Inzerce

Inkontinence neboli únik moči

22. listopadu 2006,   |   přečteno: 15664x

Většina žen se na vlastní kůži nebo z vyprávění kamarádek setkala s nepříjemností, které se říká náhlý únik moči.

foto: shutterstock.com

Když se nemůžete spolehnout, že udržíte moč

Je velmi pravděpodobné, že se žena na vlastní kůži nebo z vyprávění kamarádek setkala s nepříjemností, které se říká náhlý únik moči. Najednou mechanismus ovládající vaše vyprazdňování přestal poslouchat.

Tyto úvodní příznaky mohou být prvopočátkem onemocnění, jež se odborně nazývá inkontinence. Odborné prameny uvádějí, že s některou z jejích forem se během svého života setká téměř každá žena.

Jak fungují dolní cesty močové

Močový měchýř a močová trubice pracují jako sehraný tandem. V močovém měchýři se shromažďuje moč, která se nepřetržitě tvoří v ledvinách. Jakmile se močový měchýř naplní, uvolní se uzávěrový mechanismus močové trubice, měchýř se stáhne a vyprázdní. Močová trubice řídí odvod moči a moč z organismu odvádí. Po vyprázdnění dojde k uvolnění svalové stěny močového měchýře a močová trubice se opětovně uzavře.

Normálně probíhá shromažďování moči při zachování nízkého tlaku v močovém měchýři.Vlastní vyprazdňování pak závisí na vaší vůli – a mělo by se tak dít samozřejmě v příhodném čase a na příhodném místě.

Co když to fungovat přestane

Je-li souhra obou orgánů porušena, následuje nevyhnutelný únik moči. Buď ochabne svěrač v močové trubici či svalstvo pánevního dna, nebo se stane svalovina měchýře dráždivější a vede k předčasným stahům měchýře.

Inkontinence není život ohrožující stav, ale svojí povahou může nepříjemně narušovat vaše pracovní, společenské i osobní aktivity, doslova vám otravovat život a zahánět vás do sociální izolace.

Nikdo nechce žít se strachem a rozpaky

Pokud vás inkontinence potkala, nemusíte již do konce života přestat vycházet z domu. Rozhodně byste měla svůj problém řešit. Přestože inkontinence postihuje i mladší ženy, její výskyt se s přibývajícím věkem výrazně zvyšuje. Její závažnost může každá žena vnímat trochu jinak. Pokud patříte mezi velmi aktivní ženy, může pro vás být jedním z řešení operace. U žen, které operaci odmítají nebo u nichž toto řešení ze zdravotních důvodů možné není, lékař předepisuje pomůcky, které zkvalitní váš život.

Nejste sama

Statistiky hovoří až o 350 tisících žen, které se u nás s tímto problémem již setkaly. Přitom vůbec není nutné se trápit, omezovat či opouštět svoje oblíbené aktivity. Ano, inkontinence je téma, o kterém se nehovoří zrovna snadno. Váš lékař je však připraven vám zajistit odbornou pomoc.

Pokud vás problém úniku moči trápí, neváhejte navštívit svého lékaře. Může vám předepsat speciální vložky nebo kalhotky, které vám pomohou problém inkontinence zvládnout. Kompletní sortiment pomůcek pro inkontinenci vyrábí firma TENA. Můžete si také napsat o vzorek zdarma.

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
bibi1 poděkování

prosím,Vás chtěla bych vědět jestli je opravdu nutná operace když-při námaze unikne moč,chodí se čůrat alespoń 3krát za noc.Moje mamča to má a já když jsem o tom četla tak docházím k názoru ,že to jde i pomocí léků nějak zabrzdit.Píšu proto ,že mám strach protože má nemcné srdce.Ještě chci dodat-má pořád nutkání čůrat a to proto ,že ji prostě nejde se celkově vyprázdnit a ten zbytek v jejím těle hnije atd.no já nevím slyšela jsem ,že existujou nějaké drahé léky jen pro vyvolené já bych ji je zaplatila ,ale nevím jaký mají název.díky

Reagovatpoděkovatnahlásit

21. února 2007, 23:27:56

Dana2 poděkování

Není možná léčba, vložka je pořád jenom vložka. Šla jsem k panu doktorovi, ten okamžizě psal vložky, dělalo to na mě dojem, že "dohazuje kšeft dealerce", kdyýž jsem řekla, že chci léčbu, dal mi lék Vesicare, nemá s ním někdo zkušenost? Už jednou jsem chtěla situaci řešit léčbou, byla jsem podrovena nepříjemného vyšetření,, kdy do mě lili vodu, pak jsem musela čůrat, trvalo to snad hodinu a potom mi paní doktorkla doporučila, abych šla na kliniku, kde dělá její muž primáře a nechala si nejlépe vzít dělohou. Tak to jsem neudělala, tak moje trápení trvá. Nemyslím si, že doktoři mají chuť to nějak řešit, napíšou vložky a je to. Jo, to v Ordinaci v Růžové zahradě to pan doktor Čížek řeší úplně jinak

Reagovatpoděkovatnahlásit

20. října 2007, 18:28:03

Kolíková1 poděkování

Přesný popis léčby inkontinence v ČR.

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. listopadu 2013, 08:17:12


Celkový počet příspěvků v diskusi: 9. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 725 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Alžběta (tonsilektomie) 15. října 2019, 09:06:03

    Dobrý den, v pátek mi odstranili krční i nosní mandle, nosní jsou v pohodě ani nevím, že… Diskutovat

  • Danka (Kvalitní kontaktní čočky) 15. října 2019, 09:52:05

    Pokud po nich máš suché oči jak píšeš a nepřijdou ti kvalitní, tak bych to neriskovala a… Diskutovat

  • Olga (HUBNUTÍ) 15. října 2019, 18:54:53

    O něm jsem četla, ale nezkoušela ještě. Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.