Inzerce

Neplaťte za léky více, než je potřeba

30. září 2008, Redakce   |   přečteno: 8421x

Lidé neváhají utrácet za volně prodejné léky a potravinové doplňky, ale zlobí se kvůli doplatku.

Neplaťte za léky více, než je potřeba

Je to trochu paradox. Lidé na jedné straně neváhají utrácet až stovky korun za volně prodejné léky a potravinové doplňky, na straně druhé se jim ovšem mnohdy nechce dát třeba jen pár korun coby doplatky za léky. Někdy by přitom mohli na obou těchto výdajích ušetřit, kdyby užívali jen léky, které skutečně potřebují.

V průměru se v Česku vydá za rok za léky téměř padesát miliard korun, ovšem lidé sami ze svého doplácejí jen zhruba sedm procent této sumy, což je ve srovnání se ostatními evropskými zeměmi, včetně některých postkomunistických, výrazně méně. V EU se doplatky běžně pohybují v průměrné výši 35 až 40 procent. Z toho je zřejmé, že se i u nás pravděpodobně časem doplatky za léky zvýší.

Nejspíše půjde o vyšší úhradu u běžných léků na banální virózy a podobně, protože za ty zatím lidé často nedoplácejí nic – pokud jim je lékař předepíše, hradí je pojišťovna. „Úspora na těchto lécích by umožnila přesunout prostředky na dražší léky,“ potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner. Podotkl, že lékaře nic nemotivuje k tomu, aby běžné léky nepředepisovali. Ukazuje se přitom, že mnohé z těchto léků ve skutečnosti lidé nepotřebují: „Tisíce těchto léků pak končí ve sběrných kontejnerech,“ řekl Suttner.

To samé navíc někdy platí i o mnohem dražších lécích, bez ohledu na to, zda si za ně pacienti připlácejí nebo ne. Lidé nejspíše některé ze svých léků berou zbytečně. „Moderní medicína se někdy snaží dávat na všechno kvantum těch nejlepších léků, což není vždy optimální,“ potvrdil neurolog Karel Šonka z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Situaci dále komplikuje také to, že lidé někdy se stejnými potížemi obcházejí více lékařů a nechávají si od nich předepisovat další přípravky, aniž by jim řekli o těch, které již užívají. Navíc si mnohé další ordinují sami. Sčítají se tak doplatky za léky na předpis s jejich vlastními výdaji a může jít až o stovky korun měsíčně. Nejde navíc jen peníze, ale rovněž o fakt, že léky se mohou navzájem ovlivňovat a tak člověku spíše škodí.

Podle Šonky je proto rozhodně na místě zvážit, zda lidé skutečně potřebují vše, co polykají, v případě léků na předpis by ovšem neměli přestávat nic užívat bez porady s lékařem. Někdy se však na lécích šetřit nevyplatí: v mnoha případech sice existují alternativy léků, které jsou plně hrazené, ale mohou mít vedlejší účinky případně nemusí pacientům tak zabírat. Pak se vyplatí dát raději peníze za doplatky. Může jít třeba o léky na bolest, na nemoci srdce a cév či na duševní potíže. I v takovém případě je však na místě se alespoň orientačně zeptat na výši doplatku hned u lékaře, případně si zjistit, zda se lék v některé lékárně nedá pořídit levněji – to se vyplatí v případě těch, kde doplatky činí až několik set korun.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Petra

Ráda bych se zeptala, z čeho vycházíte, při generování doplatků za léky? Pravděpodobně z číselníku, že? Z praxe ovšem vím, že v číselníku se ceny výrazně liší od skutečnosti a jsou v něm uvedeny pouze ceny maximální. Což znamená, že doplatky mohou být i nižší. Spousta pacientů si tímto způsobem nechává předepisovat léky, o nichž si myslí, že je na ně doplatek nižší a přitom platí více, než u léku předešlého. Bezpečně se dá určit jen to, že je lék bez doplatku a to v případě, že je úhrada za něj stejná jako maximální cena. Jelikož je boj mezi výrobci léků, předhání se o nižší ceny, aby se vůbec jejich přípravky udržely na trhu. A samozřejmě na to doplatí znovu pacient. Doplatky jsou v každé lékárně jiné a nezbývá tedy nic jiného, než si zjistit, kde se na co kolik doplácí.

Reagovatpoděkovatnahlásit

1. prosince 2007, 16:46:18


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 9 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

    My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

  • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

    Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

  • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

    Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.