Inzerce

Máte jizvu a trápí Vás co s ní?

4. května 2007, MUDr. Marie Finsterlová   |   přečteno: 14427x

Jizva, latinsky cicatrix, je výsledným, definitivním stavem, který vzniká jako následek poranění kůže pronikající až do podkoží.

foto: shutterstock.com

Jizva, latinsky cicatrix, je výsledným, definitivním stavem, který vzniká jako následek poranění kůže pronikající až do podkoží, přičemž poraněním se myslí popálení, poleptání, různá řezná, sečná, tržná poranění i chirurgické výkony.

Rozlišují se jizvy atrofické (jakoby vpadlé), jizvy hypertrofické (které rostou nad úroveň okolní kůže, ale nepřesahují linii řezu) a nakonec jizvy keloidní. Ty mohou nabývat velmi bizardních tvarů, rozsáhle přesahují linii řezu, mohou být bolestivé i svědět. Ve vyzrálém stavu mají šedorůžovou barvu, hladký povrch bez kožního reliéfu a bez chlupů a potních či mazových žláz. Je jistě zajímavé, že keloidní jizva je známá pouze u lidí, její zvířecí model neexistuje. Všeobecně k nim mají větší sklon ženy než muži (snad je to tím, že ženy spíše vyhledávají odstranění nejrůznějších kožních útvarů z kosmetických důvodů a tím tedy podstupují více korektivně-chirurgických výkonů např. v obličeji). Dále riziko keloidních jizev je větší u lidí mezi 20. a 30. rokem života, známá je genetická predispozice tvorby keloidních jizev a více se keloidy tvoří u černochů. Některé národy v Africe se záměrně "umělecky poraňují", aby na svých tělech vytvořily přímo umělecké jizevnaté ornamenty. A aby dosáhly opravdu působivého výsledku, často do těchto ran záměrně aplikují látky, které zpomalují jejich hojení . Mezi lokality s největším rizikem vzniku keloidní jizvy patří obličej, ušní boltce, ramena, krk, hrudník a horní polovina zad. Prakticky nikdy se keloidní jizva neutvoří na horních očních víčcích, penisu, šourku a na prsní bradavce. Velmi je zajímavé, že prakticky nikdy nejsou keloidy postiženi albíni, naopak běloši pobývající v tropech mají keloidní jizvy častěji než ti, kteří nejsou slunci vystavováni. Zdá se tedy, že množství melaninu (kožního pigmentu) může být dalším rizikovým faktorem při vzniku keloidu.

Je faktem, že jizva jakéhokoliv vzhledu je kosmeticky rušivá, zvláště pak v místech, které nelze ani rafinovaně zakrýt oděvem. V některých případech mohou jizvy i významně omezovat pohyblivost v kloubu. Pak už se nejedná jen o to, jak jizvu schovat, ale i o důsledek čistě praktický. Jak jsem již uvedla, jizva je výsledný, definitivní stav. Z toho plyne i jejich ev. léčebně-korektivní ovlivnění. Vždy se bude jednat pouze o zlepšení vzhledu jizvy její rychlejší vyzrání ("vybělení") či částečné oploštění. Nejlépe je jizva ovlivnitelná do 6. měsíce svého trvání. Definitivně je jizva vyzrálá tak do 2 let. Z léčebných metod uveďme alespoň některé.

Velmi rozšířené je používání silikonů ve formě silikonových krémů či gelů, které se přikládají na 12 až 24 hodin denně několik měsíců. U rizikových osob se dokonce doporučuje tyto silikonové plátky použít již preventivně u čerstvých ran.

Další metodou je lokální aplikace steroidních hormonů, heparinoidů, rostlinných extraktů, alantoinu. Tyto lokální gely a krémy se aplikují nejméně 2krát denně po dobu cca 2 minut na postižené místo několika jemnými masážními pohyby.

Z dalších metod lze uvést ozařování biolampou, soft-lasery, kryodestrukci tekutým dusíkem , aplikaci lokálních retinoidů. V některých případech lze uvažovat i o znovuodstranění nevzhledné jizvy. U atrofických jizev přichází v úvahu i aplikace kolagenních bovinních implantátů.

Existuje i možnost celkového léčení jizev. Závisí na věku pacienta, stáří jizvy, její lokalizaci a rozsahu. Tato celková léčba s sebou přináší však celou řadu nežádoucích jevů, které ne vždy vyváží její přínos. Běžně se celková léčba jizev nepoužívá.

V dnešní době velkého rozmachu laserové terapie se znovu keloidy dostávají do centra pozornosti laserových chirurgů. Vysokovýkonné lasery se úspěšně používají ke zlepšení vzhledu jizev a strií(neboli pajizevek). U kelodních jizev je znám efekt tzv. pulzních dye laserů, vaporizační CO2 lasery se nedoporučují pro riziko časté recidivy.

V každém případě bych vždy doporučovala kontaktovat dermatologa či korektivního dermatologa, který vždy dokáže doporučit ten nejvhodnější způsob ošetřování té které jizvy. Znovu podotýkám, ve všech případech je nutná v první řadě Vaše trpělivost, pravidelnost, důslednost a víra v úspěch léčby.

Inzerce
2012_05_23_ScarHeal_546x160px_bez_ceny.png

autor: MUDr. Marie Finsterlová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 56 lidí.
Inzerce
Inzerce
Našim čtenářům pomáhá
Scar Esthetique krém na jizvy 60 mlScar Esthetique krém na jizvy 60 ml

Jizvy nemusí zůstat napořád. Krém Scar Esthetique změkčuje a zesvětluje nové i starší jizvy.

539 Kč Koupit

Inzerce
Aktuální diskuse
  • Xy (Neurol) 21. srpna 2019, 06:52:51

    Pak jste ovsem nebyla v koncich, nemela silnou depresi ci uzkost, ktera je velmi patologicka a… Diskutovat

  • Vendy (operace krční páteře) 21. srpna 2019, 10:02:45

    Ahoj Jani.pises důchod nepřiznání?to snad po operaci krční páteře ani není možný? … Diskutovat

  • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. srpna 2019, 23:45:26

    Ahoj Kati,jo máš pravdu ležím ,leduju nohu která vypadá blbě fialovo modro napuchlá, mám… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.