Inzerce
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Obezita je realita - dosud netradiční forma řešení obezity

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 11037x )

V posledním desetiletí se v Evropě a USA nepodařilo zastavit vzestupný trend výskytu obezity a s ní přímo souvisejících onemocnění. I v méně ekonomicky rozvinutých státech dochází...

shutterstock.com

V posledním desetiletí se v Evropě a USA nepodařilo zastavit vzestupný trend výskytu obezity a s ní přímo souvisejících onemocnění. I v méně ekonomicky rozvinutých státech naopak dochází k jejímu rychlému vzestupu.

V současnosti je lékařskou veřejností obecně přijímán názor, že část nemocných, trpících vysoce závažnými formami obezity, by mělo dojít na chirurgickou léčbu. Tzv. bariatrická chirurgie nabízí - v porovnání s jinými chirurgickými výkony u neobézní populace - srovnatelně bezpečný způsob dlouhodobé redukce vysoké hmotnosti. V poslední dekádě se celosvětové rozšiřují restrikční operace na žaludku, především vertikální gastroplastiky a v Evropě převažující laparoskopické gastrické bandáže.

Principem gastrické bandáže je zaškrcení žaludku do tvaru přesýpacích hodin zevně přiloženou manžetou. Vzniká tak malá, horní část o objemu do 25 ml, spojená s jeho zbytkem asi 12mm zúžením. Snědení byť i malého množství potravy tak naplní a roztáhne horní část žaludku. Především tímto mechanismem dochází k vyvolání pocitu sytosti, který přetrvává i několik hodin po jídle do doby, než potrava projde zaškrcenou částí. Teprve pak může pacient sníst další malé množství jídla. Operací se tedy podstatně snižuje celkový denní energetický příjem, a to bez pocitů hladu. Konečným a žádaným důsledkem je pak významné snížení hmotnosti.

Provádějí se dva typy operací. Neadjustabilní tj. bez možnosti povolení či opětovného stažení bandáže během dietního režimu a dále adjustabilní, s možností úpravy bandáže (povolení, či utažení) při dosažení určitého váhového úbytku nebo při výskytu nežádoucích komplikacích bandáže.

V provedení laparoskopické neadjustabilní bandáže žaludku dokonce držíme světový primát, v červnu 1993 ji uskutečnili naši lékaři na I. chirurgické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Obezita je realita -  dosud netradiční forma řešení obezity Adjustabilní bandáže se provádějí od konce osmdesátých let minulého století. Jejich zásadní předností je možnost jednoduché a opakované pooperační regulace průměru zaškrcení žaludku, což umožňuje postupné „navykání“ pacienta na nový způsob života po operaci. V případě výskytu pooperačních komplikací - objevují se u méně než pěti procent případů, především opakované zvracení a prořezávání bandáže do žaludku - je možné bandáž ambulantně (přes malý vpich v podkoží) rozšířit až do průměru, jakoby žaludek nebyl vůbec zaškrcen.

Váhové úbytky nemocných dosahují přes 35 kilogramů za prvních 12 měsíců od výkonu. Pokles hmotnosti se v dalším období zpomaluje, ale pokračuje ještě asi dalších 12 až 24 měsíců, s celkovou průměrnou ztrátou kolem 40 kilogramů. Už hmotnostní úbytky kolem 5 až 10 procent výrazně zlepšují některá k obezitě přidružená onemocnění, především hypertenzi, diabetes II. typu a poruchy hybnosti.

K dobrým dlouhodobým výsledkům gastrické bandáže je nutná přesná indikace nemocných. Platí mezinárodně uznávaná dohoda, že k operaci by měli být indikováni pacienti s indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 40, anebo s BMI nad 35, kteří zároveň trpí komplikujícími chorobami. Chirurgický bariatrický zákrok je natolik specifický, že by měl být prováděn výhradně bariatrickými (a v případě miniinvazivního zákroku i laparoskopickými) chirurgy. Pooperační dlouhodobá péče musí být zajišťována v úzké spolupráci s internisty - především obezitology a psychology.

Praha, 2. 12. 2003
Setkání Média pro zdraví

Změřte si svůj index BMI na adrese - /sz/lekce_interaktivni.php?lekce=3

Chirurgická centra zabývající se operační léčbou obezity a spolupracující s Českou obezitologickou společností a IFSO (International Federation for the Surgery of Obesity)
I. chirurgická klinika 1. LF UK a VFN U Nemocnice 2 128 08 Praha 2
Centrum pro léčbu obezity ISCARE Mochovská 38 - areál Havana 198 00 Praha 9 Hloubětín
Chirurgická klinka FN 17. listopadu 1790 708 52 Ostrava - Poruba
Nemocnice Podlesí č.453 739 61 Třinec
2. chirurgická klinika FN I.P.Pavlova 6 775 20 Olomouc
Chirurgické oddělení Úrazové nemocnice Ponávka 6 602 00 Brno
Chirurgické oddělení Nemocniční 15 466 01 Jablonec nad Nisou
Centra pro diagnostiku a léčbu obezity v ČR
III. interní klinika 1. LF UK VFN Karlovo nám. 32 120 00 Praha 2
ISCARE s.r.o. Mochovská 38 190 00 Praha 9
Endokrinologický ústav Národní 8 116 94 Praha 1
II.interní klinika, Nemocnice U svaté Anny Pekařská 53 656 91 Brno
I.interní klinika LF UK Plzeň FN, Alej svobody 80 304 60 Plzeň
Klinika metabolismu a gerontologická LK UK Hradec Králové Fakultní nemocnice 500 05 Hradec Králové
Interní klinika, Nemocnice Ostrava Ostrava
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Projevila se u vás někdy spánková paralýza?

58%
42%
Zatím hlasovalo 67 lidí

Mohlo by vás zajímat

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Příjem a výdej energie

V minulém článku jsme došli jsme k závěru že tělesnou hmotnost ovlivňuje více faktorů. Dnes se zaměříme na to, jak naše tělo hospodaří s energií, kterou získáváme z potravin. Množstvi energie (ať již obsažené v potravinách či potřebné pro správnou funkci našeho těla) měříme v kaloriích (též v joulech - pozn. redakce).

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.