Inzerce

Jak účinně pomoci při náhlé srdeční příhodě

8. března 2010, MUDr. Stanislav Machart   |   přečteno: 40894x

Bolest na hrudi, dušnost, nevolnost jsou často prvními příznaky akutního infarktu myokardu. V takové chvíli se rozhodně nevyplatí nečinně čekat, až to přejde. Správná a rychlá rozhodnutí hrají pro přežití i rozsah trvalých následků zásadní roli.

Video
foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
SKLADEM EXTERNĚ
186 Kč
Náhlá srdeční příhoda (= akutní infarkt myokardu) bývá způsobena zúžením tepen zásobujících srdeční sval krví a kyslíkem. To může být příčinou celé škály různě závažných potíží od bolesti na hrudi až po těžkou dušnost a bezvědomí a může skončit i smrtí postiženého. Jiným trvalým následkem infarktu myokardu může být tzv. vigilní kóma (člověk s trvale poškozeným mozkem neschopný vědomé činnosti). Tento stav je označován též jako sociální smrt.

Příznaky srdeční příhody


Příznaky mohou být velmi silné, ale někdy se srdeční příhoda může projevit náhlou smrtí, které nepředcházely žádné varovné příznaky. Je nutné si též uvědomit, že uvedené příznaky nemusí nutně znamenat, že se jedná o náhlou srdeční příhodu.

Bolest na hrudi se může projevit v různé intenzitě buď jako ostrá bolest nebo jen pocit tlaku nebo svírání na hrudi. Bolest může být tzv. přenesená a postižený ji může vnímat v krku, paži, rameni v břiše, nebo mezi lopatkami.

Dalšími příznaky mohou být studený pot, závratě, nevolnost, dušnost a v nejtěžších případech porucha vědomí, která může být příznakem srdeční zástavy.

První pomoc


Rozhodující pro poskytnutí první pomoci je časové hledisko. Celková doba od vzniku příznaků (bolest na hrudi) do příjezdu do nemocnice by měla trvat v optimálním případě 45 minut a neměla by přesáhnout 1 hodinu (zlatá hodina). Pokud je postižený v bezvědomí, neprodleně zahájíme úkony v rámci postupu oživování.

1.    Postiženou osobu posadíme (nejvhodnější je polosed) a uklidňujeme.
2.    Uvolníme těsné oblečení.
3.    Zeptáme se postiženého, neužívá-li léky na srdce a na bolest na hrudi (nejčastěji nitroglycerin pod jazyk nebo ve formě spreje). Pokud ano, podáme je.
4.    Pokud příznaky neustoupí bezprostředně po zklidnění a znehybnění postiženého nebo 3 minuty po podání nitroglycerinu, voláme rychlou záchrannou pomoc na lince 155.
5.    Pokud je postižený v bezvědomí (nereaguje na slovní podnět a zatřesení ramenem) a nedýchá, je třeba okamžitě volat záchrannou pomoc a začít s oživováním.
6.    Pokud se jedná o dítě, které je v bezvědomí a nedýchá, zahájíme oživování po dobu jedné minuty a poté voláme rychlou lékařskou pomoc.

Vyvaruj se


•    Nikdy nenechávejte postiženého samotného s výjimkou zavolání pomoci, je-li to nutné.
•    Nedovolte postiženému zapírat příznaky koronární příhody a přesvědčte jej, že je nutné zavolat lékařskou pomoc.
•    Nečekejte nečinně, až příznaky odezní.
•    Nedávejte postiženému jakékoliv léky kromě předepsaných pro případ náhlé srdeční příhody.

Je třeba mít na paměti, že poskytování první pomoci při náhlé srdeční příhodě velmi úzce souvisí se znalostí oživování, neboť každá tato příhoda může velmi rychle skončit srdeční zástavou.

Jak na to?

Lehce se to řekne, začněte s oživováním, ale jak? Pro ty, co váhají, je tu názorné video:


Pokud jste se dostali do situace, kdy jste byli nuceni rozhodovat se rychle, podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám svůj příběh napište!

autor: MUDr. Stanislav Machart

Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
F.Borovička

Dobrý den,IMpoprvé jsem prodělal v 49letech,9.12.2009 jsem měl IM podruhé.Měl jsem štěstí,že mám blízko do FN Olomouc,kde jsou velmi šikovní lékaři a po transportu do FN mi udělali angioplastiku a vše je OK.Ted už má dovoleno i určitou zátěž na 105TF/min.Rekonvalestence probíhá velmi pomalu a dlouho.Nikdo nepodcenujte bolest na hrudi,ihned volejte 155,lékaři i vy to budete mít velmi usnadněno!

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. března 2010, 11:06:49

Martin

Pamatuji se, když jsem byl (je to 3 roky zpět, srpen 2009) na chalupě, a děda zkolaboval. Bylo to snad během několika sekund, seděli jsme po obědě, on řka, že mu je nějak špatně, tak mu babička rychle chtěla podat pytlík, aby si do něho sám foukal, ale v tu chvíli už byl v bezvědomí. Těsně před resuscitací opakovaně chrčel a byl bledý v obličeji. Lidi ze záchranky nám pak řekli, že to, že chrčel bylo příznakem umírání, a že jsme mu zachránili život NA POSLEDNÍ CHVÍLI.

Reagovatpoděkovatnahlásit

8. června 2013, 22:28:57

rej

mam dotaz smí osoba po infarktu chodit na fotbaloví a hokejoví zápasy

Reagovatpoděkovatnahlásit

4. září 2017, 08:08:27


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 49 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.