Léky na rok vyjdou na stejné peníze jako plná nádrž benzínu

( Irena Waldhauserová | přečteno: 6718x )

Loni každý z nás průměrně utratil v lékárně něco přes 1500 korun. Podle výsledků ankety, která právě proběhla na Ordinace.cz, se vám to zdá málo. Většinou jste, asi podle vlastních zkušeností, tipovali částku mnohem vyšší. Ošidné statistiky málo vypovídají o jednotlivých lidech, zato z nich lze vyčíst, jak zavedení poplatků razantně snížilo počet receptů.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Ústav zdravotnických informací a statistiky vede každoroční statistiky o tolika faktech, že si to těžko dovedeme představit: na jeho stránkách se dají najít výkazy o počtu léčených diabetiků přes počet nemocí z povolání způsobených vibracemi až po počet dětí narozených s vrozenými vadami. Jednou z jeho statistik jsou i údaje o činnosti lékáren.

Z nich vyplývá, že každý z nás přinesl v roce 2009 do lékárny průměrně 7 receptů. Na jednoho obyvatele připadla útrata 1557 korun českých. Podle výsledků ankety na www.ordinace.cz, kde jsme vás nechali tipovat, téměř 60 % z vás hádalo částku o víc než tisícikorunu vyšší. Tipovali jste podle vlastní zkušenosti? Utratíte víc? Napište nám.

Statistiky tedy nevypovídají o nás jako o jednotlivcích, ale přesvědčivě ukazují trendy. V roce 2008 se začalo za recepty platit, celkový počet receptů se najednou přestal zvyšovat, i když (i to ukazují čísla Ústavu) naše populace stárne a dalo by se čekat, že nemocných bude přibývat. Ale: počet receptů klesl téměř o čtvrtinu.

Poradíme vám jak za léky neplatit zbytečně moc.

Jan Novák je 79tiletý důchodce z Prahy. Na otázku, jestli si kvůli 30 korunám začal chodit pro léky méně často, říká: "Rozhodně ne, beru už léta léky na tlak, na srdce, mám chronickou bronchitidu, někdy se mi špatně dýchá, tak mám léky i na dýchání, i když je neberu pravidelně. Jinak nemocná nebývám, mám jen pro jistotu předepsané léky na bolest. Posledních tak 20 let se moje recepty moc nemění, jen platím pořád víc."

Eva Brandejská - 35ti letá maminka dvou dětí: "Vždycky jsem se rozmýšlela, kdy už je potřeba jít k doktorovi. Snažíme se chodit co nejmíň, když mají děti horečku několik dnů nebo se nemoc výrazně zhoršuje. Poplatky za návštěvu u doktora nebo za recept na tom nic nezměnily. Ale samozřejmě znám lidi, co si ráno naměří zvýšenou teplotu a hned si běží nejlíp pro antibiotika."

Zajímalo by nás nejen to, jestli třicetikorunový poplatek ovlivnil i Vaše chování. Jaké jsou Vaše zkušenosti s lékárnami a lékárníky? Na téma "Lékárna a vy" můžete nám napsat na redakce@ordinace.cz. Zdá se totiž, že do lékárny stále chodíme jako do běžného obchodu a nevyužíváme odborné znalosti lékárníků, kteří k vyzvedávanému léku mohou poskytnout mnoho užitečných informací. Je to jinak?

O tom, s čím vším Vám může pomoci lékárník, čtěte víc zde. Najdete tam např. i informaci, že některé lékárny poskytují telefonické a e-mailové poradenství.

V naší internetové poradně se můžete anonymně poradit s lékárníkem i vy.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 921 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Zimní sporty pro radost, ne pro 155

Loňská zimní sezóna na horách – záchranáři vyrážejí k 6 537 případům, v 10 % se jedná o těžké úrazy, 15 lidí svým zraněním podlehne. Nepřeceňovat se, sledovat, co se děje kolem, a přemýšlet i za ostatní – pravidla, která musíme vzít za své jak na silnici, tak na sjezdovce nebo kluzišti. Jedině tak můžeme snížit riziko, že se staneme součástí smutných čísel.

Ultrazvuk bezbolestně odstraní děložní myomy

Ve Fakultní Tomayerově nemocnici v Praze odstraňují lékaři pacientkám děložní myomy bez narkózy a bez bolesti, za pomoci speciálního ultrazvuku, navigovaného magnetickou rezonancí.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Čtěte pozorně příbalový leták, vyplatí se vám to

Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.