Inzerce

Obezita je realita - dosud netradiční forma řešení obezity

aktualizováno 17. prosince 2006, Výstup z tiskové konference   |   přečteno: 9530x

V posledním desetiletí se v Evropě a USA nepodařilo zastavit vzestupný trend výskytu obezity a s ní přímo souvisejících onemocnění. I v méně ekonomicky rozvinutých státech dochází...

foto: shutterstock.com

V posledním desetiletí se v Evropě a USA nepodařilo zastavit vzestupný trend výskytu obezity a s ní přímo souvisejících onemocnění. I v méně ekonomicky rozvinutých státech naopak dochází k jejímu rychlému vzestupu.

V současnosti je lékařskou veřejností obecně přijímán názor, že část nemocných, trpících vysoce závažnými formami obezity, by mělo dojít na chirurgickou léčbu. Tzv. bariatrická chirurgie nabízí - v porovnání s jinými chirurgickými výkony u neobézní populace - srovnatelně bezpečný způsob dlouhodobé redukce vysoké hmotnosti. V poslední dekádě se celosvětové rozšiřují restrikční operace na žaludku, především vertikální gastroplastiky a v Evropě převažující laparoskopické gastrické bandáže.

Principem gastrické bandáže je zaškrcení žaludku do tvaru přesýpacích hodin zevně přiloženou manžetou. Vzniká tak malá, horní část o objemu do 25 ml, spojená s jeho zbytkem asi 12mm zúžením. Snědení byť i malého množství potravy tak naplní a roztáhne horní část žaludku. Především tímto mechanismem dochází k vyvolání pocitu sytosti, který přetrvává i několik hodin po jídle do doby, než potrava projde zaškrcenou částí. Teprve pak může pacient sníst další malé množství jídla. Operací se tedy podstatně snižuje celkový denní energetický příjem, a to bez pocitů hladu. Konečným a žádaným důsledkem je pak významné snížení hmotnosti.

Provádějí se dva typy operací. Neadjustabilní tj. bez možnosti povolení či opětovného stažení bandáže během dietního režimu a dále adjustabilní, s možností úpravy bandáže (povolení, či utažení) při dosažení určitého váhového úbytku nebo při výskytu nežádoucích komplikacích bandáže.

V provedení laparoskopické neadjustabilní bandáže žaludku dokonce držíme světový primát, v červnu 1993 ji uskutečnili naši lékaři na I. chirurgické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Obezita je realita -  dosud netradiční forma řešení obezity Adjustabilní bandáže se provádějí od konce osmdesátých let minulého století. Jejich zásadní předností je možnost jednoduché a opakované pooperační regulace průměru zaškrcení žaludku, což umožňuje postupné „navykání“ pacienta na nový způsob života po operaci. V případě výskytu pooperačních komplikací - objevují se u méně než pěti procent případů, především opakované zvracení a prořezávání bandáže do žaludku - je možné bandáž ambulantně (přes malý vpich v podkoží) rozšířit až do průměru, jakoby žaludek nebyl vůbec zaškrcen.

Váhové úbytky nemocných dosahují přes 35 kilogramů za prvních 12 měsíců od výkonu. Pokles hmotnosti se v dalším období zpomaluje, ale pokračuje ještě asi dalších 12 až 24 měsíců, s celkovou průměrnou ztrátou kolem 40 kilogramů. Už hmotnostní úbytky kolem 5 až 10 procent výrazně zlepšují některá k obezitě přidružená onemocnění, především hypertenzi, diabetes II. typu a poruchy hybnosti.

K dobrým dlouhodobým výsledkům gastrické bandáže je nutná přesná indikace nemocných. Platí mezinárodně uznávaná dohoda, že k operaci by měli být indikováni pacienti s indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 40, anebo s BMI nad 35, kteří zároveň trpí komplikujícími chorobami. Chirurgický bariatrický zákrok je natolik specifický, že by měl být prováděn výhradně bariatrickými (a v případě miniinvazivního zákroku i laparoskopickými) chirurgy. Pooperační dlouhodobá péče musí být zajišťována v úzké spolupráci s internisty - především obezitology a psychology.

Praha, 2. 12. 2003
Setkání Média pro zdraví

Změřte si svůj index BMI na adrese - /sz/lekce_interaktivni.php?lekce=3

Chirurgická centra zabývající se operační léčbou obezity a spolupracující s Českou obezitologickou společností a IFSO (International Federation for the Surgery of Obesity)
I. chirurgická klinika 1. LF UK a VFN U Nemocnice 2 128 08 Praha 2
Centrum pro léčbu obezity ISCARE Mochovská 38 - areál Havana 198 00 Praha 9 Hloubětín
Chirurgická klinka FN 17. listopadu 1790 708 52 Ostrava - Poruba
Nemocnice Podlesí č.453 739 61 Třinec
2. chirurgická klinika FN I.P.Pavlova 6 775 20 Olomouc
Chirurgické oddělení Úrazové nemocnice Ponávka 6 602 00 Brno
Chirurgické oddělení Nemocniční 15 466 01 Jablonec nad Nisou
Centra pro diagnostiku a léčbu obezity v ČR
III. interní klinika 1. LF UK VFN Karlovo nám. 32 120 00 Praha 2
ISCARE s.r.o. Mochovská 38 190 00 Praha 9
Endokrinologický ústav Národní 8 116 94 Praha 1
II.interní klinika, Nemocnice U svaté Anny Pekařská 53 656 91 Brno
I.interní klinika LF UK Plzeň FN, Alej svobody 80 304 60 Plzeň
Klinika metabolismu a gerontologická LK UK Hradec Králové Fakultní nemocnice 500 05 Hradec Králové
Interní klinika, Nemocnice Ostrava Ostrava
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 200 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Daniel (antikoncepce Vreya) 15. února 2019, 12:24:06

    Kde se dá koupit takový kondom? také s tím mám docela problémy.... Diskutovat

  • Klaudie (neurol) 15. února 2019, 08:53:11

    Myslím, že klid a kvalitní spánek je více než tyhle léky. Bylinky a kvalitní bylinné… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. února 2019, 12:38:23

    Eli si dobrá že jsi to zvládla kolik bereš citalexu. Já taky skoro nespím pořád se mě… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.