Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Nová mikrochirurgická metoda operace zeleného zákalu

( Romana Žatecká | přečteno: 34820x )

Zelený zákal (glaukom) bývá příčinou slepoty. Zbytečně. Onemocnění lze zachytit i zastavit včas. Na očním oddělení Masarykovy nemocnici v Ústí nad Labem jako jediní v České republice nyní operují zelený zákal zcela novou mikrochirurgickou metodou. Kanaloplastika může rozšiřování glaukomu v oku zastavit.

shutterstock.com

Nová operace v ústecké nemocnici zachraňuje zrak

První tři pacienty s pokročilým stadiem glaukomu odoperoval tým primářky ústeckého očního oddělení Ivany Liehneové v úterý 9. března 2010 u příležitosti Světového dne glaukomu. „Principem této operace je rozšíření odtokového kanálku oka speciálním katétrem, tedy tenkou odtokovou trubičkou. Tím se uvolní nitrooční tlak. Tato perspektivní mikrochirurgická metoda může zastavit rozšiřování zeleného zákalu,“ řekla Ivana Liehneová.


Nově vyvinutý katétr umožňuje rozšířit a vyčistit odtokový kanálek, aby se v oku nehromadila tekutina, která zvyšuje nitrooční tlak a následně způsobuje zelený zákal. Po vyčištění se kanálek zajistí stehem, aby zůstal otevřený. Celá operace je méně invazivní a neprovází ji tolik komplikací, jako při dosud užívaných klasických operacích, kdy se kanálek vytvářel nový a tělo ho časem mělo tendenci vyhojit a uzavřít.

Zbytečná ztráta zraku

Glaukom postupuje plíživě a nemocný si ho dlouho neuvědomuje. Necítí totiž žádnou bolest, nemá žádné obtíže, a proto ani nevyhledá lékaře. Ale postupující onemocnění vede postupně ke ztrátě zraku. Zcela zbytečně. Preventivní vyšetření očí a nitroočního tlaku po čtyřicátém roce věku může onemocnění odhalit. Na světě zbytečně osleplo podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) asi 67 milionů lidí. „Dobrou zprávou je, že pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, lze ve většině případů postižení zraku předcházet. Preventivní vyšetření osob nad 40 let je naprosto nezbytné,“ zdůrazňuje tiskový mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Rizikové faktory pro vznik zeleného zákalu (glaukomu):

  • věk nad 40 let
  • zvýšený nitrooční tlak
  • dědičnost v rodině
  • diabetes (cukrovka)
  • dlouhodobé používání steroidů
  • velmi silná krátkozrakost

Základní metody léčby:

  • oční kapky
  • laserový zákrok
  • operace (nutná v případě neúspěšnosti nebo nevhodnosti předchozích metod)

Ptejte se na vše, co vás zajímá o zeleném zákalu a preventivní péči o zrak, v online diskusi 27. 4. 2010 v 11 hodin na www.ordinace.cz.

Rada: Nechte si po čtyřicítce vyšetřit oči a nitrooční tlak, i když necítíte žádné problémy. Zelený zákal (glaukom) si nemocný dlouho neuvědomuje, onemocnění nebolí a neprojevuje se žádnými obtížemi. Jen včasné zachycení nemoci odvrátí pozdější slepotu.

Jak často chodíte k lékaři na vyšetření očí? Napište nám

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Vladimír Kašpar
31x

Je operace hrazena pojišťovnou?

petra štěpánková
6x

dobrý večer je mně 44let byl mně zjištěn glaukom mohu se optat jestli operace je hrazena pojištovnou popřípadě kolik stojí

Zdeňka Hlaváčková
6x

Dobrý den rada bych se zeptala kolik stojí operace dekuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 11. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 57 lidí

Mohlo by vás zajímat

Toxoplazmóza

Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce