Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Hojení chronických ran pomocí moderních obvazů

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 19635x )

Obvazové materiály jsou nedílnou součástí léčby,významnou roli ale hraje i životní styl.

shutterstock.com

Bércové vředy patří mezi chronické rány, kterými podle studií trpí asi jedno procento pacientů v České republice.Výskyt defektů je spojen s mnoha faktory, jež silně ovlivňují kvalitu života nemocných. Stále více proniká do zdravotnických zařízení nová metoda léčby ran, které se říká hojení vlhkou metodou.
Filosofie způsobu léčby spočívá v používání speciálních materiálů, vytvářejících po aplikaci v ráně vlhké prostředí a tím urychlující hojení tkáně. Léčebný postup rovněž zahrnuje řešení množství bakterií a péči o kůži v okolí rány.

Výběr materiálů je velice pestrý, dá se počítat na stovky názvů a desítky druhů. To je také důvod, proč by si laik neměl sám vybírat specifický materiál a bércový vřed léčit. Typ obvazu určuje specialista podle stádia, ve kterém se rána nachází. Podle změny se postupně mění i typ materiálu. Obvazy obsahují přírodní látky jakými jsou například stříbro, Povidon jód, mořské řasy, pektin, želatina a mnohé další. Nosičem těchto látek bývají síťky, gely, speciální vlákna nebo polymery.

Specifickou záležitostí pro léčbu vlhkou metodou je interval jednotlivých převazů Při zahájení léčby volíme termín převazu po dvou až třech dnech, v závěru hojení dosahuje interval až sedmi dnů. Důvodem je snaha o udržení ideálního prostředí pro hojení, jako jsou teplota a vlhkost. Časté převazy naopak tento proces zpomalují. Výzkumy prokázaly, že po každém převazu, kdy dojde k narušení prostředí, je potřeba nejméně šesti hodin k vytvoření podmínek k optimálnímu růstu tkáně.

Komplexní přístup k léčbě je nezbytnou podmínkou úspěchu vyléčení bércového vředu. Zahrnuje různá vyšetření, řešení zjištěných problémů, ze strany pacienta dodržování životosprávy, snížení nebo odstranění negativních faktorů provázejících výskyt bércového vředu.

Cévní vyšetření by mělo být standardní součástí léčby ulcerací dolních končetin. Diagnostika poskytuje informaci o dalších možnostech léčby jako jsou podpora léky, oxygenoterapie, chirurgické řešení, kompresivní bandáž a další. U žilní nedostatečnosti hraje dokonce kompresivní bandáž v léčbě prioritní úlohu.

Jak na bolest?
Bolest často provází výskyt bércového vředu, mnohdy se objeví jako první varování, že není vše v pořádku. Je projevem zánětu a její postupné odeznívání je naopak příznakem zlepšení, to znamená hojení rány. Bércový vřed je zdravotníky i pacienty považován za nejbolestivější ránu. Bolest pacienta vysiluje, izoluje od společnosti, má vliv na kvalitu spánku. Její včasné řešení, zmenšení nebo odstranění je mnohokrát více prioritní záležitostí než samotné hojení rány. Léčbu bolesti není dobré podceňovat. Typ léku a jeho dávkování doporučujeme řešit po poradě s lékařem. Pro velmi silné a dlouhodobé bolesti existují specializované ambulance.

Správná výživa
Je dalším krokem v komplexu hojení ran. Bílkoviny představují stavební jednotku pro růst tkáně. Zvýšená sekrece z rány, dlouhodobé hojení i některé z přidružených onemocnění znamenají pro organizmus úbytek bílkovin. V takových případech nestačí standardní strava, přestože je zaměřená na přísun bílkovin. Jedním z řešení, jako doplněk stravy, jsou speciální koktejly obsahující kromě bílkovin i další látky podporující hojení ran.

Životní styl
Mnoho pacientů se domnívá, že použití správného obvazu postačí ke zhojení bércového vředu. Jako u všech ran je nutné spolu s aplikací materiálů řešit současně příčinu, která ránu vyvolala. Při onemocnění žil dolních končetin k tomu nezbytně patří trvalé dodržování specifické životosprávy: absence kouření, regulace nadváhy, pravidelný odpočinek, zvýšená poloha nohou při odpočinku, vyvazování končetin včetně dodržení pravidel správného ošetření rány jsou nezbytné zásady pomáhající k dobrému hojení bércového vředu.

Inzerce
2012_05_23_ScarHeal_546x160px_bez_ceny.png
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
děda
3x

Dobrý den ! Hezky se vám to píše a radí. Já však s vašimi moderními metodami plně souhlasím, protože jsem měl možnost si je osobně vyzkoušet. Je mi 78 a půl roku a bércový vřed mám od svách 50ti let, t.j. 28 roků. Vznikl jako následek trombózy, nevhodného zaměstnání a žilní nedostatečnost. Před třiceti lety byla léčba taková, že se nejprve zkoušely nejrůznější masti a vymývání defektu (Jarišova voda, kafrový roztok a pod.), dále zásypy, spousta obvazů a gázy, elastické punčochy a pružná obinadla. Takto jsem to praktikoval po celá léta, docházel jsem velmi často ke kožnímu specialistovi, který mojí léčbu sledoval, a když se to dostalo až do stádia kdy jsem byl bolestmi vyčerpaný a přitom musel chodit stále do práce kde byly moje nohy nadměrně zatěžované, tak označil lékař moje potíže za "neúnosné" a poslal mě teprve do nemocnice. Tam následovala léčba na lůžku, jiné masti, koupele a tak za 4 až 6 týdnů jsem měl bércák skoro vyhojený - někdy dokonce úplně. Takový byl stav dřívější. Ten se ale dnes, bohužel, opět navrátil a má jenom málo co společného s tím moderním způsoben, který v článku popisujete. Asi před 6 ti lety jsem byl hospitalizován v nemocnici kvůli jiné nemoci, ale bércový vřed mi začala chodit ošetřovat sestřička, která se takto starala o všechny pacienty s kožními defekty. Přitom jsem se dověděl, že přímo v nemocnici je nově založené kožní oddělení, kde se již nedávají prakticky žádné masti, ale aplikuje se tzv. specielní krytí rány, která se má pak velmi brzy zhojit. Začal jsem do této ordinace docházet, byly mi předepisovány dva druhy od fy Johnson a Johnson, na desinfekci přípravek Betadine (promiňte, jestli to nepíši správně) a samozřejmě stálá komprase pružnými obinadly. Také jsem poprvé obdržel výborný lék Detralex. Zakrátko jsem měl nohu krásně zahojenou a trvalo to 3 roky, než se defekt znovu objevil. Bylo to nejúspěšnější léčení mého dlouholetého problému a utrpení. Na léčení tímto kouzelným způsobem jsem, bohužel, nemohl znovu navázat, protože kožní ordinace byla v této nemocnici zrušena, prý jako ztrátová - nevím, jak bych to měl jinak nazvat. Tak teď zase chodím do bývalé ambulance, kde je ošetření hlavně "velmi rychlé" a léky více než konzervativní - borová mast s nějakým procentem antibiotika. Bércový vřed mám v takovém stadiu, že bolesti jsou únosné a mohu se po několik hodin denně pohybovat. Není to zase tak úplně špatné, ale věřím, že kdyby byly zase tak dobré kožní ambulance, tak dobré a laskavé paní doktorky a sestry a co hlavního - ta vámi dopručovaná léčba pomocí moderních obvazů a krytí, jistě by měli pacienti trpící tímto onemocněním méně bolesti a ubylo by i práce neschopných lidí. Toto je můj názor na váš pěkný článek hodně zdraví přeje děda

Tomáš Nevím
1x

Včera jsem našel článek pro všechny ty, kteří mají problém s hojením těžkých ran, bércových vředů a diabetické nohy. Česká firma Contipro C , držitelka celosvětového patentu na výrobu unikátního produktu na léčbu chronických a velmi komplikovaných ran Hyiodine®, se v roce 2010 rozhodla dobýt farmaceutické trhy západní Evropy. Nehojící se rány trápí totiž ve vyspělých zemích – v souvislosti s narůstající průměrnou délkou života – stále více lidí, kterým by Hyiodine® mohl velmi účinně pomoci. „Naše společnost v současné době jedná o exkluzivní distribuci přípravku Hyiodine® s partnery ve Švýcarsku, Itálii, Francii, Velké Británii a Holandsku,“ říká obchodní ředitelka společnosti Contipro C Zuzana Bubnová. Zmíněnými partnery jsou farmaceutické společnosti, které samy mají v oboru hojení ran četné zkušenosti, český přípravek má navíc ve všech zemích kladné reference od místních odborných lékařů. Hyiodine versus diabetes Přípravek Hyiodine® je pro svou vysokou efektivitu oceňován především při léčbě takzvané diabetické nohy, která u diabetiků představuje velmi vysoké riziko amputace. Pouze v České republice diabetem trpí přibližně 750 tisíc obyvatel. U zhruba 40 tisíc z nich se každoročně rozvine diabetický vřed. Pokud není zahájena včasná a účinná léčba, velké množství pacientů přichází v důsledku komplikací o nohu nebo její část. Český přípravek Hyiodine® představuje nový druh léčby, který využívá vynikajících hojivých účinků kyseliny hyaluronové - látky, která je přirozenou součástí lidského organismu a přirozeným způsobem podporuje regeneraci tkání. Své uplatnění tak přípravek nachází v nejen v léčbě zmíněných diabetických vředů, ale také při léčbě komplikovaných ran po operacích, proleženin nebo bércových vředů. Sympozium o účincích Hyiodine® Vynikajícím účinkům českého přípravku Hyiodine® v léčbě chronických ran bude věnováno také odborné sympozium na kongresu Evropské asociace pro léčbu rány v květnu 2010 v Ženevě. Pevné kořeny úspěchu Contipro : aplikovaný výzkum na světové úrovni Společnost Contipro C je jedním ze tří členů holdingu Contipro Group, který je zaměřen na výrobu finálních farmaceutických produktů a aktivních substancí pro farmaceutický a kosmetický průmysl. Úspěch celého holdingu je postaven na špičkové úrovni vlastních výzkumných pracovišť. Firma je přesvědčena, že dlouhodobý úspěch ve farmaceutickém průmyslu zaručuje nejen přísně střežená kvalita produktů, ale především vlastní aplikovaný výzkum. První laboratoře firma vystavěla již v roce 1991 a v současné době ve výzkumu pracuje téměř třetina jejích zaměstnanců. Mezi výzkumnými pracovišti holdingu Contipro Group tak najdeme například Laboratoř molekulární biologie, která pracuje hlavně s tkáňovými kulturami chrupavkovitých a imunitních buněk, nebo Laboratoř tkáňového inženýrství, která zpracovává biologicky aktivní materiály do jemných struktur v nanoměřítku. V praxi to představuje budoucí uplatnění v oblastech tkáňového inženýrství, regenerativní medicíny nebo v systémech cílené distribuce léčiv. Klíčová je rovněž Laboratoř hojení ran. Tým laboratoře detailně studuje vlastní hojící proces a současně se zabývá vývojem biologicky aktivních bandáží pro léčbu chronických a infikovaných ran. Jedním z výrobků, který vzešel z této laboratoře, je právě přípravek Hyiodine®. Contipro Group podporuje i výzkumné aktivity mimo své laboratoře. Úzce spolupracuje s řadou univerzitních i výzkumných institucí, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Nejužší spolupráce probíhá s Karlovou Univerzitou v Hradci Králové – lékařskou a farmaceutickou fakultou a Akademií věd České republiky při Biofyzikálním ústavu Brno. Členové také hojně publikují i v řadě odborných časopisů. V roce 2009 získala česká firma Contipro v programu OPPI (Operační program podnikání a inovace) cenu za projekt s největším inovačním potenciálem. Contipro je světovou jedničkou biotechnologické produkci kyseliny hyaluronové, látky úspěšně využívané při hojení i velmi obtížně hojitelných ran. Více informací o přípravku najdete na http://www.hyiodine.cz/, o společnosti pak na http://www.contipro-group.cz/


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Hojení ran a jizev
Partner rubriky Hojení ran a jizev

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Péče o jizvy

Tomu, že se porušení integrity kůže hojí jizvou nelze zabránit, ale když už se jizva vytvoří, lze ji pomocí různých opatření zhojit tak, aby byla co nejméně patrná.

Hojení chronických ran pomocí moderních obvazů

Obvazové materiály jsou nedílnou součástí léčby,významnou roli ale hraje i životní styl.

Jak urychlit hojení ran po operaci

Rychlé hojení operačních ran znamená menší pooperační komplikace a časnější návrat do normálního života. Rychlost, s jakou se rána zahojí, lze ovlivnit mnoha faktory: od správného provedení chirurgického zákroku po péči o ránu, dostatečnou výživu a přísun vitamínů a minerálů.

Máte jizvu a trápí Vás co s ní?

Jizva, latinsky cicatrix, je výsledným, definitivním stavem, který vzniká jako následek poranění kůže pronikající až do podkoží.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce