Konkrétní rady, jak předejít náhlé srdeční příhodě
(17. března 2010,
MUDr. Stanislav Machart
|
přečteno: 20033x
)
Nejen vyvážená strava, ale i umění užít si života - relaxace, pohyb a přiměřené množství alkoholu - nám může pomoci v prevenci závažného život ohrožujícího onemocnění - infarktu myokardu.
Pro prevenci vzniku náhlé srdeční příhody je dodržení určitého životního stylu, častěji však jeho změna. Nemocný s vysokým tlakem, ischemickou chorobou srdeční nebo jiným onemocněním, které může být rizikovým faktorem pro vznik náhlé srdeční příhody, by měl být pravidelně kontrolován praktickým lékařem či internistou.
Následuje několik rad, jak předcházet srdečním onemocněním:
• Vyhýbejte se stresovým situacím, nebo alespoň redukujte jejich množství. Důležité je umět relaxovat. • Nekuřte! • Jezte vyváženou stravu, která obsahuje redukované množství tuku, hlavně cholesterolu, a obsahuje dostatečné množství zeleniny a ovoce. • Cvičte pravidelně. Člověk s normální tělesnou hmotností by měl cvičit každý den alespoň 30 minut, člověk s nadváhou 60 – 90 minut. Lidé s nadváhou by měli cvičit pod odborným vedením, aby si nadměrnou námahou náhlou srdeční příhodu spíše nepřivodili. Zajímavé je, že nejvíce ohroženou skupinou jsou bývalí vrcholoví sportovci. • Udržujte krevní tlak pod 130/80 torr, máte-li cukrovku nebo ledvinové onemocnění, a pod 140/90 v ostatních případech. • Mějte svůj cholesterol a hladinu krevního cukru pod kontrolou. • Uvádí se také, že malé dávky alkoholu (sklenička denně pro ženy a 2 skleničky pro muže) může snižovat riziko náhlé srdeční příhody. Pití většího množství může naopak toto riziko zvyšovat.
Jak vypadá srdce při infarktu?
Každá nemoc sice vstoupí člověku do života nečekaně náhle, ale některým chorobám můžeme účině předcházet zdravou životosprávou a zdravým životním stylem. Pokud ne, necháme naše srdce vést marný boj o život:
Pokud jste našli odvahu včas změnit životní styl nebo vás k tomu donutila až nemoc, podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám svůj příběh napište!
Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy. I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida.
Loňská zimní sezóna na horách – záchranáři vyrážejí k 6 537 případům, v 10 % se jedná o těžké úrazy, 15 lidí svým zraněním podlehne. Nepřeceňovat se, sledovat, co se děje kolem, a přemýšlet i za ostatní – pravidla, která musíme vzít za své jak na silnici, tak na sjezdovce nebo kluzišti. Jedině tak můžeme snížit riziko, že se staneme součástí smutných čísel.
Ve Fakultní Tomayerově nemocnici v Praze odstraňují lékaři pacientkám děložní myomy bez narkózy a bez bolesti, za pomoci speciálního ultrazvuku, navigovaného magnetickou rezonancí.
Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.
Přidat nový komentář