Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
První možností je odklad splátek. K tomuto kroku byste měli sáhnout až když opravdu víte, že situaci nezvládáte. Odklad splátek bude totiž znamenat negativní zápis do Bankovního registru klientských informací. Při další žádosti o hypotéku, refinancování hypotéky, nebo žádosti o úvěr můžete narazit na problém. Odložení splátek je omezeno časově, obvykle je to možné na 1 až 6 měsíců. Některé banky dokonce umožňují odklad o 12 měsíců.
Záleží také na přístupu vámi zvolené úvěrové instituce. Některé umožňují zřídit odklad splátek nejdříve po 6 řádně uhrazených splátkách. Na trhu jsou i takové varianty, kdy je možné odložit vždy jen jednu splátku. Pro další odloženou splátku je potřeba vždy alespoň 3 měsíce řádně splácet.
Odklad splátek ale obvykle neznamená, že nebudete platit po zvolenou dobu vůbec nic. Jde pouze o odklad jistiny. Úroky z hypotéky budete muset splácet i v tomto období. Částka, kterou měsíčně posíláte na účet banky jako splátku hypotéky, se tak sníží zhruba o polovinu. Na úhradu nemovitosti však po tuto dobu nepůjde nic. Jiné společnosti nabízí možnost neplatit po tuto dobu ani jistinu, ani úroky.
Druhou možností je snížení splátek. Kdykoliv měníte nastavení hypotéky, budete mít o tomto kroku zápis v Bankovním registru klientských informací. Pokud se snížení výše splátky provádí trvale, prodlouží se celková délka úvěru. Prodloužením doby úvěru se nakonec zvýší celková splatná částka. Vyjednávání s bankou už je poté zcela individuální. Bývá nastavený limit maxima 70 let věku nebo 35 let splácení.
Napjatá finanční situace po dobu nemoci může vést k problémům se splácením hypotéky. Važte proto dobře, u koho si hypotéku sjednáváte. Při sjednávání si také ověřte, jaké jsou možnosti odkladu splátek.