Inzerce

Poradna s odborníkem - inkontinence

19. listopadu 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5323x

Inkontinence je velmi běžný problém, a to i u mladších lidí. Mnoho lidí se ale o problému stydí mluvit, a to i se svým lékařem. Některé jsme tedy položili za vás. Na otázky odpovídá MUDr. Jan Pokorný FEBU, MBA, primář Urologického oddělení Karlovarské nemocnice, konzultant značky Depend.

foto: shutterstock.com

Otázka:

Mám krátce po menopauze a myslím, že jsem se s tím poměrně rychle vyrovnala. Jediný problém, který mne trápí, je samovolný únik moči. Nejedná se ale o žádné velké množství, je to spíše nárazové, když chci rychle zvednout vnouče do náručí, náhle kýchnu nebo zakašlu. Jak se mohu tohoto problému zbavit? Na operaci zatím chodit nechci.

Odpověď:

Pokud byste operaci ani nezvažovala, pak lze problém řešit inkontinenčními pomůckami, někdy pomohou léky, které ale může předepsat pouze lékař specialista – urolog, gynekolog, a to po podrobném vyšetření. Stav může také výrazně zlepšit posilování pánevního dna a eventuálně redukce váhy. Situaci do té doby doporučuji řešit vhodnými inkontinenčními vložkami. Vhodnou velikost vám určí váš lékař, který vám na tyto pomůcky může předepsat poukaz.

Čtěte také: Je možno odstranit močovou inkontinenci operací?

Otázka:

Ačkoli letos oslavím své sedmdesáté narozeniny, stále žiji aktivním životním stylem. Nemám žádné velké zdravotní komplikace, každou zimu jezdím na pár dní na hory, v létě pak jezdím na kole a v průběhu celého roku podnikám mnoho aktivit s vnoučaty. Poslední dobou mne trápí jen jedna věc. Někdy se v noci vzbudím s nutkavým pocitem vykonat malou potřebu a často se stane, že se nestihnu včas dostat na toaletu. Během dne však podobné problémy nemám. Bojím se, aby se to časem nezhoršilo. Co pro to mohu udělat? A jak se mám během noci chránit?

Odpověď:

Takto popsané obtíže odpovídají urgentní variantě močové inkontinence nebo až syndromu hyperaktivního měchýře. Tento problém velmi dobře reaguje na léky zvané anticholinergika. Jejich nasazení musí však schválit a indikovat lékař specialista – urolog nebo gynekolog a vyloučit, že se nejedná o jiný problém. Proto je vždy vhodné se podrobit lékařskému vyšetření, protože zejména náhle vzniklá urgentní inkontinence může být i příznakem některých vážných chorob. Pokud se problém nepodaří upravit jinými prostředky, lze se během spánku chránit inkontinenčními pomůckami, například vložkami, které jsou vhodné na nošení na noc, protože pojmou velké množství tekutiny.

Čtěte také: Netušila jsem, že ve svém mladém věku mohu mít takové problémy

Zdroj: Depend.cz

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 22 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.