Inzerce

První pomoc při úrazech na kole

( Renata Vyšínová | přečteno: 18409x )

Také rádi jezdíte na kole? A už jste se někdy vybourali? A uměli byste pomoci někomu jinému, kdo by měl nehodu na kole? Minule jsme si řekli, co by mělo být v lékárničce, kterou se vyplatí s sebou mít. Dnes nabídneme vám pár základních rad, jak zvládnout první pomoc.

Video
shutterstock.com

Úrazy hlavy

Pády z kola jsou velmi nebezpečné. Proraženou přilbu snadno vyměníš, s lebkou je to složitější, proto by měla být chráněna! Proto úrazům hlavy věnujte patřičnou pozornost.

Hlava může být poraněna ve vlasaté i obličejové části, často se jedná o kombinaci. Každá rána ve vlasaté části není spojena s poraněním lebky a mozku. Právě jeho poranění poznáte podle toho, že je vždy spojeno s poruchou vědomí.

Otřes mozku – zraněný krátkodobě ztratí vědomí, po jeho nabytí si na úraz nepamatuje. Těžká poranění mozku jsou provázena trvalým bezvědomím. Velmi závažná je ztráta vědomí s časovým odstupem od vzniku úrazu, zpravidla signalizuje nitrolební krvácení.

Příznaky:

  • rány lební pokrývky vydatně krvácí
  • poruchy vědomí – bezvědomí
  • nevolnost – zvracení

Čím je postižený ohrožen?

Komplikacemi bezvědomí a mozkovým krvácením.

Postup první pomoci:

Prioritou je ošetření bezvědomí, zastavení krvácení a krytí ran. Na vlasaté části hlavy klasický obvaz špatně drží, doporučuje se Hippokratova čapka zhotovená ze dvou obinadel. Dnes je nepraktičtější elastický návlek zvaný Pruban.

Čeho chceme docílit u mozkolebečních poranění?

Udržet průchodnostdýchacích cest. Ošetřit rány. Pamatujte hlavně na to, že návrat vědomí neznamená uzdravení, zraněný patří k lékaři, i když prohlašuje, že už mu nic není.

Úrazy hlavy bývají spojeny s poraněním krční páteře, proto se má zraněný vyvarovat zbytečných pohybů.

Poranění pohybového aparátu

Při nehodách na kole to odnesou svaly, klouby či kosti, tedy pohybový aparát. Jak správně ošetřit právě taková zranění?

Postup první pomoci:

  • Pohmoždění svalu – přikládání studených obkladů, nevyžaduje lékařské ošetření.
  • Podvrtnutí kloubu – vyzout, chladit, fixovat elastickým obinadlem.
  • Vymknutí kloubu – nenapravovat, fixovat v poloze vzniklé úrazem, předat záchranné službě.
  • Zavřená zlomenina – fixovat provizorní dlahou.
  • Otevřená zlomenina – sterilně krýt ránu, potom fixovat.
  • Přikládání dlahy – znehybněn musí být kloub nad i pod zlomeninou, tomu musí odpovídat délka dlahy. Při zlomeném bérci musí být znehybněno koleno i hlezenný kloub. Dlaha má být plochá bez ostrých hran, nemá se přikládat přímo na kůži, přiložení nesmí být provázeno brněním. V případě potřeby lze dolní končetinu provizorně fixovat přivázáním ke zdravé.

Čeho chceme docílit?

Zabránit šoku (snížit bolest), omezit riziko infekce. Pamatujte, že krevní ztráty při zlomeninách mohou ohrozit život. Zlomenina by se vždy měla zafixovat, protože transport nezafixované zlomeniny dolní končetiny je poukazem na tukovou embolii.

Video: První pomoc při úrazech na kole

Návod, jak postupovat při nejčastějších úrazech na kole, jsme pro vás našli v příručce První pomoc (zdroj http://www.prvni-pomoc.info/)

Inzerce

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 453 lidí

Mohlo by vás zajímat

Víte, co by mělo být v lékárničce pro cyklisty?

Když se vydaří počasí, je všude plno lidí na kolech. Většina už má naštěstí helmu, ale kolik z nich vozí i lékárničku pro cyklisty? Přitom úrazů na kole není málo. Naštěstí mívají lehčí charakter, ale stejně se pak hodí mít po ruce alespoň základní zdravotnické vybavení. Jaké a proč?

Příprava na živelnou katastrofu

Živelná katastrofa přijde většinou bez očekávání.

Co dělat při podezření na otravu

Dětem ochutnávajícím svět se můžou dostat do pusy i jedy. Jsou všude kolem nás – v čisticích prostředcích, okrasných rostlinách, domácích lékárničkách… Přesto, že podle výsledků ankety by celá třetina čtenářů našeho webu jako první při otravě vyvolala zvracení, jsou případy, kdy právě zvracení může způsobit daleko větší škody než samotná otrava.

První pomoc při tonutí

Tonutí ve vodě je jedno z největších nebezpečí při letních radovánkách. Příčinou může být podcenění sil nebo náhlá křeč svalu. Tonutí je akutní dechová nedostatečnost vyvolaná dušením při neprůchodnosti dýchacích cest s následným těžkým poškozením funkce plic.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.