Inzerce

Andropauza – klimakterium mužů

19. října 2015, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 14731x

I muži mají své období přechodu, období změn psychiky, sexuální aktivity a hladiny pohlavních hormonů v těle. Stejně jako pro ženy i pro muže znamená toto období nejednu životní komplikaci.

foto: shutterstock.com

K označení tzv. mužského přechodu se sice často používá termín andropauza, ale od skutečné andropauzy, tedy od prakticky úplného zastavení tvorby mužských pohlavních hormonů, má hodně daleko. U mužů sice dochází k postupnému poklesu tvorby hormonů, ale nikdy ne tak prudce jako u žen. Určitá tvorba mužských pohlavních hormonů a rovněž i plodnost zůstává zachována do poměrně vysokého věku.

V dnešní době je tedy mužský přechod častěji označován termínem syndrom mužského stárnutí.

Výskyt příznaků tzv. mužského klimakteria bývá ovlivněn různými faktory

 • genetické faktory
 • kouření
 • obezita
 • dieta
 • alkohol
 • různé stresové situace
 • pohybová aktivita
 • sezonní variabilita

K prvnímu ubývání tvorby testosteronu dochází už po 30. roce věku. Jeho hladina ale klesá velmi pozvolna a příznaky nedostatku se obvykle projevují až mezi 50.–55. rokem života. Projevy andropauzy jsou individuální a hladina testosteronu se u jednotlivých mužů liší. Její symptomy si navíc uvědomuje jen část mužů, ostatní své problémy přičítají jiným příčinám.

Příznaky andropauzy

Můžeme je rozdělit do tří skupin:

1. Příznaky psychologické

 • napětí
 • podrážděnost
 • depresivní nálady
 • úzkost
 • zvýšená únava
 • celkové snížení aktivity a životní energie

2. Příznaky somatovegetativní

 • návaly horka a potu, někdy spojené i se zrudnutím
 • nespavost nebo zvýšená potřeba spánku
 • snížení fyzické výkonnosti
 • svalová slabost
 • zhoršování paměti
 • potíže s klouby a svaly atd.

3. Příznaky sexuální

Dochází k poklesu erekční pohotovosti, erekce se stávají méně pevnými a vydrží kratší dobu, refrakterní fáze po vyvrcholení se prodlužuje a muži, pro které nebyl problém styk po krátké pauze opět i několikrát opakovat, jsou často nakonec rádi, že se jim podaří dokončit alespoň jeden akt. Mimo jiné také dochází k poklesu chuti na sex, sníženému vnímání orgasmu a zmenšení objemu ejakulátu.

Zejména poruchy erekce při zachování sexuální apetence mívají na muže velmi nepříznivé psychické dopady. Selhání erekce často v mužích vzbuzuje (obvykle nesmyslné) pocity vlastní neschopnosti, ztráty mužnosti, apod. Opakované selhání psychický stav pacienta jen nadále zhoršuje. Jelikož i psychika hraje v sexualitě značnou roli, vzniká jakýsi začarovaný kruh, který v některých případech vede až k vážným depresivním stavům. Ty, pokud se adekvátně neřeší, mohou mít i velmi tragické následky.

Rovněž u mužů, podobně jako je tomu u žen, dochází i v souvislosti se změnami hormonálních hladin také ke změnám, které se mohou projevit nějakými komplikacemi až po delší době a které nejsou na první pohled patrné. Sem patří například progresivní ubývání kostní hmoty – zvýšené riziko osteoporózy a zlomenin kyčle a páteře, zvětšování celkového objemu tělesného tuku, hlavně tuku viscerálního, které vede ke zvýšení rizika onemocnění cév a srdce a ke zvyšování inzulinové rezistence a s tím spojenému zvýšenému riziku cukrovky.

