Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Jaká rizika v sobě skrývá kancelářská práce?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6903x )

Nejčastěji se v souvislosti s kancelářskou prací zmiňují problémy s držením těla a bolestí zad vyplývající z dlouhotrvajícího sezení na židli a také problémy se zrakem, který trpí kvůli kontaktu s monitorem počítače. Pozornost by se ovšem také měla zaměřit na prevenci syndromu karpálního tunelu, problematiku vlhkosti a optimální teploty v kanceláři nebo na rizika spojená s častým využíváním mobilního telefonu.

shutterstock.com

„Syndrom karpálního tunelu v současnosti patří k nejčastěji se vyskytujícím nemocem z povolání a případů neustále přibývá. Odhadujeme, že v České republice jím trpí přibližně
30 000 lidí
a každoročně je hlášeno téměř 250 nových případů způsobených pracovní zátěží,“ varuje MUDr. Jiří Vytlačil, specialista společnosti Kardia.

Jak se chránit před onemocněním syndromem karpálního tunelu?

Názvem karpální tunel se označuje úzká štěrbina v oblasti zápěstí, která je ze tří stran obklopena zápěstními kůstkami a ze čtvrté strany na ni naléhá pevný zápěstní vaz. Tímto tunelem vedou do dlaně šlachy a nervy, které zajišťují pohyby a citlivost prstů. Syndrom karpálního tunelu vzniká permanentním stlačením nervu v tunelu, nejčastěji právě zbytnělými šlachami ohýbačů prstů v této oblasti při pracovní činnosti. Trvalý tlak na zápěstí při práci na počítači znamená velké riziko.


karpální tunelSyndrom karpálního tunelu se z počátku projeví brněním nebo mravenčením prstů. Poté může přejít ke ztrátě citlivosti a oslabení prstů, které je již provázeno velkou bolestivostí. Bolesti mohou postupně vystřelovat až do ramene a hlavy a jsou natolik intenzivní, že dokáží nemocného probudit ze spánku. Je proto důležité nepodceňovat v průběhu pracovního dne jednoduché cviky a uzpůsobit také vybavení svého pracovního stolu,“říká Mgr. Zdeněk Louda, fyzioterapeut z pražské zdravotnické kliniky Canadian Medical Care.

Problémy se netýkají jen dospělých

S rozvojem moderní techniky stále větší počet dětí pravidelně pracuje a baví se pomocí tabletu. To značně ovlivňuje celé pohybové ústrojí dítěte.
„Nejen, že při práci s tabletem děti často přetěžují jen jednu ruku, případně prst, čímž deformují stavbu své dlaně. Obvykle také nesedí vzpřímeně a tak namáhají záda. Je potřeba, aby každý rodič dopřál svému dítěti dostatek pohybu, který je důležitý pro přirozený vývoj stavby těla. To žádná činnost spojená s tabletem dítěti nenahradí,“ varuje MUDr. Jiří Vytlačil, specialista společnosti Kardia.

„Prevence syndromu karpálního tunelu není složitá a člověk ji dokáže zvládnout i v průběhu svého pracovního dne. Stačí se zaměřit na pár osvědčených rad,“ radí Mgr. Zdeněk Louda.

 • Nepřetěžujte zápěstí – nevytáčejte ho do extrémních úhlů a snažte se ho držet spíše ve střední poloze.
 • Dávejte pozor, v jaké pozici se nacházejí vaše ruce při práci na počítači. Snažte se psát se zápěstími zvednutými vodorovně nad podložkou, nebo si pořiďte gelový polštářek, jímž zápěstí při práci na počítači podložíte.
 • Nezapomínejte na odpočinek – stereotypní pohyby proložte dostatečně dlouhým odpočinkem nebo jiným druhem pohybu.
 • V práci dělejte pravidelné přestávky na protažení paží, zápěstí, ramenních kloubů
  a krční páteře.
 • Při práci s myší mějte loket opřen o podložku, abyste nezvyšovali napětí svalů
  v předloktí, zejména ohýbačů prstů.

Ovlivňují naše zdraví mikroklimatické podmínky v kanceláři?

Sick Building SyndromVelmi podceňovaným aspektem pracovního prostředí je stále celkové klima v kanceláři. V dnešní době je zcela běžné pracovat v rozlehlejších kancelářích o větším počtu zaměstnanců, v tzv. open space. V takovém prostředí je obtížnější udržovat optimální teplotu a vlhkost vyhovující každému zaměstnanci. Přesto je nutné tyto hodnoty optimálně regulovat. Tepelné podmínky mají například mnohem větší vliv na subjektivní pocit pohody člověka, míru odpočinku i skutečnou produktivitu práce než nežádoucí škodliviny či obtěžující hluk. Podobný účinek může mít i vlhkost vzduchu.
„Hlavně v zimním období dochází při vytápění k poklesu relativní vlhkosti na 20 % i méně. Tehdy i u zdravých jedinců dochází k intenzivnějšímu vysoušení sliznice horních cest dýchacích, poklesu jejich ochranné funkce a zvyšování možnosti průniku některých škodlivých látek až do dolních cest dýchacích. Udržením vlhkosti okolo 40 % výrazně zvýšíte odolnost svých zaměstnanců vůči respiračním virům a snížíte riziko tzv. Sick Building Syndromu, doprovázenému bolestmi hlavy, špatným spánkem a následně tedy i možným snížením výkonnosti zaměstnance,“doporučuje MUDr. Jiří Vytlačil.

Co je to Sick Building Syndrom?

Kombinace onemocnění (syndrom) spojených s pracovním prostředím. Většina problémů souvisí se špatnou kvalitou vnitřního ovzduší.

Telefon – nejlepší přítel člověka?

telefonTelefonování patří k obrazu moderní doby. V současnosti pak zcela jistě telefonování mobilním telefonem, který i v kancelářské práci vytlačil dříve užívané pevné linky. Může nás ale telefonování ohrozit na zdraví? Mobilní telefony pracují s elektromagnetickými vlnami, které mohou mít vliv na zdraví člověka, především je-li mu vystaven podstatnou část dne. Telefon má dosud jediný prokázaný vliv, a to na zahřívání mozkových tkání, očí a uší.
„I když dodnes nebyl prokázán jediný případ přímého poškození zdraví zářením mobilního telefonu, určitě je dobré se na chvíli jeho záření vyhnout,“
uvádí Mgr. Zdeněk Louda a dodává:
„Stejně jako v jiných případech, i zde můžeme říci, že všeho moc škodí. Proto je dobré dodržovat několik praktických postupů, které nám pomohou odpočinout si od záření mobilního telefonu.“

 • Při výběru mobilního telefonu berte v potaz, jaký výkon vyzařuje.
 • Při pravidelném a dlouhotrvajícím telefonování používejte hands free sadu, která snižuje vyzařování až o 90 %.
 • Nenoste mobil na těle – nošení např. v náprsní kapse v blízkosti srdce nebo na opasku je ze zdravotního hlediska nevhodné.
 • Před spaním odložte mobilní telefon alespoň 50 cm od hlavy.

„Důležité je podoktnout, že mobilní telefony nejsou jen součástí pracovního prostředí. Především mladá generace je s nimi v nepřetržitém kontaktu a je pouze dobře, pokud se rodiče zaměří na dodržování výše zmíněných pravidel i v případě svých potomků,“ uzavírá MUDr. Jiří Vytlačil.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 570 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce