Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Obezita je realita - dosud netradiční forma řešení obezity

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 11337x )

V posledním desetiletí se v Evropě a USA nepodařilo zastavit vzestupný trend výskytu obezity a s ní přímo souvisejících onemocnění. I v méně ekonomicky rozvinutých státech dochází...

shutterstock.com

V posledním desetiletí se v Evropě a USA nepodařilo zastavit vzestupný trend výskytu obezity a s ní přímo souvisejících onemocnění. I v méně ekonomicky rozvinutých státech naopak dochází k jejímu rychlému vzestupu.

V současnosti je lékařskou veřejností obecně přijímán názor, že část nemocných, trpících vysoce závažnými formami obezity, by mělo dojít na chirurgickou léčbu. Tzv. bariatrická chirurgie nabízí - v porovnání s jinými chirurgickými výkony u neobézní populace - srovnatelně bezpečný způsob dlouhodobé redukce vysoké hmotnosti. V poslední dekádě se celosvětové rozšiřují restrikční operace na žaludku, především vertikální gastroplastiky a v Evropě převažující laparoskopické gastrické bandáže.

Principem gastrické bandáže je zaškrcení žaludku do tvaru přesýpacích hodin zevně přiloženou manžetou. Vzniká tak malá, horní část o objemu do 25 ml, spojená s jeho zbytkem asi 12mm zúžením. Snědení byť i malého množství potravy tak naplní a roztáhne horní část žaludku. Především tímto mechanismem dochází k vyvolání pocitu sytosti, který přetrvává i několik hodin po jídle do doby, než potrava projde zaškrcenou částí. Teprve pak může pacient sníst další malé množství jídla. Operací se tedy podstatně snižuje celkový denní energetický příjem, a to bez pocitů hladu. Konečným a žádaným důsledkem je pak významné snížení hmotnosti.

Provádějí se dva typy operací. Neadjustabilní tj. bez možnosti povolení či opětovného stažení bandáže během dietního režimu a dále adjustabilní, s možností úpravy bandáže (povolení, či utažení) při dosažení určitého váhového úbytku nebo při výskytu nežádoucích komplikacích bandáže.

V provedení laparoskopické neadjustabilní bandáže žaludku dokonce držíme světový primát, v červnu 1993 ji uskutečnili naši lékaři na I. chirurgické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Obezita je realita -  dosud netradiční forma řešení obezity Adjustabilní bandáže se provádějí od konce osmdesátých let minulého století. Jejich zásadní předností je možnost jednoduché a opakované pooperační regulace průměru zaškrcení žaludku, což umožňuje postupné „navykání“ pacienta na nový způsob života po operaci. V případě výskytu pooperačních komplikací - objevují se u méně než pěti procent případů, především opakované zvracení a prořezávání bandáže do žaludku - je možné bandáž ambulantně (přes malý vpich v podkoží) rozšířit až do průměru, jakoby žaludek nebyl vůbec zaškrcen.

Váhové úbytky nemocných dosahují přes 35 kilogramů za prvních 12 měsíců od výkonu. Pokles hmotnosti se v dalším období zpomaluje, ale pokračuje ještě asi dalších 12 až 24 měsíců, s celkovou průměrnou ztrátou kolem 40 kilogramů. Už hmotnostní úbytky kolem 5 až 10 procent výrazně zlepšují některá k obezitě přidružená onemocnění, především hypertenzi, diabetes II. typu a poruchy hybnosti.

K dobrým dlouhodobým výsledkům gastrické bandáže je nutná přesná indikace nemocných. Platí mezinárodně uznávaná dohoda, že k operaci by měli být indikováni pacienti s indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 40, anebo s BMI nad 35, kteří zároveň trpí komplikujícími chorobami. Chirurgický bariatrický zákrok je natolik specifický, že by měl být prováděn výhradně bariatrickými (a v případě miniinvazivního zákroku i laparoskopickými) chirurgy. Pooperační dlouhodobá péče musí být zajišťována v úzké spolupráci s internisty - především obezitology a psychology.

Praha, 2. 12. 2003
Setkání Média pro zdraví

Změřte si svůj index BMI na adrese - /sz/lekce_interaktivni.php?lekce=3

Chirurgická centra zabývající se operační léčbou obezity a spolupracující s Českou obezitologickou společností a IFSO (International Federation for the Surgery of Obesity)
I. chirurgická klinika 1. LF UK a VFN U Nemocnice 2 128 08 Praha 2
Centrum pro léčbu obezity ISCARE Mochovská 38 - areál Havana 198 00 Praha 9 Hloubětín
Chirurgická klinka FN 17. listopadu 1790 708 52 Ostrava - Poruba
Nemocnice Podlesí č.453 739 61 Třinec
2. chirurgická klinika FN I.P.Pavlova 6 775 20 Olomouc
Chirurgické oddělení Úrazové nemocnice Ponávka 6 602 00 Brno
Chirurgické oddělení Nemocniční 15 466 01 Jablonec nad Nisou
Centra pro diagnostiku a léčbu obezity v ČR
III. interní klinika 1. LF UK VFN Karlovo nám. 32 120 00 Praha 2
ISCARE s.r.o. Mochovská 38 190 00 Praha 9
Endokrinologický ústav Národní 8 116 94 Praha 1
II.interní klinika, Nemocnice U svaté Anny Pekařská 53 656 91 Brno
I.interní klinika LF UK Plzeň FN, Alej svobody 80 304 60 Plzeň
Klinika metabolismu a gerontologická LK UK Hradec Králové Fakultní nemocnice 500 05 Hradec Králové
Interní klinika, Nemocnice Ostrava Ostrava
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Obezita jako nemoc

Obezita je vlastně zmnožení tuku v organismu, kterému je v poslední době stále častěji přičítáno, že se podílí na vzniku mnoha chorob.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce