Inzerce

Jak urychlit hojení ran po operaci

20. září 2010, MUDr. Jiří Štefánek   |   přečteno: 74451x

Rychlé hojení operačních ran znamená menší pooperační komplikace a časnější návrat do normálního života. Rychlost, s jakou se rána zahojí, lze ovlivnit mnoha faktory: od správného provedení chirurgického zákroku po péči o ránu, dostatečnou výživu a přísun vitamínů a minerálů.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Hojení ran je komplikovaný proces, který nás však velice zajímá. Mechanismy hojení rány jsou komplexní. Uplatňuje se srážení krve, odbourávání poškozených tkání a zároveň postupné vrůstání nových cév a vytvoření nového pojiva. Pro lékaře je podstatné, že rychlost hojení ran není vždy stejná a lze ji ovlivnit.

Faktory urychlující hojení ran

 1. Správně provedený chirurgický zákrok – Operační rány se hojí lépe, je-li chirurgický zákrok správně provedený. To znamená, že se dodržují zásady fyziologického operování – operační rána není zbytečně velká, dochází k co nejmenšímu poškození tkání, dodrží se sterilita, provede se správné sešití rány apod. Tento faktor pacient příliš ovlivnit nemůže, ale osobně mohu potvrdit, že u všech operací, u kterých jsem byl, byly zásady správného operování a zejména sterility dodržovány velmi úzkostlivě.
 2. Dodržování předepsaného klidu na lůžku a vyhýbání se nadbytečné fyzické aktivitě – Neúměrná fyzická zátěž může způsobit narušení integrity sešité rány, uvolnit stehy, způsobit znovuotevření rány a tím pořádně zkomplikovat hojení.
 3. Péče o ránu – Péče o ránu, její pravidelné převazování a udržování v čistotě je velice důležité. Hlavní je zabránit tomu, aby se rána infikovala. Dostanou-li se do rány baktérie, může to proces hojení výrazně narušit. Odborné převazy chronických ran se obvykle provádí v chirurgických či jiných specializovaných ambulancích.
 4. Dostatečná výživa – Aby organismus dokázal zahojit poraněné tkáně, potřebuje dostatek výživy. Tento zdánlivě snadný požadavek není vždy snadné splnit. Zejména těžce nemocní po rozsáhlých chirurgických zákrocích nemusí být vždy schopni přijímat potravu ústy a navíc se jejich metabolizmus začne přiklánět spíše k rozpadu složitějších látek na jednodušší (katabolismus) než naopak. Z toho důvodu je nutné zajistit výživu jiným způsobem, například parenterální cestou, kdy jsou speciální výživné roztoky aplikovány přímo do žilního systému.
 5. Dostatek vitamínů a stopových prvků – Velice důležitý je dostatek vitamínu C, který má význam pro tvorbu pojivových tkání. Podobně důležitý je dostatek prvků, jako je železo, měď či zinek.

Co zpomaluje a komplikuje hojení ran

 1. Celková onemocnění – Systémová onemocnění jako je například cukrovka nebo generalizovaná nádorová onemocnění narušují imunitní systém, zhoršují schopnost tkáňové obnovy a snižují rychlost hojení ran. Nutno podotknout, že rány v oblasti poškozené ozařováním nádorových onemocnění mají také sníženou schopnost hojení.
 2. Infekce v ráně – Kontaminace rány baktériemi prakticky znemožňuje její zahojení. Velmi závažné je to zejména u bakteriálních kmenů, které si vyvinuly rezistenci vůči běžným antibiotikům. Léčba takových ran je pak značně svízelná a dlouhodobá.
 3. Špatné prokrvení tkání v místě rány – Nedostatečný přísun tepenné krve do tkáně je spojen s nedostatkem živin a kyslíku, a proto se rána v takovém místě i hůře hojí. Příčiny mohou být v podstatě dvě – buď může jít o přímé poranění cév při úrazu, který vedl ke vzniku rány, nebo může být příčinou trvalé zužování cév na podkladě aterosklerózy. Vzhledem k tomu, že proces aterosklerózy probíhá rychleji u diabetiků, je tato příčina jedním z významných faktorů špatného hojení ran na dolních končetinách u tzv. syndromu diabetické nohy.
 4. Nadbytek kortikoidů – Kortikoidy jsou významné steroidní hormony, které vytváří naše tělo v nadledvinkách. Jejich nadbytek může být spojen s jejich zvýšenou tvorbou v těle (např. u tzv. Cushingova syndromu), nebo v podávání jejich uměle vyrobených analog v lékové formě. Vzhledem ke schopnosti kortikoidů tlumit zánětlivé reakce je užívá celá řada lidí – například u neinfekčních plicních zánětlivých onemocnění a u autoimunitních chorob. Kortikoidy ve vyšších koncentracích narušují novotvorbu kůže a zpomalují hojení ran. Lidé dlouhodobě užívající kortikoidy ve zvýšené míře trpí striemi, což jsou trhlinky v kožním krytu. To neblahý vliv kortikoidů na kožní kryt jen potvrzuje.

Pokud máte otázky ohledně hojení ran, nebo zkušenost, která by pomohla ostatním, zapojte se diskuse nebo nám napište!

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet
Lék Wobenzym - účinná pomoc po operacích.

Wobenzym je tradičním lékem z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Více informací: www.wobenzym.cz

autor: MUDr. Jiří Štefánek , Nemocnice Havlíčkův Brod

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Šulič Michal4 poděkování

Nejúčinnější prostředek na lečení veškerých ran je jitrocel. Z jitrocelu dělám jitrocelový extrakt v olivovem oleji, který hojí rany teměř bez jizev a dvakrát rychleji než cokoli jiného, navíc ranu perfektně dezinfikuje a zabraní jakémukoli zánětu. sulic@seznam.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. září 2010, 10:31:35

westcoast4 poděkování

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) ve formě výtažku v masti nebo oleji se ukázala v několika studiích jako účinná místní léčba na hojení ran. Pokud se chcete dovědět více, čtěte zde: http://mojevrba.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=110:trezalka-hoji-rany&catid=34:zdravi

Reagovatpoděkovatnahlásit

6. ledna 2011, 21:37:25

Sova 1 poděkování

Jak seženu Jitrocelový extrat na hojení ran po laparoskopické operaci jícnu? Děkuji. E mail: sovadinal@volny.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. února 2011, 20:04:51


Celkový počet příspěvků v diskusi: 6. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Vašek (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 13. listopadu 2019, 12:02:57

  Jano, jaké máš příznaky a co jsi vše dělal, aby se to zlepšilo Diskutovat

 • Vlaďka (operace krční páteře) 13. listopadu 2019, 13:37:20

  Leni, tak držím palce, ať to pomůže.  Diskutovat

 • Dada (Obsedantní neuróza) 14. listopadu 2019, 07:35:58

  Reaguji na Vas prispevek, protoze syn ma stejne ritualy OCD. Nyni, po 15 letech, kdy mu bylo toto… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.