Inzerce

Rádce pacienta: Konec bloudění v našem zdravotnictví

9. května 2010, Irena Waldhauserová   |   přečteno: 10027x

Zdraví je to nejcennější, co máme. Když nás zradí, čekáme, že nám lékaři pomohou. Přesto je podle statistik až 10 % hospitalizovaných pacientů poškozeno. I na nás záleží, jestli se v nemocnici staneme obětí záměny nebo si z ní domů odneseme infekci či úraz.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Pacientským právům je v poslední době věnována stále větší pozornost. Nemocnice i ambulance už ví, že nestačí být špičkovým zdravotnickým pracovištěm, ale je potřeba dát pacientům záruku bezpečné péče: aby si vás zdravotníci s nikým nespletli, nedali vám špatné léky, nepřenesli na vás infekci… Vaše bezpečnost však není jen v jejich rukou, ale hlavně ve vašich. Nová příručka Ministerstva zdravotnictví Rádce pacienta vám pomůže zorientovat se v tom, na co máte právo a jaké jsou vaše povinnosti.

Rádce pacienta se představuje

"Rádce pacienta obsahuje řadu užitečných informací a rad v oblasti komunikace se zdravotnickými pracovníky, dále doporučení, jak si zvolit lékaře či nemocnici, seznamuje s jejich právy dospělé i dětské pacienty a obsahuje rovněž všechny důležité kontakty," výstižně popisuje obsah publikace ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Rádce pacienta je určen všem, kteří se chtějí lépe orientovat v systému poskytování zdravotních služeb a také pacientům, kteří nepracují s internetem, starším občanům, chronicky nemocným či rodinám s dětmi. Distribuce Rádce pacienta bude totiž probíhat průběžně v krajských nemocnicích a prostřednictvím praktických lékařů pro dospělé. Je samozřejmě ke stažení na stránkách Ministerstva zdravotnictví.

Na publikaci spolupracovaly i pacientské organizace z Koalice pro zdraví, které počin ministerstva velmi ocenily. "Jsem velice ráda za tuto iniciativu ministerstva. Pacienti potřebují znát svá práva, orientovat se a mít dostatek informací. Informovaný pacient lépe dodržuje léčbu a ví, co a proč dělá," říká Jana Petrenko, výkonná ředitelka Koalice pro zdraví.

Ochutnávka z Rádce: Mlčet se nevyplácí

Rádce pacienta se na svých prvních stránkách věnuje tomu, že prvním krokem pro naše bezpečí v systému zdravotnické péče je: NEMLČET! Jak konkrétně?

 • Pokud jdete k lékaři, poznamenejte si vše, co mu chcete sdělit, abyste na něco nezapomněli.
 • Znejte sebe, svou i rodinnou anamnézu a podávejte o nich co nejvíc informací.
 • Řekněte i informace, za které se stydíte. Lékař nebude vaše prohřešky soudit, ale potřebuje znát pravý stav věcí.
 • Neustále upozorňujte na svou totožnost, pokud necítíte 100% jistotu, že zdravotníci vědí, kdo jste.
 • Hlaste jakoukoliv nepohodu, změny svého zdravotního stavu!
 • Nebojte se si říci o pomoc nebo radu!
 • Ptejte se! Máte právo na srozumitelné informace.


S použitím publikace Rádce pacienta vydané Ministerstvem zdravotnictví ČR.


Čtěte příště: Co a koho máte právo si vybrat, Hygiena v nemocnici, Propouštění z nemocnice i další zajímavá a důležitá témata

autor: Irena Waldhauserová , Ordinace.cz

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Ing. Antonín Cuc

Vážení lékaři, vážení spolupacienti! Mnohdy dobrou vůli k dialogu zdravotníci pouze předstírají a ve skutečnosti vědomě ignorují elementární poznatky metod řízení rizik pacienta a řízení jakosti práce ve zdravotnictví. Ročně se například vykoná asi 13 tisíc prvooperací TEP kyčle v ČR a při nich zhruba 2,8% lidí zemře a dalších 3,5% pacientů si nadosmrti odnesou trvalé zmrzačení. Ve skutečnosti by pouhý statistický pravděpodobnostní výběr vzorku cca 350 pacientů a jejich dokumentace po statsitické analýze mohl vést k mnohem dokonalejším standardům léčebné péče a k záchraně asi 30% nešťastných případů, mohlo by tak být ušetřeno ročně asi 800 milionů korun na jediné diagnoze za ztráty z úmrtí a doživotní léčbu zmrzačených. Mám k tomu patentovanou metedu STARS_2010 - Statistical Retrieval and Search, kterou jsem ortopedům v ČR nabídl a kterou úspěšně posoudila katedra řízení ČVUT FS, Centrum biostatistiky Akademie věd ČR. Co na to Lékaři? Společnost Ortopedie a traumatologie Jana Evangelisty Purkyně mi ani neodpověděla, ačkoli jsem roky služebně řídil bezpečnost a ochranu zdraví v našem celém státě, jadernou bezpečnost, bezpečnost vyhrazených zařízení, bdzpečnost podle zákoníku práce! Mají mne však asi za blbce, se kterým se nebaví - a Vás nejspíš taky. Byl jsem dožitvotně zmrzačen při TEP kyčle 13.11.2007 v Klaudiánově nemocnici Mladá Boleslav, když mi: ortopedi nediagnostokovaně dřík endoprotézy, který mi prorzil stehenní kost, zničel nerv ischiadicus a... "mistři" mi na pooperační JIP ortopedie zničili ledvinu, neprovedli správně RTG snímek, atd. Komise ortopedů Středočeského kraje tvrdí, že "LEGE ARTIS!!!" Dejte si prosím na své zdraví pozor, protože většina lidí umírá po pravidelném služebním styku se svými lékaři! Choďte s nimi na plesy, jezděte s nimi ve skupinách bezpečně na bicyklu na místech se zákazem motorových vozidel. Antonin,cuc@seznam.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

13. května 2010, 11:07:56


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 329 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Peťa (Křivice - vitamín D) 11. listopadu 2019, 11:29:03

  My s vigantolem taky žádné problémy nikdy neměli, dáváme dětem vždy od narození, zkuste… Diskutovat

 • Denisa (Usta) 11. listopadu 2019, 14:50:02

  Dobrý den, jakou používáte zubní pastu a ústní vodu?  Diskutovat

 • Denisa (parodontologie) 11. listopadu 2019, 14:51:32

  Pomůže správný výběr zubní pasty?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.