Inzerce

Péče o jizvy

11. prosince 2005, MUDr. Aleš Fibír   |   přečteno: 108340x

Tomu, že se porušení integrity kůže hojí jizvou nelze zabránit, ale když už se jizva vytvoří, lze ji pomocí různých opatření zhojit tak, aby byla co nejméně patrná.

foto: shutterstock.com

Jizva, vznikající při hojení kožních ran, bývá za určitých podmínek a na určitých kosmeticky exponovaných místech velmi negativně vnímána. Tomu, že se porušení integrity kůže hojí jizvou nelze zabránit, ale když už se jizva vytvoří, lze ji pomocí různých opatření zhojit tak, aby byla co nejméně patrná. Každá jizvy vyzrává cca 3-6 měsíců, někdy i 2 roky. Zpočátku dochází k zarudnutí jizvy, která je pak barevně nápadná, až s odstupem několika měsíců dochází k jejímu vyblednutí. V optimálním případě nakonec najdeme na kůži jen tenkou bledou linii v místě kde byla jizva původně. Jizvy nelze nikdy definitivně odstranit. Lze je jen učinit minimálně kosmeticky patrnými. Vedle normálního hojení jizev se může vyskytovat i patologické hojení, kdy dochází k tvorbě keloidních, nebo častěji hypertrofických jizev.

Keloidní jizvy

Jedná se o tlusté, nad okolní povrch vystupující, svědící zbytnění jizevnaté tkáně kolem jizvy a vybíhající svými cípy do okolí. Bývají červené až fialové. Vznikají v okamžiku, kdy tělo nepřestává ani po zhojení dále produkovat kolagen. Mohou se objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji se objevují nad hrudní kostí, na ramenech, na uších, častěji se také objevují u pacientů s tmavějším typem kůže.

Hypertrofické jizvy

Bývají často zaměňovány s keloidy. Jsou s nimi podobné ale liší se tím, že na rozdíl od keloidů zůstávají omezeny na místo původní rány a nešíří se do okolí. Jsou častější než pravé keloidní jizvy. Nejčastější výskyt pozorujeme na stejných místech jako u keloidů. Oba typy jizev se mohou stahovat a způsobovat kontraktury okolí, což působí estetické a někdy i funkční potíže (zejména v oblastech kloubů omezuje jejich pohyb).

Základní opatření

Abychom snížili riziko nežádoucího hojení a urychlili vlastní vyzrávání normálně se hojící jizvy, je potřeba dodržovat určitá opatření. Každou jizvu je vhodné promašťovat jakýmkoliv mastným krémem, aby nedocházelo k přesychání kůže. Lze použít jakýkoliv mastný krém, od nesoleného vepřového sádla, přes obyčejnou Indulonu, borovou mast, bílou vaselinu či měsíčkovou mast až po Calcium pantothenicum. Dále je nutno jizvu chránit před slunečním zářením alespoň první 3 měsíce po výkonu. Ve slunečném počasí pak používat krémy s vysokým ochranným faktorem alespoň č.20.

Mezi další postupy, které zamezí tvorbě nevzhledné či dokonce keloidní jizvy patří tlakové masáže, laseroterapie biostimulačním laserem a aplikace silikonových gelů. Chirurgické řešení je ponecháváno většinou až jako poslední možnost.

Tlakové masáže

Je empiricky dokázáno, že působení trvalého tlaku na jizvu zabraňuje tvorbě hypertrofického jizvení. Využívá se toho hojně u popálenin, kdy pomocí elastického prádla, místy vyztuženého destičkami, se zabraňuje tvorbě deformujících jizev. Tento pozitivní efekt lze využít u jakékoliv jizvy. Tlakové masáže se provádí takto: na zhojenou ránu (cca 1-2 týdny po odstranění stehů) zatlačíme prstem proti podkladu tak,aby se nehtové lůžko odkrvilo, tlak ponecháme cca 30 sekund, poté povolíme a prst přesuneme na vedlejší část jizvy a postup opakujeme. Takto tlakem promasírujeme celou délku jizvy. Přes jizvu tedy prstem nepřejíždíme, pouze tlačíme. Masáž provádíme minimálně 3x denně po 10 minutách, čím častěji, tím lépe. Účinek očekáváme cca za 1- 2 měsíce. Jsou-li masáže správně a dostatečně často prováděny mají výborný efekt.

Biostimulační laser

Opakovaná aplikace biostimulačního laseru v dostatečně vysoké dávce na vyzrávající jizvu zabraňuje tvorbě hypertrofických jizev a urychluje jejich vyzrávání. Je však bezpodmínečně nutné použít přístroj schopný aplikovat až 5 J/cm2 a absolvovat alespoň 10 až 20 sezení. Nedostatečně dávkovaná laseroterapie nemá smysl. Obyčejný biostimulační laser na tužkové baterie není schopen aplikovat dostatečně velkou dávku v reálném čase.

Silikonové gely

Na zhojenou jizvu je možno přikládat speciální silikonové gely (Topigel, Silipos) které působí na jizvy podobně jako tlakové masáže. Urychlují jejich vyzrávání, zabraňují jejich zbytnění (hypertrofii). Jedná se o průhledný gel tvořený samotným silikonem nebo obsahující ještě minerální látky, který je zpevněn tkaninou. Nosí se přiložen gelem přímo na kůži a fixován je v místě aplikace jakoukoliv obyčejnou náplastí. Lze ho nosit i 20 hodin denně, je omyvatelný slabým mýdlovým roztokem. Výjimečně se na něj může objevit kontaktní alergie.

Chirurgické řešení nevzhledných jizev

Nastupuje až v poslední fázi po vyčerpání všech ostatních možností konzervativního léčení. Jedná se zejména o injekce steroidů do jizvy, vyříznutí jizvy (excizi), zbroušení jizvy (laser, dermabraze), změna barevnosti jizvy (vaskulární laser), náhrada jizvy kožním transplantátem, Z-plastiky pnoucích jizev apod. Vhodnost uvedených metod posoudí nejlépe plastický chirurg.

Inzerce
2012_05_23_ScarHeal_546x160px_bez_ceny.png

autor: MUDr. Aleš Fibír

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Danča3 poděkování

Aby jizvy byly co nejméně patrné, tak je asi jedinou možností dát na ránu náplasti a převazy, které fungují na principu tzv. vlhkého hojení. tedy žádný peroxid a větrání, aby rána uschla! Rána se pak ryhcleji hojí (nové buňky rychleji doputují na místo určení :-)) a hlavně - případný převaz téměř vůbec nebolí. Vím to z vlastní zkušenosti, kdy jsem řešila špatně se hojící ránu a bála se, že budu mít jizvu přes půl nohy. Při hledání rady jsem našla stránky www.hojeni21.cz, kde je poradna a kde mi nějaká paní doktorka tyto materiály doporučila. Navíc je tam i seznam ordinací po celé republice, kam si můžete s těmito problémy dojít. Pomohlo to vlastně i mé babičce, která má bércový vřed a řešila to patláním mastiček. Jsme z Prahy a našla jsem si tedy jednu ordinaci na Karláku, kde se babičky ujali. Super!

Reagovatpoděkovatnahlásit

29. července 2010, 09:48:16

kamila1 poděkování

Mazat a promazávat kůži, na větší jizvy je dobrá tlaková masáž. Laser je zmenšuje a vyhlazuje. Na hojení zase curenzym (doplněk stravy, který napomáhá hojení po poranění apod.)

Reagovatpoděkovatnahlásit

2. srpna 2010, 09:20:25

hana tomášová1 poděkování

Masáže mají neuvěřitelnou moc. Tlakové pomáhají jizvám, reflexní terapie, shiatsu masáže, masáže aj. pomáhají proti stresu a únavě. Relaxace a solné jeskyně jsou skvělé, to mám ráda a vždy mi to pomůže. Objevila jsem další zajímavou nabídku na podobné radovánky: na zapakatel.cz píšou více.

Reagovatpoděkovatnahlásit

22. listopadu 2010, 22:43:34


Celkový počet příspěvků v diskusi: 13. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 21 lidí.
Inzerce
Inzerce
Našim čtenářům pomáhá
Scar Esthetique krém na jizvy 60 mlScar Esthetique krém na jizvy 60 ml

Jizvy nemusí zůstat napořád. Krém Scar Esthetique změkčuje a zesvětluje nové i starší jizvy.

539 Kč Koupit

Inzerce
Aktuální diskuse
  • Vašek (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 13. listopadu 2019, 12:02:57

    Jano, jaké máš příznaky a co jsi vše dělal, aby se to zlepšilo Diskutovat

  • Vlaďka (operace krční páteře) 13. listopadu 2019, 13:37:20

    Leni, tak držím palce, ať to pomůže.  Diskutovat

  • Dada (Obsedantní neuróza) 14. listopadu 2019, 07:35:58

    Reaguji na Vas prispevek, protoze syn ma stejne ritualy OCD. Nyni, po 15 letech, kdy mu bylo toto… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.