Inzerce

Nádory vaječníků

(Brno Masarykův onkologický ústav | přečteno: 95548x )

Vaječník (ovarium) je párový orgán, uložený v malé pánvi ženy po obou stranách dělohy. U mladších žen dosahuje přibližně velikosti švestky, u žen po přechodu je o něco menší.

Jak se stanoví diagnóza nádorů vaječníku?

Pokud je u pacientky vyjádřeno podezření na rakovinu vaječníků, je nutno provést soubor vyšetření, která diagnózu upřesní a pomohou stanovit rozsah onemocnění.

1. Základem je anamnéza (zjištění údajů o subjektivním stavu pacientky, jejích dalších onemocněních apod.) a klinické vyšetření (plíce, srdce, břicho, mízní uzliny, součástí je i vyšetření gynekologické).

2. Vyšetření ultrazvukem - většinou se kombinuje břišní (abdominální) přístup, který poskytne přehled o situaci v celé dutině břišní s přístupem poševním (vaginálním), který daleko přesněji přehlédne pohlavní orgány a další struktury v pánvi.

3. CT vyšetření využívá počítačově zpracovaných rentgenových paprsků k ozřejmění situace uvnitř lidského těla, může nahradit či doplnit vyšetření ultrazvukem.

4. IVU (intravenózní urografie) - po aplikaci kontrastní látky nitrožilně se provede série RTG snímků ledvina a vývodných cest močových, neboť tyto mohou být růstem nádoru negativně ovlivněny.

5. RIN (radioizotopová nefrografie) - vyšetření funkce ledvin a vývodných cest močových pomocí minimálního množství nitrožilně radioaktivní látky, jejíž vylučování ledvinami a močovody je snímáno speciální kamerou.

6. Rentgenové vyšetření srdce a plic k vyloučení či potvrzení šíření nádoru do hrudní dutiny.

7. Odběr krve na tzv. nádorový marker Ca 125. Jedná se o látku, která je karcinomem vaječníků často produkována a výše její hladiny v krvi může též přispět ke stanovení diagnózy. Problémem však je, že ne u všech žen s rakovinou vaječníků je hodnota zvýšená a naopak zvýšená může být u pacientek s řadou onemocnění nezhoubných.

8. Histologie - Výše uvedené neinvazivní (bez nutnosti operačního vstupu do těla pacientky) vyšetřovací metody mohou pouze vyjádřit podezření na rakovinu vaječníků. Jistotu však přinese až odběr vzorku tkáně na histologické vyšetření, při němž lékař specialista (patolog) prohlédne pod mikroskopem vzorek tkáně a určí, o jaký typ nádoru se jedná. Vzorek je možno získat dvěma základními způsoby:
1) Pokud je zhoubný nádor vaječníků vysoce pravděpodobný, provede operatér tzv. laparotomii - řez vedoucí od spony stydké až k pupku, který umožní v případě potvrzení diagnózy řez rozšířit až nad pupek a provést odpovídající operaci (viz kapitola léčba).

2) Pokud se očekává spíše nezhoubné onemocnění, je možno provést tzv. laparoskopii - do dutiny břišní se z malých řezů zavede několik trubiček s optikou a nástroji, umožňujícími odběr vzorku na vyšetření.

Někdy je možno onemocnění potvrdit na základě cytologického vyšetření. Pacientce, u které nádor produkuje tekutinu, je tato z dutiny břišní odebrána a patolog diagnózu potvrdí podle charakteru buněk v ní obsažených.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Patigirl
8x

ceka me operace, chtela jsem se ujistit, co to znamena: levy vajecnik: odstraneni tumoru celeho utvar vajecniku. Tumor - jako ze mam nador?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 207 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.