Inzerce

Rádce pacienta: Máte právo zvolit si lékaře, nemocnici i zdravotní pojišťovnu

18. června 2010, Irena Waldhauserová   |   přečteno: 22560x

Už nebudete tápat v situaci, kdy budete chtít změnit lékaře či zdravotní pojišťovnu. V textu jsou i užitečné odkazy pro případ, že nemůžete najít lékaře, který registruje nové pacienty.

foto: shutterstock.com

V úvodu našeho seriálu o pacientských právech a povinnostech jsme Vám představili příručku Rádce pacienta. Pokračujeme základními právy pacientů na výběr zdravotního zařízení a pojišťovny.

Volba a změna registrujícího lékaře

Každý si může, ale nemusí, zvolit svého registrujícího lékaře – praktického lékaře, gynekologa a stomatologa. To jsou lékaři, ke kterým se jako k prvním obrátíte v případě zdravotních potíží. Ti vás sledují v rámci prevence či chronických onemocnění. Zásadní výhodou pro Vás jako pro pacienta mít své registrující lékaře a neměnit je příliš často je návaznost péče. Čím déle Vás lékař zná, tím důkladněji je obeznámen s Vaším zdravotním stavem i dosavadní anamnézou, což může být zásadní pro diagnostiku a léčbu Vašich zdravotních obtíží. Z tohoto důvodu se nedoporučuje měnit registrující lékaře moc často, i když máte právo to udělat každé tři měsíce, pokud nejste s péčí spokojeni. Také se nedoporučuje se k lékařům neregistrovat, protože řada úkonů, zejména preventivní péče nebo návštěvní služba, je vázána právě na registrujícího lékaře.

Jak poznat toho pravého? Z technického hlediska musí mít uzavřenou smlouvu s Vaší zdravotní pojišťovnou. Z lidského a odborného - naslouchat, vysvětlit, vyjít vám vstříc, klást důraz na prevenci a pamatovat si Vás – zkrátka zajímat se a mít přehled. V tom musíte svému lékaři pomoci. Předávejte mu všechny zprávy, kteří napsali ostatní lékaři – v nemocnici nebo ve specializovaných ambulancích. Jen pak budou jeho informace kompletní.

Pokud nemůžete najít registrujícího lékaře, který Vás může vzít do péče, obraťte se na svou zdravotní pojišťovnu, ta je povinna vám péči zajistit prostřednictvím svých smluvních lékařů. Dalším zdrojem "volných" lékařů jsou internetové stránky Sdružení praktických lékařů a České stomatologické komory, kde jsou seznamy lékařů, kteří v danou chvíli registrují nové pacienty.

Výběr odborného lékaře

Ne všechno může vyřešit registrující lékař. Někdy je potřeba navštívit ambulantního specialistu. I v tomto případě platí, že se můžete svobodně rozhodnout, kterého lékaře si vyberete. Někdy je třeba navštívit např. chirurga, kardiologa či neurologa neprodleně, ale v případě, že se nejedná o neodkladnou péči, doporučuje Ministerstvo zdravotnictví neobcházet praktického lékaře a poradit se s ním. Váš praktický lékař Vám pak vypíše doporučení, kde jsou jak důvody žádosti o vyšetření, tak důležité zdravotní údaje, které zase mohou specialistovi pomoci.

Kam do nemocnice

Na výběr nemocnice nemáte nárok, pokud Vás tam odváží rychlá záchranná služba.

Jinak opět platí, že každý pacient si může zvolit zdravotnické zařízení, kde bude hospitalizován. Je samozřejmě potřeba vědět, jestli se v dané nemocnici provádějí vyšetření či výkony, které potřebujete.

Podle čeho rozhodnout? Dejte na zkušenosti lékaře, který Vás do nemocnice posílá, ptejte se svých blízkých a známých, kteří v nemocnici byli. Dobrým zdrojem informací mohou být internetové stránky jednotlivých nemocnic nebo projekt Kvalita očima pacientů (KOP). Tento projekt porovnává jednotlivé nemocnice i oddělení na základě spokojenosti pacientů.

Máte právo vybrat si i změnit zdravotní pojišťovnu

Je jen na Vás, kterou zdravotní pojišťovnu si zvolíte a zda se tak stane na základě doporučení někoho známého nebo rozsahu preventivních programů, který Vám vyhovuje, nebo toho, že s danou pojišťovnou má smlouvu lékař, ke kterému byste chtěli chodit. Změnit své rozhodnutí můžete jednou za 12 měsíců, a to vždycky k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí. Vybírejte proto dobře, zavazujete se posílat své pojistné na jednu adresu vždycky minimálně na jeden rok. Pokud Vám je nějaká pojišťovna sympatická, ujistěte se, že s ní mají smlouvu lékaři, které navštěvujete. Nad rámec smluvních ujednání (tzn. i těm zdravotnickým zařízením, které s ní nemají smlouvu) hradí pojišťovna jen nutnou a neodkladnou péči, která Vám byla poskytnuta v případě ohrožení života a zdraví.S použitím publikace Rádce pacienta vydané Ministerstvem zdravotnictví ČR.

O tom, jak a proč je důležité s lékaři i dalším zdravotnickým personálem MLUVIT, čtěte zde...

Vaše další práva v rámci péče o zdraví, včetně práv dětí při hospitalizaci, rozebereme příště.

autor: Irena Waldhauserová , Ordinace.cz

Celý seriál
Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
občan

Záplava mrtvol po léčení našimi lékaři.Dealerský ramiprilový vrah MUDr.Maria Quispeová-Sotová,která léší pacienty dioxinem.Ano Mengelové,co provádějí genocidu občanů ČR a říkají tomu léčení.Lidi nechoďte na Orwella 1984,ušetříte,je všude kolem vás,jen se rozhlédněte.

Reagovatpoděkovatnahlásit

24. března 2011, 07:28:04


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 19 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Vašek (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 13. listopadu 2019, 12:02:57

    Jano, jaké máš příznaky a co jsi vše dělal, aby se to zlepšilo Diskutovat

  • Vlaďka (operace krční páteře) 13. listopadu 2019, 13:37:20

    Leni, tak držím palce, ať to pomůže.  Diskutovat

  • Dada (Obsedantní neuróza) 14. listopadu 2019, 07:35:58

    Reaguji na Vas prispevek, protoze syn ma stejne ritualy OCD. Nyni, po 15 letech, kdy mu bylo toto… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.