Inzerce

Kde vám poradí, co dělat v případě otravy

31. března 2010, Irena Waldhauserová   |   přečteno: 14138x

NON STOP jsou Vám k dispozici lékaři na telefonních číslech Toxikologického informačního střediska TIS 224 919 293 nebo 224 915 402. Mějte čísla po ruce, uložte si je do mobilu. Při podezření na otravu neváhejte, zavolání vám může ušetřit zbytečnou cestu k lékaři, ale i zachránit zdraví nebo život.

foto: shutterstock.com

Počet nehod spojených s otravou neustále roste. Jedním z důvodů je obrovské množství chemikálií na trhu, často ve velmi atraktivních obalech. Není výjimkou, že obaly napodobují nápoje, někdy vypadají podobně jako dětská pitíčka. Dalším důvodem je stále oblíbené stáčení čisticích prostředků do neoriginálních obalů, často PET lahví od minerálek. Tam navíc případné řešení otravy komplikuje, že se nedá zjistit přesné složení přípravku.

Toxikologické informační středisko řeší ročně tisíce dotazů od laiků, lékařů i záchranářů. Téměř 60 % se týká dětí, většinou batolat.

Jak probíhá telefonát do Toxikologického informačního střediska TIS

Volejte 224 919 293 nebo 224 915 402. Při telefonátu zachovejte klid. Lékař TIS se vás bude ptát:

 1. Komu se nehoda stala: dítě, dospělý (pokud možno udat celé jméno, rodné číslo a zdravotní pojišťovnu).
 2. Jaký je věk postiženého, jeho hmotnost (alespoň odhadem), trpí-li nějakou akutní nebo chronickou nemocí.
 3. Jaká látka je příčinou otravy? Lék, rostlina, chemikálie, komerční přípravek atd.? U léků udat, zda se jedná o lék, který postižený užívá nebo o cizí lék. U komerčních přípravků je potřeba získat co nejvíce informací z etikety, nebo alespoň vědět, k čemu se látka používá.
 4. Jak velké množství látky působí? Množství, které např. v láhvi ubylo, co nejvíce upřesnit.
 5. Kdy se nehoda stala?
 6. Jakým způsobem se stala? Požití látky, polití se, vdechnutí, kousnutí apod.
 7. V jakém stavu je postižený? Má nějaké zdravotní potíže?
 8. Jaká opatření byla doposud provedena?
 9. Kdo a odkud volá: jméno, město, telefonní číslo (důležité pro zpětnou vazbu v případě potřeby).

Provoz toxikologického informačního střediska

Toxikologické informační středisko (TIS) vzniklo v roce 1962 při Klinice pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. Mgr. Karolína Mrázová z TIS objasňuje účel střediska: "Naším úkolem je poskytovat rady v nepřetržitém provozu – laiků i odborníkům, spolupracujeme i s veterináři. Cílem naší práce je příznivě ovlivnit průběh nehod, snížit závažnost otrav a působit na veřejnost."

Na začátku činnosti řešilo TIS desítky telefonátů ročně. "V současné době jsou to desítky denně. Počet samozřejmě sezónně kolísá, v lednu a únoru je klid a největší provoz je v létě," říká Mrázová. MUDr. Hana Rakovcová, vedoucí lékařka TIS, upřesňuje počet dotazů: "Loni jsme řešili kolem 11500 telefonátů na naše linky.“Čtěte příště: Otravy u dětí – čím se nejčastěji mohou otrávit, co dělat při otravě, prevence


Pokud vám TIS pomohlo nebo máte zkušenosti s řešením otravy, podělte se o ně s ostatními v diskusi nebo nám napište!


S využitím tiskových materiálů TIS. 

autor: Irena Waldhauserová , Ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 47 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.