcí je také to, že pokud třeba diabetik přijde do nemocnice a vzhledem k inzulinovému režimu potřebuje častý monitoring glykémií, měl by mít dost testovacích proužků vlastních. Oddělení s tím totiž většinou nepočítají, výsledky z laboratoře mívají velké zpoždění a po nástupu na hospitalizaci NEMÁ PACIENT PRÁVO, aby mu bylo cokoli předepsáno. To se musí stihnout před hospitalizací, jinak to nejde.

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. srpna 2011, 15:56:07


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 325 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

  Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

 • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

  Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

  Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.