Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Otrava alkoholem

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 94069x )

Zatímco dříve zahrnovala otrava alkoholem obecně otravu etylalkoholem nebo otravu metylalkoholem, v dnešní době je otrava metylalkoholem pouze sporadická...

Zatímco dříve zahrnovala otrava alkoholem obecně otravu etylalkoholem nebo otravu metylalkoholem, v dnešní době je otrava metylalkoholem pouze sporadická.

Otrava alkoholem

Alkohol

Vzniká působením kvasinek kvašením z cukru. Pokud stoupne koncentrace alkoholu v prostředí nad 14% hyne producent – kvasinka otravou z vlastního produktu. Je to samozřejmě nižší organismus. Člověk snese víc.

Otravy alkoholem dělíme na otravy akutní při vypití většího množství alkoholu v malém časovém intervalu a otravy chronické, které jsou způsobeny opakovaným každodenním pitím větších množství alkoholu a způsobují postupné orgánové poruchy, především jaterní cirhózu, některé nemoci srdeční a především poruchy centrální nervové soustavy a duševní poruchy od porušené soustředěnosti po alkoholické psychózy a demence. „Nebezpečnější“ je otrava akutní (může rychleji člověka usmrtit).

Smrtelná dávka etylalkoholu se u dospělého pohybuje mezi 250 – 750g, což odpovídá zhruba 600 – 1800 ml 40% alkoholu, jestliže se toto množství vypije během méně než 30 min. Toto množství odpovídá hladině alkoholu v organismu v rozmezí 3,5 – 5 promile.

Z vlastní zkušenosti musím říci, že tyto údaje jsou individuální a rekordmany v tomto oboru bývají turisté z Ukrajiny, kteří při ošetření v našich zdravotnických zařízeních dosahují rekordních hladin alkoholu – i více než 7 promile. Nebezpečnější je alkoholová otrava u dětí, která může probíhat atypicky a může být závažná již při daleko menších hladinách než u dospělého. Situaci často komplikují sami otrávení, neboť existuje i velké procento otrav kombinovaných v případě sebevražedného pokusu (léky, alkohol, chemikálie). Kombinace alkoholu s tlumícími léky je zvláště nebezpečná, neboť tlumivé účinky alkoholu a léků se navzájem potencují.

Jak poznáme otravu alkoholem?

Myslím, že asi neexistuje člověk, který by v životě neviděl opilce. V lehčích stadiích otravy je typické chování, ztráta koordinace pohybů, závratě, vrávorání, blábolivá řeč, dezorientace. V těžších stadiích otravy nastupují různě těžké poruchy vědomí od spánku až po kóma, křeče a útlum dýchání a krevního oběhu (nízký tlak krevní), které může vyústit v zástavu dechu a oběhu a smrt. Bývá nízká hladina krevního cukru. Dominujícím a vůdčím příznakem je typický zápach alkoholu, který okolo sebe otrávený šíří. Nevolnost a zvracení pouze většinou umocňují dojem u tohoto typu otravy.

Jaká je první pomoc v případě otravy alkoholem?

  • V prvé řadě je nutno se přesvědčit, zda postižený dostatečně dýchá a udrží průchodnost dýchacích cest. Pokud je dýchání velmi povrchní a postižený promodrává okolo rtů je nutno zahájit umělé dýchání z úst do úst, což v případě otravy alkoholem není zrovna pro zachránce příjemný počin.

  • V případě zástavy oběhu je nutno zahájit nepřímou masáž srdeční. Obojí bylo popsáno v dřívějších statích.

  • V situaci, kdy postižený dýchá dostatečně, a udrží průchodnost dýchacích cest, ale nelze jej vzbudit, uložíme jej pouze do stabilizované polohy na boku.

  • Současně je nutné zavolat rychlou záchrannou pomoc a postiženého co nejdříve transportovat k odborné pomoci. Je nutné mít na paměti, že postižený může mít ještě v žaludku značné množství alkoholu, které se neustále vstřebává a tím může být otrava prohlubována. Postiženého je nutno neustále sledovat a kontrolovat životní funkce.

  • U postižených, kteří jsou při vědomí se snažíme o vyvolání zvracení, abychom zamezili dalšímu vstřebávání alkoholu. Prostředkem k tomu je vypití většího množství solného roztoku a podráždění krku.

  • Zásadní význam může mít i odstranění nedopitých lahví z dosahu postiženého, který je ještě při vědomí.

  • Neklidné a agitované postižené, kteří nespolupracují je nutno slovně zklidnit, aby se při neklidu neporanili a udržet je stranou od silničního provozu.

To je jedna ze stránek pití alkoholu. Tato problematika má však i odvrácenou stranu. V posledních letech totiž některé studie prokázaly preventivní působení alkoholu při výskytu demence. Některé studie prokázaly, že riziko zejména demence způsobené postižením cév v mozku bylo výrazně nižší. Toto bylo prokázáno u mírné a střední konzumace alkoholu (1-3 skleničky denně), zatímco u konzumentů vysokých dávek alkoholu nebylo riziko demence ovlivněno, nebo bylo vyšší. Jedním z nově objevených rizikových faktorů kardiovaskulárních chorob a tím i faktorem podílejícím se na vzniku demence je aminokyselina homocystein, jehož zvýšená koncentrace v plasmě může být spojena se vznikem aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a výskytem cévních mozkových příhod (tzv. mrtvice). Koncentraci této aminokyseliny v plasmě je možno snížit podáním tzv. folátů. Mezi ně patří skupina B vitamínů a kyselina listová. Přitom 1 litr plzeňského piva obsahuje denní doporučenou dávku folátů.

Pokud k tomu ještě dodám, že podle jiných studií malé dávky alkoholu dokonce zlepšují tzv. kognitivní funkce (zlepšují paměť a usnadňují učení) vystavuji se riziku, že budu za úsvitu zastřelen skupinou militantních abstinentů.

Co říci na závěr? Typicky hamletovskou otázku: „Pít či nepít?“, si musí zodpovědně zodpovědět každý sám za sebe.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lojza
2x

Vážení přátelé, při prohlížení Vaší stránky jsme se skvěle bavili a za břicho se popadali ....

Vláďa

syn byl oslavovat, zrovna ze mě udělal dědečka :-) Asi to trochu dost přehnal, po příchodu domů se třásl a moc o sobě nevěděl. Novopečená babička nevěděla, co s ním má dělat. Teď spí na gauči, dýchá už pravidelně. Jak ho tak hlídám, hledal jsem jak dlouho se můžou vyskytovat problémy - jak dlouho ho musím hlídat. To bohužel v článku chybí.

Alkeholik

No tak nevím, různí se názory o tom zda vyvolávat zvracení nebo ne....v tom aby se čert vyznal.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Otrava alkoholem

Zatímco dříve zahrnovala otrava alkoholem obecně otravu etylalkoholem nebo otravu metylalkoholem, v dnešní době je otrava metylalkoholem pouze sporadická...

Závislost na alkoholu

Za rizikové pití považujeme u zdravých osob již dávky mezi 20 až 40g čistého alkoholu denně.

Cirhóza jater

Cirhóza jater je častá nemoc, která nepostihuje pouze alkoholiky, ale i abstinenty a děti. Pokud je cirhóza včas léčena, můžeme předejít řadě závažných, život ohrožujících komplikací.

Alkohol

Alkohol je látka, na kterou vzniká závislost nejčastěji. Postihuje až 5% dospělé populace vyspělého světa.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce