Inzerce

Možnosti léčby inkontinece

24. listopadu 2006,   |   přečteno: 28738x

Čtvrtina lidí, kteří trpí únikem moči, se k lékaři nikdy nedostaví. Důvodem je většinou stud o inkontinenci hovořit.

foto: shutterstock.com

Únik moči není neřešitelným problémem


Inkontinence, tedy nedobrovolný únik moči, je velice častým zdravotně sociálním problémem. Udává se, že až čtvrtina lidí, kteří trpí určitým stupněm inkontinence, se k lékaři nikdy nedostaví. Důvodem je většinou ostych a stud o problému hovořit, což je škoda, protože v dnešní době existuje řada způsobů, jak únik moči léčit.

Inkontinence

Na úvod je důležité zmínit, že před samotnou léčbou je bezpodmínečně nutné správně diagnostikovat typ inkontinence. Léčba chybně diagnostikovaného typu úniku moči je horší než léčba žádná, proto by se neměli pacienti léčit sami, ale vždy vyhledat pomoc odborníka - urogynekologa nebo urologa. Níže následuje výčet jednotlivých nejčastěji používaných metod léčby.

Cvičení

Posilování a trénink svalů pánevního dna je jednoduchou a velmi účinnou metodou, jak zpevnit svalstvo pánve a zmírnit tak především projevy tzv. stresové inkontinence, která je právě důsledkem ochabnutí pánevního dna. Cviky jsou jednoduché a pacienti se je velmi rychle naučí tak, že je mohou provádět denně doma. Existuje spousta brožur, kde jsou nejpodstatnější cviky názorně zakresleny a vysvětleny.

Léky

Léky mohou podstatně zlepšit především tzv. urgentní inkontinenci. V posledních letech jsou na trhu velice účinné léky, které dovolují komfortní dávkování 1x denně a mají minimum nežádoucích účinků. Tlumí stahy přecitlivělého tzv. hyperaktivního měchýře a snižují tak počet močení za den, noční močení a naléhavost nucení na malou. U žen v přechodu se s výhodou kombinují s podáváním ženských hormonů ve formě lokálních krémů či gelů, které ještě zlepší a zesílí účinek léků. O předepsání léků musí vždy rozhodnout odborný lékař, jsou na lékařský předpis.

Operace

Operační řešení se provádí takřka výhradně u stresového typu inkontinence. Vychází se z předpokladu, že většina případů stresové inkontinence vzniká z povolení svalů pánevního dna a ze sesunu měchýře směrem dolů k pochvě. Operací se proto provádí nejrůznější závěsné operace měchýře vracející ho do obvyklé polohy. V poslední době ustoupily otevřené operace do pozadí a čím dál častěji se provádí miniinvazivní závěsné operace močové trubice pomocí speciální pásky, která se aplikuje ze dvou drobných řezů na hrázi. Výsledky tohoto řešení jsou zatím velmi uspokojivé a slibné do budoucna.

Elektrostimulace

Elektrická stimulace je metoda známá více jak dvacet let. Používá se jak u stresové, tak i u urgentní inkontinence. Používá se stimulace přímá – vaginální, nebo nepřímá, kdy elektrody jsou umístěny na hrázi. Metoda je vhodná hlavně pro lehčí stupně inkontinence a má dobré výsledky. U většiny pacientek dochází ke zlepšení inkontinence. Je vhodná hlavně v kombinaci s cvičením nebo jako podpůrná léčba před operací.

Injekční implantáty

Implantáty jsou substance vstřiknuté injekcí do podslizniční vrstvy močové trubice. Přidávají na objemu a pomáhají tak zúžit močovou trubici ke zmírnění stresové inkontinence. Nejčastěji se používá kolagen. Mají jen částečný efekt, injekce se musí často po čase opakovat, protože tělo pomalu kolagen vyloučí či vstřebá. Používají se při léčbě pouze okrajově.

Inkontinenční pomůcky

Pokud veškerá možná léčba selže a pacient má přes léčebné úsilí lékařů stále epizody úniku moči, není zdaleka nic ztraceno Na trhu je v současnosti dostatek absorpčních pomůcek přes vložky až po kalhotky. Mají výbornou savou vlastnost a lidé se tak nemusí bát vyrazit do společnosti, protože i při náhlém úniku moči pomůcky vše vstřebají, pacient se na ně může spolehnout a nedojde k trapným a nepříjemným situacím. Jejich hlavní výhodou proti běžným menstruačním vložkám je, že pohlcují nepříjemný zápach. Indispozice způsobená únikem moči je tedy pro okolí nepostřehnutelná.

Pomocí inkontinenčních pomůcek lze řešit problém s únikem moči okamžitě, ještě dříve, než se lékař rozhodne pro radikálnější zákrok. Speciální vložky či kalhotky vyrábí například firma TENA. Pokud je máte zájem vyzkoušet, můžete získat vzorek zdarma.

Foto: Jiří Zahradník

autor:

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Hana5 poděkování

Mám voperovaný pásek a nemůžu si to vynachválit! Předtím jsem měla hrozné problémy se samovolným únikem.

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. srpna 2007, 11:42:32

ivula2 poděkování

jsem také po operaci-páska inkontinence,je to 100%účinna jsem spokojená,múžu tancovat,utíkat na autobus,kýchnout si,zasmát se,doporučuji všem

Reagovatpoděkovatnahlásit

15. října 2010, 10:40:10

Martina

Ivuš a po tom pásku už nemáte žádné problémy?

Reagovatpoděkovatnahlásit

7. února 2012, 12:30:22


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 46 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuze
 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi přišlo že mám oči trochu vysušené. Teď nedávno jsem byla na přeměření v grandopticalu, kde mi zjistili více dioptrií, doporučili jejich kontaktní čočky a musím říct, že je to velký rozdíl. Suchost očí necítím a perfektně sedí. Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit zpochybňovat zážitek někoho jiného. Nikdo neví, jak to zrovna na vás, ve vašem zdravotním stavu bude působit. Takže se připravte, že to může bolet. Já to zažila dvakrát, Pokaždé jsem byla v šoku. Zkuste 10 - 15 minut přemáhat bolest. Na to je zvyklý málokdo. Odcházela jsem rozklepaná, v čekárně jsem se rozbrečela a nebyla schopná odejít....ruka a noha mě potom bolely několik dní. Přeji všem, ať EMG na ně takto nepůsobí. Já osobně na to už nikdy nepřistoupím, slíbila jsem to sama sobě :) Přeji hodně zdraví a důvěry v sebe a svůj úsudek Diskutovat

 • Eli (Dentální hygiena – nutnost, nebo marketingový trik?) 20. listopadu 2019, 15:54:35

  Dneska jsem měla instruktáž dentální hygieny, kde mi řekli, že např. bělící pasty s černým uhlím, co propagují všude možně, jsou v podstatě k ničemu, a že nejlepší způsob, jak si nechat vybělit zuby, je od dentální hygienistky. Prostě, jestli chcete mít bělejší zuby, zajděte si k dentální hygienistce.  Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 20. listopadu 2019, 18:47:55

  Kde všichni jste.  Diskutovat

 • Klára (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 21. listopadu 2019, 13:49:14

  A když se jde na záchod? tak se to musí vytahovat? jak se to zavádí? Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.