Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Nechcete další křečové žíly? Zajděte k lékaři

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1029x )

Otoky nohou, bolesti a křeče se nejvýrazněji projevují v létě, ale to neznamená, že by šlo o sezónní záležitost a na zimu se nohy zázračně uzdravily. A i když zima může přinést pocit úlevy, je ve skutečnosti ideální čas na návštěvu odborníka a péči o své zdraví.

zilniporadna.cz

Tyto projevy jsou nejčastějšími příznaky chronického žilního onemocnění, které značí, že krev se nevrací a stagnuje v nohách. Příčinou, je rozdíl mezi tlakem krve přicházející tepnami od srdce a tlakem krve vracející se žilami zase k srdci. Pumpnutí srdce je totiž daleko silnější než kmitání žilních chlopní, které zajišťují návrat krve. 

Hýbejte se i v zimě

Chlopně ale nejsou jediné, které podporují návrat, proto je třeba zapojit i pohyb. Pokud je ho málo (např. pravidelná chůze) přítok krve do nohou bude rychlejší než odtok. Část krve se začne v žilách hromadit, tlačit na žilní stěny a roztahovat je. Časem začnou být takové rozšířené žíly viditelné jako známé metličky a křečové žíly. V zimě je lákavé zůstat doma a nebýt moc aktivní, ale i v nepříznivém počasí je třeba myslet na pravidelný pohyb.

Návštěvu lékaře neodkládejte

příznaky žilního onemocněníSkvělou prevencí, jak zabránit vzniku dalších metliček nebo křečových žil, je užívání venofarmak. To jsou léky na posílení žilní stěny a zabránění vzniku žilního zánětu, které může předepsat praktický lékař či přímo specialista na žilní onemocnění. Navštivte je, slabost žilních stěn je dědičná a sama se nespraví.

„Chronické žilní onemocnění je na celý život. Vhodnou léčbou a životním stylem je ale možné příznaky a postup žilní nedostatečnosti výrazně zmírnit. Je ale třeba se péči věnovat neustále, ne pouze při akutních stadiích” říká angiolog MUDr. David Ručka, Ph.D. z Cévní ambulance Mělník.

Zima je ideální pro zákroky

Chladnější část roku můžete naopak využít pro zákrok k odstranění metliček nebo křečových žil. Zejména kvůli nutnému nošení kompresních punčoch. V zimě je dobře schováte pod kalhoty. Je ale třeba vědět, že jakákoliv dostupná metoda nanejvýš odstraní metličku či křečovou žílu, ale žilního onemocnění vás nezbaví. Pokud nezahájíte dlouhodobou léčbu, časem vzniknou někde jinde.

Co můžete udělat pro svoje nohy?

  • Sedavé zaměstnání, nebo naopak dlouhé stání mohou zhoršovat stav žil. Podpořte tzv. žilní pumpu pohybem. V práci třeba nenápadným roztahováním prstů na nohou a kroužením kotníků a mimo ni častější chůzí. Každý krok se počítá.
  • Zima je skvělou příležitostí zvyknout si na nošení kompresních punčoch. Ty stlačí žíly a krev tak bude moci lépe proudit k srdci.
  • Navštivte svého lékaře a zkonzultujte s ním příznaky žilního onemocnění.
    „V případě chronického žilního onemocnění platí, že na návštěvu lékaře není nikdy příliš brzy. Změny ve formě metliček a křečových žil jsou již nevratné. Proto není na co čekat,” říká angiolog MUDr. David Ručka, Ph.D.
  • Vyvážený jídelníček je dalším způsobem, jak žilám pomoci. Důležitý je hlavně pitný režim a dostatek vlákniny, vitaminů, antioxidantů a například bioflavonoidů, které najdete v citrusech nebo pohance.
  • Dejte si nohy nahoru a odpočiňte si. Krev se vrátí k srdci díky gravitaci.
Zdroj: zilniporadna.cz   
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Varixy

Jedná se o onemocnění při kterém dochází k tvorbě vakovitě rozšířených, vinutých žil, které způsobují větší či menší zdravotní nebo jen kosmetické komplikace.

Žilky na nohou

Ráda bych se dozvěděla, proč se mi na nohou trhají žilky. Chybí mi snad nějaké vitamíny? Věrka

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Bércový vřed

Co to je? Bércovým vředem nazýváme delší dobu se nehojící ránu dolní končetiny, od kolena níže. Vzniká většinou po menším, drobném poranění kůže jako drobná ranka, ale postupně se může změnit v rozsáhlý kožní defekt, který přechází do chronického stadia. Nezřídka se vyskytují pacienti, kteří se s tímto onemocněním léčí i několik let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce