Inzerce

Cvičení v těhotenství: ano

( Hana Slívová | přečteno: 15029x )

Pro zdraví svého nenarozeného potomka maminky udělají téměř cokoliv.

Cvičení v těhotenství: ano

Pro zdraví svého nenarozeného potomka maminky udělají téměř cokoliv. Vzdají se cigaret, omezí oblíbené víno, začnou jíst maso... Na sport v těhotenství se ale mnohdy dívají až příliš skepticky. Co když se dítěti něco stane?

Umírněné sportování v těhotenství je však podle lékařů zcela v pořádku. I když, samozřejmě, kdo v životě nesportoval, nezačne zřejmě ani v těhotenství. Platí ale, že pohyb má na organismus těhotné ženy i její plod spíše pozitivní vliv.

„Trénováním těla ženy zabraňují odbourávání svalové hmoty a předcházejí bolestem zad a trombóze, která se v těhotenství může vyskytnout. Důležitý je také vliv vyplavených endorfinů, které napomáhají slabšími vnímání bolesti v průběhu těhotenství, “ říká Thorsetn Fischer, vedoucí lékař ženské kliniky na Technické univerzitě v Mnichově. Tento lékař se zabývá sportem u těhotných žen a v současné době vede studii, která má vliv sportu na organismus těhotné více objasnit.

Vlivem sportování jako takového na těhotenství se ještě žádná studie konkrétně nezaobírala. „Divili jsme se, jak málo poznatků ke na toto téma k dispozic,“ říká. On sám od roku 2003 zkoumá efekt jízdy na kole, joggingu a jízdy na koni na těhotné ženy, přičemž objektem zájmu jsou zdravé ženy v 6. až 8. měsíci těhotenství. Ty doktor Fischer nechává půl hodiny v kuse běhat na pásu, pohybovat nohama na ergometru nebo jezdit na koni. „Během jízdy na kole a joggingu provázejí ženy porodní bolesti, ale to není na závadu. Také umírněná jízda na koni v kroku, cvalu a klusu nemá na dělohu žádný negativní vliv,“ říká.

Jak však upozorňuje gynekolog doc. MUDr. Pavel Calda, těhotenství je individuální záležitost a ne každá žena tak může provozovat všechny sporty, které ji napadnou. Jinými slovy, i tady platí: všeho s mírou. „Těhotným obecně radím, aby pokračoval y v těch aktivitách, na které jsou zvyklé. Ty, které nikdy necvičily, asi ani v těhotenství nezačnou. A když, doporučuji jen velmi zlehka,“ říká. Jízda na kole či na lyžích je podle něj jen otázkou zkušenosti v tom či onom sportu a tedy otázkou rizik. „Při lyžování, stejně jako při jízdě na kole, hrozí ošklivé pády, odloučení placenty, které může být nebezpečné jak pro ženu, tak pro plod,“ dodává doc. Calda.

Plavání a chůze jsou nejlepší
Mezi sportovní aktivity, které lékaři obecně ženám doporučují, patří chůze, plavání a speciální cvičení. Ta mají za úkol například posílit mezilopatkové svalstvo, předejít vzniku křečových žil nebo naučit nastávající maminku správně dýchat. Cvičení ve formě břišních tanců, gravidjógy nebo takzvaného těhobiku nabízí speciální kluby po celé republice. Ve většině případů je však třeba předem se do kurzů objednat. Ženy by si s sebou měly přinést i potvrzení od lékaře, který ke cvičení svolí.

Inzerce

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 334 lidí

Mohlo by vás zajímat

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Křeče v nohou v těhotenství

Křeče do nohou, stejně jako bolesti zad, patří k nejčastějším problémům, které nastávající maminky trápí. V podstatě jde o příznaky vyvolané normálními změnami v těhotenství, které ale mohou život těhotné hodně znepříjemnit.

V Thomayerově nemocnici zjistí přítomnost drog v těle i časné těhotenství

Oddělení klinické biochemie Thomayerovy nemocnice v Praze nabízí zájemcům tři nová vyšetření - anonymní testy řádově za desítky korun: test na přítomnost drog v moči, spolehlivější a časnější potvrzení těhotenství a citlivější vyšetření krve ve stolici, než je "psaníčkový" test.

Zhubnutí - snazší cesta k těhotenství?

Pokud trpíte nadváhou, je zdravé a přiměřené! zhubnutí skutečně jednou z cest, jak zvýšit svou šanci na úspěšné otěhotnění. Stejně jako přiměřená tělesná hmotnost, i zdravý životní styl může mít zásadní vliv na otěhotnění i průběh těhotenství. A opravdu nestačí změnit životosprávu až ve chvíli, kdy zjistíte, že jste těhotná.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.