Inzerce

Nová mikrochirurgická metoda operace zeleného zákalu

( Romana Žatecká | přečteno: 32406x )

Zelený zákal (glaukom) bývá příčinou slepoty. Zbytečně. Onemocnění lze zachytit i zastavit včas. Na očním oddělení Masarykovy nemocnici v Ústí nad Labem jako jediní v České republice nyní operují zelený zákal zcela novou mikrochirurgickou metodou. Kanaloplastika může rozšiřování glaukomu v oku zastavit.

shutterstock.com

Nová operace v ústecké nemocnici zachraňuje zrak

První tři pacienty s pokročilým stadiem glaukomu odoperoval tým primářky ústeckého očního oddělení Ivany Liehneové v úterý 9. března 2010 u příležitosti Světového dne glaukomu. „Principem této operace je rozšíření odtokového kanálku oka speciálním katétrem, tedy tenkou odtokovou trubičkou. Tím se uvolní nitrooční tlak. Tato perspektivní mikrochirurgická metoda může zastavit rozšiřování zeleného zákalu,“ řekla Ivana Liehneová.


Nově vyvinutý katétr umožňuje rozšířit a vyčistit odtokový kanálek, aby se v oku nehromadila tekutina, která zvyšuje nitrooční tlak a následně způsobuje zelený zákal. Po vyčištění se kanálek zajistí stehem, aby zůstal otevřený. Celá operace je méně invazivní a neprovází ji tolik komplikací, jako při dosud užívaných klasických operacích, kdy se kanálek vytvářel nový a tělo ho časem mělo tendenci vyhojit a uzavřít.

Zbytečná ztráta zraku

Glaukom postupuje plíživě a nemocný si ho dlouho neuvědomuje. Necítí totiž žádnou bolest, nemá žádné obtíže, a proto ani nevyhledá lékaře. Ale postupující onemocnění vede postupně ke ztrátě zraku. Zcela zbytečně. Preventivní vyšetření očí a nitroočního tlaku po čtyřicátém roce věku může onemocnění odhalit. Na světě zbytečně osleplo podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) asi 67 milionů lidí. „Dobrou zprávou je, že pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, lze ve většině případů postižení zraku předcházet. Preventivní vyšetření osob nad 40 let je naprosto nezbytné,“ zdůrazňuje tiskový mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Rizikové faktory pro vznik zeleného zákalu (glaukomu):

  • věk nad 40 let
  • zvýšený nitrooční tlak
  • dědičnost v rodině
  • diabetes (cukrovka)
  • dlouhodobé používání steroidů
  • velmi silná krátkozrakost

Základní metody léčby:

  • oční kapky
  • laserový zákrok
  • operace (nutná v případě neúspěšnosti nebo nevhodnosti předchozích metod)

Ptejte se na vše, co vás zajímá o zeleném zákalu a preventivní péči o zrak, v online diskusi 27. 4. 2010 v 11 hodin na www.ordinace.cz.

Rada: Nechte si po čtyřicítce vyšetřit oči a nitrooční tlak, i když necítíte žádné problémy. Zelený zákal (glaukom) si nemocný dlouho neuvědomuje, onemocnění nebolí a neprojevuje se žádnými obtížemi. Jen včasné zachycení nemoci odvrátí pozdější slepotu.

Jak často chodíte k lékaři na vyšetření očí? Napište nám

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Vladimír Kašpar
29x

Je operace hrazena pojišťovnou?

petra štěpánková
5x

dobrý večer je mně 44let byl mně zjištěn glaukom mohu se optat jestli operace je hrazena pojištovnou popřípadě kolik stojí

Zdeňka Hlaváčková
4x

Dobrý den rada bych se zeptala kolik stojí operace dekuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 10. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 455 lidí

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida byla objevena v České republice

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy. I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida.

Zimní sporty pro radost, ne pro 155

Loňská zimní sezóna na horách – záchranáři vyrážejí k 6 537 případům, v 10 % se jedná o těžké úrazy, 15 lidí svým zraněním podlehne. Nepřeceňovat se, sledovat, co se děje kolem, a přemýšlet i za ostatní – pravidla, která musíme vzít za své jak na silnici, tak na sjezdovce nebo kluzišti. Jedině tak můžeme snížit riziko, že se staneme součástí smutných čísel.

Ultrazvuk bezbolestně odstraní děložní myomy

Ve Fakultní Tomayerově nemocnici v Praze odstraňují lékaři pacientkám děložní myomy bez narkózy a bez bolesti, za pomoci speciálního ultrazvuku, navigovaného magnetickou rezonancí.

Mobilní aplikace budou hlídat zdraví

Češi nechtějí být tlustí, líní a nemocní. Jen potřebují pomoci na cestě ke zdraví a změně životního stylu. Tuto pomoc nyní nově očekávají od internetu a mobilních aplikací, protože lékaři na jejich problémy nemají tolik času, kolik by si představovali. Vyplynulo to z průzkumu názorů mezi lidmi zajímajícími se zdraví, který v září 2013 realizoval portál o zdraví Ordinace.cz.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.