Inzerce

Nejčastější otravy u dětí: léky, chemikálie a rostliny

aktualizováno 29. července 2013, Irena Waldhauserová   |   přečteno: 18440x

Ze všech registrovaných otrav v Česku jich celá polovina připadá na děti. Nejčastěji se jedná o batolata, která jsou neuvěřitelně akční, pohyblivá a touží svět kolem sebe poznat všemi smysly. Všechno ochutnávat je pro ně přirozené. Některé věci je ovšem potřeba před nimi uklízet do výšky, pod zámek a stejně pro jistotu přidat hlídacího psa.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
124 Kč

Víte, že…

 • K 70 – 90 % otrav dochází doma?
 • Nejnebezpečnějším místem je kuchyň? Tam dochází ke 3/4 dětských otrav.
 • Nejčastěji se děti otráví léky, chemickými látkami (čisticími prostředky) a rostlinami?
 • Houbové otravy se na celkovém počtu podílí 1 %, rtuť 3 % a školní pomůcky (doufám, že nedávám zbraň do rukou odpůrcům školy) 2 %?

Kam se obrátit v případě otravy? Čtěte zde...

Léky

Otravou léky jsou nejvíc ohroženy děti ve věku 1 – 5 let. Mimo obyčejné zvědavosti za otravou léky stojí tzv. léčebné omyly nebo přesvědčení, že dítě jí vlastně bonbóny.

Léčebné omyly: Často neúmyslné předávkování lékem, kdy si rodiče nejsou jistí dávkou a podají příliš vysokou nebo jednu dávku podá víc dospělých. Stává se to třeba v noci, nebo když se dospělí u nemocného dítěte střídají. „Nezřídka se také stává, že dospělí léky zamění nebo podají např. místo sirupu éterický olej,“ uvádí Kateřina Mrázová z Toxikologického informačního střediska. Na první pohled se to zdá neuvěřitelné, ale vzpomeňme si na to, kolikrát jsme byli nuceni uprostřed noci v polospánku lovit sirup proti horečce nebo antibiotika předepsaná po osmi hodinách. Mezi léčebné omyly patří i podání nevhodného léku - např. určeného jen pro dospělé.

Léky = bonbóny: "O lécích by dospělí v žádném případě neměli mluvit jako o pamlscích. A to ani o vitamínech nebo přípravcích na podporu imunity. Když děti někde "bonbónky" najdou, sní je všechny," upozorňuje Mrázová.

Chemické látky v domácnosti, zejména čisticí prostředky

Počet těchto otrav u dětí stále stoupá. Jedním z důvodů je obrovské množství chemikálií na trhu, často ve velmi atraktivních obalech. Není výjimkou, že obaly napodobují obal nápoje, někdy vypadají podobně jako dětská pitíčka. Dalším důvodem je stále oblíbené stáčení čisticích prostředků do neoriginálních obalů, často PET lahví od minerálek. Tam navíc případné řešení otravy komplikuje, že se nedá zjistit přesné složení přípravku.

Mezi nejčastěji "ochutnané" chemikálie v domácnosti patří:

 • avivážní prostředky
 • leštěnky na nábytek a další přípravky obsahující benzín, petrolej nebo minerální oleje
 • odstraňovače skvrn na textil
 • čističe odpadů
 • přípravky na čištění sanitární techniky
 • kosmetika
 • chemické látky v dílně, garáži nebo na zahradě – např. Fridex je velmi toxický, ale kvůli nasládlé chuti může dítě vypít i velké množství této látky, což může vést i ke smrtelné otravě.

Vždy je třeba znát přesný název přípravku, podle kterého lze zjistit složení. Čisticí i další chemické prostředky, byť se používají za stejným účelem, mají odlišné složení a některé chemikálie mohou sliznice "jen" dráždit, jiné poleptat. A na tom závisí rozhodnutí o správné léčbě.

Je dobré mít na paměti, že k otravám často dochází na návštěvě, kde je pro děti všechno nové a tudíž vhodné k prozkoumávání a kde nejsou na stálou přítomnost dětí zvyklí, tzn., že chemikálie nemusí mít zamčeny nebo jsou léky běžně v dosahu na kredenci.

Rostliny

Otravy rostlinami mají většinou příznivý průběh, protože děti obvykle ochutnají jen malé množství.

Celoročně se objevují otravy pokojovými rostlinami, mezi nejčastěji pěstované nebezpečné rostliny patří diefenbachie, pryšec trojhranný nebo Kristova koruna.

V zahradách se pak objevují např. tyto jedovaté rostliny: oleandr, durman obecný (panenská okurka), konvalinka vonná, lýkovec jedovatý, některé zimolezy...

Malé děti je třeba mít pod dozorem i ve volné přírodě, kde mohou např. zaměnit vraní oko za borůvku, v parcích jsou zase často k vidění např. tis červený nebo čilimník obecný.

Jedovaté houby

Otravy houbami sice nejsou tak časté, ale o to nebezpečnější. I malé množství houby může totiž způsobit těžkou otravu. Jednou ze záludností houbových otrav je, jak uvádí Kateřina Mrázová, "opožděný nástup příznaků. Např. u naší nejjedovatější houby, muchomůrky zelené, nastupují příznaky otravy, jako jsou průjem a zvracení, až po 12 – 24 hodinách."

K dalším běžným jedovatým houbám patří např. muchomůrka tygrovaná, muchomůrka červená nebo holubinka vrhavka. Démonizovaný hřib satan je u nás velice vzácný.Čtěte příště: Jak otravám zabránit, Co dělat, když máme podezření na otravu


Pokud máte zkušenosti s řešením otravy u dětí, podělte se o ně s ostatními v diskusi nebo nám napište!

autor: Irena Waldhauserová , Ordinace.cz

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Zuzana

Dobrý den, mohla bych se zeptat na zdroje statistických údajů v tomuto článku? Potřebovala bych je do své seminární práce a nezjistila jsem, odkud pocházejí. Děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

3. dubna 2012, 08:10:23


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 45 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Janča (Kvalitní kontaktní čočky) 19. listopadu 2019, 13:18:43

  Mám podobnou zkušenost s koupí kontaktních čoček. Objednala jsem si zelené, které vypadaly na videu super a v realitě mi v oku neseděly, vysušovaly oči a po pár hodinách jsem je musela vyndat.  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.