Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Lyže nebo snowboard? Jak nejlépe připravit tělo na zimní sporty?

(27. prosince 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 403x )

Zimní sportovní sezona nám pomalu začíná. A Češi jsou známí milovnicí lyžování a v posledních letech i snowboardingu. Oba sporty jsou ale velmi náročné na naše pohybové ústrojí a pokud se sportem teprve začínáte, je dobré se správně rozhodnout, jestli si vyberete lyže či snowboard. A samozřejmě před tím, než vyrazíte na hory, je důležité tělo připravit na zátěž. Vaše kolena i svaly vám později poděkují.

Dobrá rada
shutterstock.com

Pokud se chystáte na hory a nejste častý návštěvník posiloven či jinak necvičíte či nesportujete, je dobré tělo před (nejen) před zimními sporty připravit. Než si nazujete lyžáky či snowboardové boty, tak je dobré minimálně 2 týdny předtím posilovat dolní končetiny. Ideální jsou dřepy a výpady nohou. Díky tomu si pomůžete od menšího třesu nohou během sportu a zároveň docílíte i větší stability.

„Jako prevence proti bolestem kloubů a úrazu je určitě dobré nosit i kvalitní čtyřbodovou sportovní ortézu na kolena. Ta ochrání proti poškození kolenních vazů. Tu je vhodné používat například i po operaci či různých úrazech kolene,“ doporučuje prim. MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky Axon.

Lyžování je pro tělo „přirozenější“

Jak lyže, tak snowboard mají podobné dopady na naše pohybové ústrojí – zatěžují především dolní končetiny (nejvíce lýtkové a stehenní svalstvo). Ty musí tlumit přetížení vzniklé sjezdem a nerovností sjezdovky, a trupu, který se podílí na zpevnění těla a udržení rovnováhy.

Zároveň ale najdeme v těchto sportech i odlišnosti, především v tom, jak využívají svaly dolních končetin. Pro naše tělo je přirozenější lyžování, protože podobnější chůzi. Při lyžování se stejně jako při chození pohybujeme směrem vpřed a naše nohy jsou v podobném rozložení, jako při chůzi.  Lyže navíc velmi dobře působí na stabilizaci těla a končetin, které musí vyrovnávat zatížení působící na člověka při sjezdu. Na snowboardu se pak pohybujeme bokem vpřed s pevně připnutýma nohama. A to není pro naše tělo přirozený pohyb, jak u dolních končetin, tak i v oblasti trupu a páteře.

U snowboardu hrozí poranění ruky u lyží zase kolen a zlomeniny

Co se týká nejčastějších zranění, tak u obou sportů bývají rozdílná. U snowboardu se většinou jedná nejčastěji o pohmoždění či zlomeniny v oblasti zápěstí, způsobené snahou snowboardisty zbrzdit pád právě pomocí rukou.

„U lyžařů se zase zejména jedná o poranění kolen, která jsou při sjezdu, a především při pádech často silně přetěžována. Velmi četné jsou též úrazy při střetnutí se s dalším lyžařem ve větší rychlosti.  Zde se jedná o úrazy v oblasti ramen. Nejčastěji dochází k pohmožděninám, v horším případě k vykloubení nebo zlomenině. Samozřejmostí by mělo být nosit ochrannou helmu, u snowboardistů pak bederní chránič. U lyžařů a snowboardistů jsou pak vhodné ke zvážení i chrániče se kolen a zápěstí,“ říká prim. MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky Axon.

Před každou „jízdou“ se protáhněte.

Pokud chcete předcházet zraněním a unaveným svalům, je důležitý strečink po a před pohybem. U obou sportů je zatěžováno především svalstvo dolních končetin a trupu.

„Důležité je protažení zmiňovaných svalových skupin především bezprostředně před vstupem na svah či vlek. Důležité je protáhnout lýtkové a stehenní svaly, dále také procvičit trup i ruce. Skvělou rozvičkou je také tzv. plank. Při něm zapojujete všechny svaly souměrně a najednou,“ doporučuje prim. MUDr. Jarmila Zipserová.

Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

83%
17%
Zatím hlasovalo 127 lidí

Mohlo by vás zajímat

Novoroční ohňostroj: Jak postupovat při poranění oka

Silvestrovské oslavy si každoročně zpestřuje zábavní pyrotechnikou mnoho Čechů. Kvůli neodborné manipulaci se ale zábava často promění v horor, kdy veselí končí na pohotovosti. Ožehnutí, ale také amputace prstů, masivní krvácení z tržných ran nebo zranění očí – to jsou nejčastější silvestrovské úrazy vzniklé při odpalování ohňostroje.

Přeplatky za léky na recept: Pacient se nemusí o nic starat

Od Nového roku nás čekají změny v úhradě doplatků za léky na recept. Lidé už nebudou dostávat vzniklé přeplatky zpětně od svých zdravotních pojišťoven (poštou či na účet). Po dosažení ochranného limitu prostě přestanou započitatelné doplatky v lékárně platit. Rozdíl v ceně uhradí lékárně přímo zdravotní pojišťovna.

Pásový opar a sprchování?

Dobrý den. Mám pásový opar, mohu se sprchovat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce