Inzerce

Kontakty pro případ nouze v mobilu záchranáři nepoužijí

( Irena Waldhauserová | přečteno: 17911x )

Údajná výzva záchranářů, která se šíří jako řetězový mail a nabádá, aby si lidé v mobilu speciálně označili své blízké, které lze kontaktovat v případě nouze, je nesmysl. Speciální seznam sice nic nestojí, ale život nezachrání.

shutterstock.com

Řetězová zpráva vyzývá k tomu, aby každý měl v mobilu telefonní číslo a osobu, kterou v případě nouze může kontaktovat policie, záchranná zdravotní nebo požární služba, pod jednotným označením. "Personál záchranné a rychlé zdravotní pomoci navrhuje rozpoznatelný seznam kontaktních osob pro případ nouze, mezinárodně uznaný pseudonym je ICE (In Case of Emergency)," píše se v textu řetězového mailu.

Budou záchranáři volat našemu kontaktu ICE?

Redaktorka portálu www.ordinace.cz se rozhodla zjistit, zda záchranáři takto označený kontakt opravdu použijí. Vedly ji k tomu otázky, zda vůbec může třetí osoba, tzn. i záchranář, používat osobní věci někoho jiného a zda vůbec záchranáři v terénu příbuzné kontaktují.

"Ne," říká jednoznačně Tereza Janečková, mluvčí Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje. "Zdravotnická záchranná služba nekontaktuje příbuzné a ani to nemá v popisu práce. Zaměřuje se především na léčbu a ošetření pacientů a jejich urychlený transport do nemocničního zařízení. Není také v kompetencích záchranné služby manipulovat s osobními předměty pacientů. Pokud je pacient v bezvědomí, osobní předměty, cennosti, mobilní telefony, peněženky, zavazadla předává zdravotnická záchranná služba Policii ČR. Zmíněný řetězový mail není mezinárodně uznávanou a koordinovanou akci," zdůrazňuje mluvčí Janečková. Dodala, že pokud záchranáři potřebují zjistit zdravotní stav pacienta, rozhodně kvůli tomu příbuzným netelefonují. "Diabetici a osoby s kardiostimulátory u sebe mají speciální kartičky, na nich záchranáři dohledají příslušné informace. Dále využíváme speciální databáze. Navíc pro zdravotníky není nic jednoduššího než na místě napojit pacienta na monitor a sledovat srdeční akci, nebo změřit hladinu cukru v krvi, a tím zjistit potřebné informace o zdravotním stavu," vysvětlila Tereza Janečková.

Ani policisté systém ICE nevyužívají. "Pokud dojde k nehodě a zjistíme totožnost zraněného nebo zemřelého, kontaktujeme příbuzné přes naše evidence, se kterými běžně pracujeme," říká Jaroslav Ibehej z preventivně informačního odboru Policejního prezidia České republiky.

"Když vám ukradnou mobilní telefon nebo ho ztratíte, může kontakt označený ICE někdo lehce zneužít. Co kdyby vaší rodině zavolal nějaký vtipálek, že jste zemřela při dopravní nehodě?," poukazuje na další rizika mluvčí záchranářů Tereza Janečková.

Kde se vzala myšlenka ICE

Wikipedie i jiné zdroje uvádějí, že původcem myšlenky byl v roce 2005 britský záchranář Bob Brotchie, který se snažil tuto myšlenku šířeji prosadit, ale díky kritice i z důvodů, které uvádí T. Janečková a J. Ibehej, se z ICE nikdy nestal oficiální projekt.

"Podobná akce proběhla například v Izraeli. Spíš se ale jednalo o možnost, jak identifikovat oběti mimořádných událostí, jako jsou např. teroristické útoky nebo přírodní katastrofy," zmiňuje Tereza Janečková snahy o zavedení obdobného systému v minulosti.

Z řetězového mailu osobní pronásledování

Zpráva je typický "hoax" – poplašná zkreslující zpráva, která se kvůli výzvám k přeposlání lavinovitě šíří. Zřejmě úspěšně, protože o označení ICE ví čtvrtina respondentů ankety na našem webu www.ordinace.cz. Výzva naštěstí nemůže poškodit zdraví nebo život na rozdíl od jiných, jako byla svého času „samozáchrana“ kašláním při infarktu.

Příběh o ICE ale nekončí. Řetězový mail začal loni kdosi posílat po internetu jako tiskovou zprávu podepsanou paní Martou Duškovou s celou její vizitkou – telefony, mailovou adresou, pracovní pozicí, adresou zaměstnavatele. Tou je zdravotní pojišťovna, takže zprávě jistý punc důvěryhodnosti nechybí. Paní Dušková má tak už rok postaráno o čilou korespondenci a telefonickou komunikaci s lidmi, kteří ji obviňují, že šíří nesmysly.

Výzva Ordinace.cz: Nevolejte paní Duškové, svým známým pošlete spíš než řetězovou poštu odkaz na tento článek.

Pokud máte nějakou zkušenost se "zaručenými" radami šířícími se řetězovou poštou, podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám napište!

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
vladimir
1x

Jsem rád, že redaktorka ordinace.cz si dala tu práci a poskytla nám ověřenou pravdu. Děkuji.

Opočenská Zdenka

Chci mov poděkovat za tuhle zprávu a tedakci,určitě to pomůže starým a nemocným lidem.Velký DÍK.

Marcela

Proč to tedy uveřejňovali v televizi, že je to dobrá věc. Mně to nepřišlo spamem, ale viděla jsem reportáž v TV. Teď nevím co si z toho vybrat, Jestli přidat ICE nebo raději ne.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 304 lidí

Mohlo by vás zajímat

Víte, co by mělo být v lékárničce pro cyklisty?

Když se vydaří počasí, je všude plno lidí na kolech. Většina už má naštěstí helmu, ale kolik z nich vozí i lékárničku pro cyklisty? Přitom úrazů na kole není málo. Naštěstí mívají lehčí charakter, ale stejně se pak hodí mít po ruce alespoň základní zdravotnické vybavení. Jaké a proč?

Prevence a první pomoc při psím kousnutí

Psi komunikují se svým okolím pouze tím, co mají k dispozici - svým tělem, rozsahem různých zvuků a svými zuby.

Příprava na živelnou katastrofu

Živelná katastrofa přijde většinou bez očekávání.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.