Z toho je patrné, že testosteron není ani zdaleka hormonem, který by ovlivňoval pouze „mužnost“ a sexualitu, ačkoliv mezi laickou veřejností je tento jeho „účinek“ pravděpodobně nejznámější. Ve skutečnosti jde o hormon s komplexním polem působnosti, který je významný při stavbě a obnově prakticky všech lidských tkání a účastní se na správné funkci bílkovinných složek organismu. Kromě výše uvedeného bývá často v souvislosti s andropauzou zmiňováno také riziko snížení tvorby červených krvinek (erytrocytů) a to proto, že testosteron stojí též za produkcí erytroproteinu, který reguluje právě tvorbu erytrocytů.

Diagnóza

Diagnóza lze stanovit poměrně snadno pomocí laboratorního vyšetření hladiny testosteronu z odebrané krve. Problémem je však neochota mužských pacientů vyhledat při obtížích lékaře, zvláště pokud jsou hlavním ukazatelem obtíže sexuálního charakteru. Právě ty jsou ovšem zpravidla subjektivně nejsnáze zaregistrovatelné. 

Jde zde ale také o další problém. Zatímco ženy obvykle podstupují pravidelné gynekologické prohlídky, muži, kteří už zauvažují o návštěvě lékaře, často narážejí na problém, kam se s problémem obrátit. Prakticky nemají svého specializovaného lékaře, na kterého by se mohli obrátit. Péče o muže v přechodu je tak rozložena částečně mezi lékaře různých odborností, např. urologie, sexuologie, endokrinologie, andrologie, praktické lékaře atd. Navíc to mají oproti ženám trochu obtížnější v tom, že o intimním životě a potížích s ním spojených nejsou zvyklí mluvit s lékaři tak jako ženy a někdy tak musí v sobě překonávat větší bariéry a vést určitý vnitřní boj, než se odhodlají nějakého specialistu navštívit.

V první řadě je tedy vhodná návštěva u svého obvodního lékaře, který posléze doporučí vyšetření u daného odborníka.

Léčba andropauzy

Stejně jako u žen je jednou z léčebných metod tzv. hormonální substituční terapie, tedy dodávání chybějícího hormonu pomocí tobolek.
Je prokázáno, že léčba má pozitivní vliv na zlepšení nálady a fyzických obtíží. Subjektivní zlepšení pociťují muži již po 3–6 týdnech po podání hormonu.
Substituční terapie testosteronem ale není vhodná pro každého. Vyloučeni jsou onkologičtí pacienti s rakovinou prostaty a prsu (u mužů). Nevhodná je také při cévních onemocněních, edémech, nemocech jater a ledvin nebo diabetu. Testosteron navíc při zpětném podávání blokuje tvorbu spermií.
Na stejném principu funguje například hormonální antikoncepce u žen. Proto není tato terapie doporučována u mužů, kteří chtějí zplodit další potomky. Léčba musí být navíc doplněna o zdravou životosprávu. Je nutné přestat kouřit, omezit tuky ve stravě, sportovat a obohatit jídelníček o selen, vápník a draslík.

Prevence

V rámci prevence lze doporučit vyvážený životní styl, snížení hmotnosti při nadváze, pravidelné, vhodně zvolené cvičení, omezení příjmu alkoholu a důrazně též nekuřáctví. Další možností jsou různé doplňky stravy, které lze zakoupit v lékárnách a které nám pomohou chybějící energii doplnit a vykompenzovat hormonální deficit. Jsou to například přípravky s obsahem mateří kašičky, pylu, ženšenu aj.

Internetová Lékárna.cz nabízí tyto produkty.

Přečtěte si také

Problémy s prostatou? Už se netýkají jen starců!

Poruchy erekce jsou léčitelné z 95 procent

První návštěva u urologa? Po 40. roce věku, i když nepociťujete potíže.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 121 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Martin (Tenisový loket) 16. října 2018, 04:48:51

  Co se týká rázové vlny, pomohlo mi to tak na půl roků, to jsem měl opravdu klid. Nyní… Diskutovat

 • Michael (Rivotril) 20. října 2018, 19:53:04

  Jožko, vyskúšajte Trittico zvyšovať každé tri dni po 25 mg, organizmus si musí zvykať… Diskutovat

 • Patrik (Zkušenosti s léčbou akné) 16. října 2018, 15:08:53

  Co tím přesně myslíte? jako akné? nebo nějaké ekzémy? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.