Rádce pacienta: prověřte si nemocnici, než do ní nastoupíte

( Renata Vyšínová | přečteno: 7448x )

I když vás lékař posílá do nejbližší nemocnice, využijte své právo vybrat si ji sami. Jděte se tam nejprve podívat a pozorujte, jak se chová personál, jak na vás působí prostředí. Pak se trochu poohlédněte po internetu na diskuse pacientů, nebo si vyslechněte zkušenosti těch, kteří v ní už byli. Nastupte pak do té nemocnice, která vyjde z vašeho soukromého průzkumu jako nejlepší.

shutterstock.com

Každý pacient má právo zvolit si zdravotnické zařízení, kde bude hospitalizován. Kromě situace, když ho do nemocnice doveze záchranná služba – to je pak volba na ní. Než tedy někam nastoupíte, zjistěte si podrobnosti. Prvořadé je samozřejmě to, aby vám mohla poskytnout ten výkon či vyšetření, které potřebujete. Zajímejte se o kvalitu poskytované zdravotní péče, počty provedených zdravotních výkonů, názory ostatních pacientů. I když je příjemné, že to za vámi mají příbuzní kousek, neměla by naopak hrát až takovou roli vzdálenost od místa bydliště.

Podle čeho vybírat

Váš praktický lékař vám jistě doporučí nemocnici, s níž má dobré zkušenosti. Dobrý zdroj informací přináší internet, podívejte se, má-li vámi zvolené zařízení internetové stránky a co na nich prezentuje. Je-li nemocnice kvalitní, má národní či mezinárodní akreditaci, nebo se o ni alespoň uchází. Nemocnice, které toto ocenění kvality mají, splňují velmi náročné požadavky na kvalitní a bezpečnou péči o pacienty, sledují rizikové oblasti a mohou díky tomu rychle odstraňovat nedostatky.

Mohou vám být užitečné též informace od lidí z vašeho okolí, kteří v nemocnici byli. Navštivte zvolenou nemocnici osobně, všímejte si, zda je tam čisto, jak se chová personál, požádáte-li jej o nějaké informace. Ptejte se také ostatních pacientů.

Co vzít s sebou

Doklad totožnosti a průkaz pojištěnce. Starší záznamy o svém onemocnění (kopie lékařských zpráv), lékař z nich lépe a rychleji získá informace o vašem zdravotním stavu.

Co naopak nevzít

Větší množství peněz a cenností, šperky, kreditní karty, cennou elektroniku. Nemocnice ručí za odložené věci, ale jen za ty, které se obvykle do nemocnice přinášejí. Nepočítejte s tím, že zdravotnické zařízení převezme odpovědnost za vyšší sumy peněz a cennosti, pokud si je neuložíte do trezorů k tomu určených.

Příjem do nemocnice

Ve většině případů je pacient přijímán na základě doporučení registrujícího lékaře nebo ambulantního specialisty. Nastanou samozřejmě situace, kdy jste nuceni přijet do nemocnice akutně, bez doporučení lékaře.

Přijímající lékař vás seznámí s důvodem přijetí a s plánem zdravotní péče v průběhu hospitalizace. Vyšetří vás a bude se ptát na vše, co se týká vašeho aktuálního zdravotního stavu a jaké nemoci jste prodělali.

Vyptávejte se také – měli byste vědět, co se s vámi bude dít, jaká vyšetření vás čekají, v jakém časovém horizontu. Po úvodním příjmu vás sestra odvede na pokoj a seznámí vás s chodem oddělení. Dodržujete-li speciální dietu, můžete požádat o setkání s dietní sestrou. Zeptejte se na možnost návštěv.

Pokud vás nemocnice vybavila identifikačním náramkem, nesundávejte jej po celou dobu hospitalizace. Civilní oblečení budeme muset svléknout a dát ho budˇdo skříně, nebo do šatny. Pokud nebude ve vašem dosahu, vyžádejte si potvrzení o jeho odevzdání – a to včetně popisu oblečení. Případnou ztrátu či poškození nelze reklamovat, pokud tyto údaje chybějí. Pokud máte cennosti, zeptejte se na možnost dát si je do trezoru. V tom případě opět požádejte o doklad o převzetí, i s popisem.

Na co zdravotníky upozornit

Zdravotníky informujte o lékové, potravinové či jiné alergii, jíž trpíte. Zvláště pokud se mění personál, raději upozorňujte znovu. Zdravotníky také informujte o všech užívaných lécích. Bez vědomí personálu sami žádné léky neužívejte. Je důležité, aby měl personál informace o tom, co zvládnete (při pohybu, osobní hygieně, jídle, při vstávání, používání toalety, oblékání apod). Upozorněte na svá omezení, zvyky a potřeby, aby ošetřující personál počítal s asistencí, pokud ji potřebujete.

Respektujte nařízení

Respektujte zákaz kouření v objektu nemocnice s výjimkou míst k tomu určených. Alkoholické nápoje není vhodné konzumovat v průběhu hospitalizace, z tohoto důvodu je i zákonem upraven zákaz prodeje alkoholických nápojů ve zdravotnickém zařízení. Pokud si s sebou do nemocnice vezmete mobilní telefon, respektujte zákaz používání mobilních telefonů v blízkosti některých přístrojů či provozů. Při telefonování berte ohled na ostatní pacienty.

Využili jste někdy své právo si vybrat nemocnici? Dejte nám o tom vědět prostřednictvím diskuse nebo  tohoto mailu.

Zdroj: Rádce pacienta - Příručka ke zlepšení bezpečí pacienta

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 863 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Budu vás žalovat, doktore

I když pacient podepíše souhlas s vyšetřením či léčbou, může se stát, že není spokojen. Může mít výhrady proti postupu lékaře, může mít pocit, že někdo během jeho léčení pochybil. Pak může podat stížnost, nebo se obrátit s žalobou na soud. Jak správně postupovat vám poradí advokát Mgr. Patrik Šorf.

Před nástupem do nemocnice si prostudujte svá práva

Můžete si vybrat nemocnici podle toho, jakou má pověst. Můžete si zvolit i lékaře, kterému důvěřujete. Jak rychle vás ale musí ošetřit?

Rádce pacienta: rozhovor s lékařem místo prášku na nervy

Nikdy byste se neměli ve své nemocniční posteli cítit stranou dění a bez informací. Měli byste dobře znát své ošetřující lékaře, sestru. Každý den byste se měli dozvědět novinky o vašem zdravotním stavu, ale i to, co vás bezprostředně čeká.

Rodičovský příspěvek a přídavek na dítě 2018

Od prvního ledna 2018 dojde k několika významným změnám týkajících se vyplácení rodičovského příspěvku. Mimo jiné se zruší současné omezení horní hranice výše čerpáni rodičovského příspěvku a pro rodiny s vícerčaty se zvyšuje celková částka rodičovského příspěvku. Rodiče, kteří budou chtít těchto změn využít, však musí podat novou žádost.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.