Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Jak účinně pomoci při náhlé srdeční příhodě

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 44400x )

Bolest na hrudi, dušnost, nevolnost jsou často prvními příznaky akutního infarktu myokardu. V takové chvíli se rozhodně nevyplatí nečinně čekat, až to přejde. Správná a rychlá rozhodnutí hrají pro přežití i rozsah trvalých následků zásadní roli.

Video
shutterstock.com
Náhlá srdeční příhoda (= akutní infarkt myokardu) bývá způsobena zúžením tepen zásobujících srdeční sval krví a kyslíkem. To může být příčinou celé škály různě závažných potíží od bolesti na hrudi až po těžkou dušnost a bezvědomí a může skončit i smrtí postiženého. Jiným trvalým následkem infarktu myokardu může být tzv. vigilní kóma (člověk s trvale poškozeným mozkem neschopný vědomé činnosti). Tento stav je označován též jako sociální smrt.

Příznaky srdeční příhody


Příznaky mohou být velmi silné, ale někdy se srdeční příhoda může projevit náhlou smrtí, které nepředcházely žádné varovné příznaky. Je nutné si též uvědomit, že uvedené příznaky nemusí nutně znamenat, že se jedná o náhlou srdeční příhodu.

Bolest na hrudi se může projevit v různé intenzitě buď jako ostrá bolest nebo jen pocit tlaku nebo svírání na hrudi. Bolest může být tzv. přenesená a postižený ji může vnímat v krku, paži, rameni v břiše, nebo mezi lopatkami.

Dalšími příznaky mohou být studený pot, závratě, nevolnost, dušnost a v nejtěžších případech porucha vědomí, která může být příznakem srdeční zástavy.

První pomoc


Rozhodující pro poskytnutí první pomoci je časové hledisko. Celková doba od vzniku příznaků (bolest na hrudi) do příjezdu do nemocnice by měla trvat v optimálním případě 45 minut a neměla by přesáhnout 1 hodinu (zlatá hodina). Pokud je postižený v bezvědomí, neprodleně zahájíme úkony v rámci postupu oživování.

1.    Postiženou osobu posadíme (nejvhodnější je polosed) a uklidňujeme.
2.    Uvolníme těsné oblečení.
3.    Zeptáme se postiženého, neužívá-li léky na srdce a na bolest na hrudi (nejčastěji nitroglycerin pod jazyk nebo ve formě spreje). Pokud ano, podáme je.
4.    Pokud příznaky neustoupí bezprostředně po zklidnění a znehybnění postiženého nebo 3 minuty po podání nitroglycerinu, voláme rychlou záchrannou pomoc na lince 155.
5.    Pokud je postižený v bezvědomí (nereaguje na slovní podnět a zatřesení ramenem) a nedýchá, je třeba okamžitě volat záchrannou pomoc a začít s oživováním.
6.    Pokud se jedná o dítě, které je v bezvědomí a nedýchá, zahájíme oživování po dobu jedné minuty a poté voláme rychlou lékařskou pomoc.

Vyvaruj se


•    Nikdy nenechávejte postiženého samotného s výjimkou zavolání pomoci, je-li to nutné.
•    Nedovolte postiženému zapírat příznaky koronární příhody a přesvědčte jej, že je nutné zavolat lékařskou pomoc.
•    Nečekejte nečinně, až příznaky odezní.
•    Nedávejte postiženému jakékoliv léky kromě předepsaných pro případ náhlé srdeční příhody.

Je třeba mít na paměti, že poskytování první pomoci při náhlé srdeční příhodě velmi úzce souvisí se znalostí oživování, neboť každá tato příhoda může velmi rychle skončit srdeční zástavou.

Jak na to?

Lehce se to řekne, začněte s oživováním, ale jak? Pro ty, co váhají, je tu názorné video:


Pokud jste se dostali do situace, kdy jste byli nuceni rozhodovat se rychle, podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám svůj příběh napište!
Celý seriál
Diskuse k článku
F.Borovička

Dobrý den,IMpoprvé jsem prodělal v 49letech,9.12.2009 jsem měl IM podruhé.Měl jsem štěstí,že mám blízko do FN Olomouc,kde jsou velmi šikovní lékaři a po transportu do FN mi udělali angioplastiku a vše je OK.Ted už má dovoleno i určitou zátěž na 105TF/min.Rekonvalestence probíhá velmi pomalu a dlouho.Nikdo nepodcenujte bolest na hrudi,ihned volejte 155,lékaři i vy to budete mít velmi usnadněno!

Martin

Pamatuji se, když jsem byl (je to 3 roky zpět, srpen 2009) na chalupě, a děda zkolaboval. Bylo to snad během několika sekund, seděli jsme po obědě, on řka, že mu je nějak špatně, tak mu babička rychle chtěla podat pytlík, aby si do něho sám foukal, ale v tu chvíli už byl v bezvědomí. Těsně před resuscitací opakovaně chrčel a byl bledý v obličeji. Lidi ze záchranky nám pak řekli, že to, že chrčel bylo příznakem umírání, a že jsme mu zachránili život NA POSLEDNÍ CHVÍLI.

rej

mam dotaz smí osoba po infarktu chodit na fotbaloví a hokejoví zápasy


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Šok

Společnými projevy všech forem šoku je porucha vědomí, především neklid, úzkost, apatie, somnolence až koma.

Popáleniny

Popáleniny mohou být velmi závažným poraněním, proto byste se měli naučit je správně ošetřit.

Oživování - obecné zásady

Věděli byste si rady v případě, že by někdo potřeboval oživovat? MUDr. Stanislav Machart vám znovu poradí, jak se chovat a na co nezapomenout.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce