Inzerce

Proč jím biopotraviny

19. března 2010, Mgr. Jana Urbanová   |   přečteno: 9197x

Protože to tak cítím, je moje první intuitivní odpověď. Je to tak, ale současně vím, že to jako odpověď nestačí a dokážu najít další "rozumné" důvody. Nejsem žádný fanatik, který se živí zrním a klíčky, jak si ještě dnes mnozí vyznavače biostylu představují. Jsem žena, matka, mám ráda kvalitní jídlo, smysluplnou práci, pohyb a přírodu a přemýšlím o svém počínání na Zemi.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE
S tzv. zdravou stravou jsem začala koketovat již na vysoké škole (studovala jsem přírodovědu), kdy jsem se dostala z vlivu své klasicky česky se stravující rodiny (maso na všechny způsoby, omáčky, knedlíky, brambory, buchty atd.) a lékaři mi diagnostikovali zvýšený cholesterol. V zájmu svého zdraví jsem se tehdy pro většinu svých přátel stala lehce divnou a nepochopitelnou, což vlastně u některých trvá dodnes.

Jak se liší biopotraviny od těch "obyčejných"


Jsou to potraviny jako každé jiné, a přesto se něčím odlišují. Především jsou to produkty tzv. ekologického hospodaření. Lze říci, že jsou zdravější, protože se při jejich výrobě nepoužívají chemické prostředky jako např. umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy (GMO). U zvířat chovaných na bioprodukci se preventivně nepodávají antibiotika. Často se dočtete, že biopotraviny mají více vitamínů, minerálů, lepší chuť, že jsou známkou zdravého životního stylu a vztahu k přírodě.


Důvod první: Dát to nejlepší svému dítěti


Můj zájem o biopotraviny vzrostl s příchodem naší dcery na svět. Přiznávám, že tyto potraviny mě lákaly už předtím, ale sebe a své zdraví člověk lehce ošidí, kdežto jako zodpovědná novopečená máma jsem chtěla dát svému dítěti to nejlepší. Věřím, že dobrý základ je důležitý a v dnešní době modernizace a chemizace všeho, včetně jídla, jsou pro mě biopotraviny zárukou zdravějšího a hodnotného jídla a nejen prázdnou výplní žaludku a střev. Vím, že jíst biopotraviny není stoprocentní zárukou zdraví a dlouhého života. Svá těla ale potřebujeme funkční celý život den co den, a proto bychom je neměli příliš zatěžovat umělou stravou a chemií a naopak jim dodat co nejpřirozenější a energeticky nejhodnotnější stravu.

S příchodem příkrmů naší holčičky jsme tedy začali nakupovat biozeleninu, a biopotraviny vůbec, ve velkém. Právě to, že biopotraviny neobsahují chemické látky, škodlivá "éčka", zbytečné přídatné látky a další umělé složky, je pro mě hlavním důvodem, proč jim dávám přednost. Musím totiž přiznat, že nejíme výhradně biopotraviny. Když mám ale možnost výběru, dám jim rozhodně přednost.

Důvod druhý: Výroba biopotravin je šetrná vůči životnímu prostředí a "přirozená"


Dalším důvodem, proč jíst biopotraviny, je pro mě způsob jejich výroby. Mám ráda matičku Zemi a její stav mi není lhostejný. Proto je mi šetrný způsob hospodaření sympatický. Ekologický zemědělec má vztah ke krajině, v níž hospodaří, a musí s ní umět spolupracovat. Bioprodukty jsou pěstovány bez použití chemických látek a zvířatům musejí ekozemědělci zajistit podmínky odpovídající jejich přirozeným potřebám. Pár ekozemědělců znám a vím, že pracují s láskou (věřím, že se to odráží i na kvalitě jejich produktů). Mě pak těší, že koupí jejich výrobků podpořím jejich práci a zodpovědný způsob chování k přírodě.

Např. maso v obchodě nekupuji, ani biomaso. Kupuji ho od místního zemědělce, i když nemá značku bio. Ale vím, že krávy jsou celoročně na pastvě, nemusejí podstupovat dlouhý transport na jatka a že je s nimi slušně zacházeno (při srovnání se zvířaty z velkochovů). Také jsem objevila systém "biobedýnek", takže zeleninu odebíráme rovněž od lidí, které známe a víme, jak hospodaří.

Ekozemědělství a potraviny bez chemie chápu i tak, že jde o něco přirozeného, něco, co tu bylo odjakživa a našim předkům fungovalo, jen jsme na to nějak pozapomněli a teď se k tomu složitou cestou navracíme a nazýváme to módně biopotraviny.

Důvod třetí: Ta chuť!


V neposlední řadě je také důvodem k nákupu biopotravin chuťový požitek. Ony opravdu chutnají lépe, opravdověji. Když si zvyknete na jogurt bez různých zahušťovadel a ochucovadel, tak vám ten "normální" přijde divný. Zelenina pěstovaná bez postřiků a umělých hnojiv chutná daleko výrazněji a živěji. I takové uměle neurychlené kuře chutná prostě jinak. Biosušenka je pamlsek. Po té "běžné" vám pak zůstává takový divný ocas v puse.

Ale je to o zkušenosti a zvyku. Pro spousta lidí jsou biopotraviny něčím nedobrým, neboť mýtus, co je zdravé, nemůže být dobré, a naopak, je stále platný.

Důvod čtvrtý: Jít s dobou?


V současné době je nákup biopotravin také módní záležitostí. Tento důvod mohu rovnou vyloučit, neboť obecně módní trendy nesleduji a neznamenají pro mě hodnotu.

Biopotraviny "zákeřně" mění myšlení


S tzv. "biostravou" jde ruku v ruce také jiný způsob života. Když nad tím totiž začne člověk přemýšlet, tak dojde nejen ke třídění odpadu, ale i k ekologicky šetrným přípravkům pro úklid domácnosti či biokosmetice. Takže i my doma používáme ekologické prostředky a z většiny i přírodní kosmetiku netestovanou na zvířatech. A opět platí to, že když si člověk zvykne např. na mycí olej s éterickým olejem, tak už se pak sprchovým šamponem z reklam myje nerad, protože ta chemie je tak nějak cítit.

Jsou drahé?


Častým argumentem proti biopotravinám bývá to, že jsou drahé. Ano, jsou o něco dražší, ale je to relativní. Záleží na tom, jak tyto investice chápeme. Pro nás je nákup biopotravin rozhodně dobrou investicí. Investicí do základních kvalit našeho života – zdraví a prostředí, ve kterém žijeme. Ušetříme holt někde jinde. A tak se dostávám zpět. Na otázku, proč jím biopotraviny, odpovídám: "Protože to tak hlavně cítím."Pokud jste nadšení příznivci bioproduktů či jejich zarytí odpůrci, podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskusi nebo nám svůj příběh napište!

autor: Mgr. Jana Urbanová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 27 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

    Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

  • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

    Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.