Inzerce

Prezident Svazu pacientů: Platba za výkon konkrétního lékaře je neoprávněná

( Renata Vyšínová | přečteno: 8435x )

Nemocnice mají možnost nechat si od vás zaplatit, pokud si pro svůj plánovaný výkon vybetete konkrétního lékaře. Většina z nich zatím čeká, zda se pacienti začnou po této možnosti ptát. Jakou reakci očekává prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár?

shutterstock.com

Co si o této novince myslí Svaz pacientů?

"Vyžadování plateb za výkon konkrétního lékaře je pravicový extremismus v praxi. Je dehonestaci většiny lékařů, kteří budou pracovat pouze za plat. Dehonestuje i špičkové lékaře. Jejich práce má vyšší ceu, ale místo náročných výkonů, které nemocnice pamatují, budou v tomto systému dělat bagatelní výkony, protože budou placené. Tato platba zásadně a neoprávněně (protože zdravotní péči platíme všichni již v pojištění) sociálně rozděluje společnost. "

Jaké ohlasy máte od pacientů?

„Obyčejní občané žijící z důchodů, sociálních dávek nebo průměrných platů nemají na to, aby si kupovali doktora a proto je tato možnost nezajímá. Také proto nemocnice mimo Prahu ani seznamy lékařů nepřipravují.“

Jaké vidíte klady a zápory této možnosti?

„Je to jen nástroj na diskriminaci nemocných v sociální tísni. Bohatí si zaplatí svého lékaře i nadále, nezáleží na tom, jestli bude nebo nebude zákonná možnost si koupit doktora od nemocnice. Konečně mnozí lékaři ani nemají zájem za 10% odměny z platby pro nemocnici brát takové operace. Klady nevidím.“

Využil byste vy osobně tuto možnost?

„Nevidím důvod, proč bych si měl vybírat lékaře za peníze, když nevím, který co umí a hlavně, co bude vyžadovat situace. Zdravotní pojišťovna mi musí zajistit na své náklady veškerou a kvalitní péči včetně lékaře. Takže se tím nezabývám.“

Souhlasíte s názorem prezidenta Svazu pacientů: Napište nám na mail redakce@ordinace.cz nebo piště prostřednictvím diskuse.

Své názory můžete vyjádřit i v dotazníku, který je součástí článku Jestli se chystáte připlatit si za výběr doktora, schovejte zatím peněženky

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Robinsonka

Jakou péči za vás doktor vykáže si můžete zkontrolovat na výpisu lékařské péče který vám pojišťovna poskytne na požádání. Pokud vás zajímá, jak je to konkrétně s vykazování telefonických konzultací s lékařem, přečtěte si na stránkách VZP Otázku týdne: http://www.vzp.cz/otazky-a-odpovedi/otazky-tydne/310/uhrada-za-telefonicky-kontakt


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 337 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak se odvolat proti zamítnutým lázním

Existuje možnost odvolat se proti rozhodnutí revizního lékaře pojišťovny o zamítnutí návrhu na komplexní lázeňskou péči?

Před nástupem do nemocnice si prostudujte svá práva

Můžete si vybrat nemocnici podle toho, jakou má pověst. Můžete si zvolit i lékaře, kterému důvěřujete. Jak rychle vás ale musí ošetřit?

Rádce pacienta: rozhovor s lékařem místo prášku na nervy

Nikdy byste se neměli ve své nemocniční posteli cítit stranou dění a bez informací. Měli byste dobře znát své ošetřující lékaře, sestru. Každý den byste se měli dozvědět novinky o vašem zdravotním stavu, ale i to, co vás bezprostředně čeká.

Otázky, které byste měli lékaři položit před operací

Je normální se bát operace a narkózy. Ani sebevětší strach by vás ale neměl ochromit natolik, abyste se nezeptali lékaře na několik nezbytností.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.