Inzerce

Kontakty pro případ nouze v mobilu záchranáři nepoužijí

15. března 2010, Irena Waldhauserová   |   přečteno: 16967x

Údajná výzva záchranářů, která se šíří jako řetězový mail a nabádá, aby si lidé v mobilu speciálně označili své blízké, které lze kontaktovat v případě nouze, je nesmysl. Speciální seznam sice nic nestojí, ale život nezachrání.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Řetězová zpráva vyzývá k tomu, aby každý měl v mobilu telefonní číslo a osobu, kterou v případě nouze může kontaktovat policie, záchranná zdravotní nebo požární služba, pod jednotným označením. "Personál záchranné a rychlé zdravotní pomoci navrhuje rozpoznatelný seznam kontaktních osob pro případ nouze, mezinárodně uznaný pseudonym je ICE (In Case of Emergency)," píše se v textu řetězového mailu.

Budou záchranáři volat našemu kontaktu ICE?

Redaktorka portálu www.ordinace.cz se rozhodla zjistit, zda záchranáři takto označený kontakt opravdu použijí. Vedly ji k tomu otázky, zda vůbec může třetí osoba, tzn. i záchranář, používat osobní věci někoho jiného a zda vůbec záchranáři v terénu příbuzné kontaktují.

"Ne," říká jednoznačně Tereza Janečková, mluvčí Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje. "Zdravotnická záchranná služba nekontaktuje příbuzné a ani to nemá v popisu práce. Zaměřuje se především na léčbu a ošetření pacientů a jejich urychlený transport do nemocničního zařízení. Není také v kompetencích záchranné služby manipulovat s osobními předměty pacientů. Pokud je pacient v bezvědomí, osobní předměty, cennosti, mobilní telefony, peněženky, zavazadla předává zdravotnická záchranná služba Policii ČR. Zmíněný řetězový mail není mezinárodně uznávanou a koordinovanou akci," zdůrazňuje mluvčí Janečková. Dodala, že pokud záchranáři potřebují zjistit zdravotní stav pacienta, rozhodně kvůli tomu příbuzným netelefonují. "Diabetici a osoby s kardiostimulátory u sebe mají speciální kartičky, na nich záchranáři dohledají příslušné informace. Dále využíváme speciální databáze. Navíc pro zdravotníky není nic jednoduššího než na místě napojit pacienta na monitor a sledovat srdeční akci, nebo změřit hladinu cukru v krvi, a tím zjistit potřebné informace o zdravotním stavu," vysvětlila Tereza Janečková.

Ani policisté systém ICE nevyužívají. "Pokud dojde k nehodě a zjistíme totožnost zraněného nebo zemřelého, kontaktujeme příbuzné přes naše evidence, se kterými běžně pracujeme," říká Jaroslav Ibehej z preventivně informačního odboru Policejního prezidia České republiky.

"Když vám ukradnou mobilní telefon nebo ho ztratíte, může kontakt označený ICE někdo lehce zneužít. Co kdyby vaší rodině zavolal nějaký vtipálek, že jste zemřela při dopravní nehodě?," poukazuje na další rizika mluvčí záchranářů Tereza Janečková.

Kde se vzala myšlenka ICE

Wikipedie i jiné zdroje uvádějí, že původcem myšlenky byl v roce 2005 britský záchranář Bob Brotchie, který se snažil tuto myšlenku šířeji prosadit, ale díky kritice i z důvodů, které uvádí T. Janečková a J. Ibehej, se z ICE nikdy nestal oficiální projekt.

"Podobná akce proběhla například v Izraeli. Spíš se ale jednalo o možnost, jak identifikovat oběti mimořádných událostí, jako jsou např. teroristické útoky nebo přírodní katastrofy," zmiňuje Tereza Janečková snahy o zavedení obdobného systému v minulosti.

Z řetězového mailu osobní pronásledování

Zpráva je typický "hoax" – poplašná zkreslující zpráva, která se kvůli výzvám k přeposlání lavinovitě šíří. Zřejmě úspěšně, protože o označení ICE ví čtvrtina respondentů ankety na našem webu www.ordinace.cz. Výzva naštěstí nemůže poškodit zdraví nebo život na rozdíl od jiných, jako byla svého času „samozáchrana“ kašláním při infarktu.

Příběh o ICE ale nekončí. Řetězový mail začal loni kdosi posílat po internetu jako tiskovou zprávu podepsanou paní Martou Duškovou s celou její vizitkou – telefony, mailovou adresou, pracovní pozicí, adresou zaměstnavatele. Tou je zdravotní pojišťovna, takže zprávě jistý punc důvěryhodnosti nechybí. Paní Dušková má tak už rok postaráno o čilou korespondenci a telefonickou komunikaci s lidmi, kteří ji obviňují, že šíří nesmysly.

Výzva Ordinace.cz: Nevolejte paní Duškové, svým známým pošlete spíš než řetězovou poštu odkaz na tento článek.

Pokud máte nějakou zkušenost se "zaručenými" radami šířícími se řetězovou poštou, podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám napište!

autor: Irena Waldhauserová , Ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
vladimir1 poděkování

Jsem rád, že redaktorka ordinace.cz si dala tu práci a poskytla nám ověřenou pravdu. Děkuji.

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. března 2010, 11:06:52

Opočenská Zdenka

Chci mov poděkovat za tuhle zprávu a tedakci,určitě to pomůže starým a nemocným lidem.Velký DÍK.

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. března 2010, 12:22:13

Marcela

Proč to tedy uveřejňovali v televizi, že je to dobrá věc. Mně to nepřišlo spamem, ale viděla jsem reportáž v TV. Teď nevím co si z toho vybrat, Jestli přidat ICE nebo raději ne.

Reagovatpoděkovatnahlásit

18. března 2010, 12:10:25


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 13 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 12. listopadu 2019, 00:29:47

    Eli jsem ráda, že jsi se ozvala. Snad se ti to vše posune k lepšímu. Dětičky jsou energie… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 12. listopadu 2019, 08:43:40

    Vladce.Tak operace zatím nebude.msm jet do lázní a na rehabky zase. Diskutovat

  • Dana (Jizvy po akné) 12. listopadu 2019, 13:30:13

    Dobrý den, jaké používáte prostředky na jizvičky po akné?  Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.