Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Stresová inkontinence

( Redakce | přečteno: 30857x )

Při stresové inkontinenci nejde o únik moči v důsledku psychického stresu, jak se některé ženy mylně domnívají.

shutterstock.com

Nejčastější typ úniku moči

Nejčastějším typem inkontinence je inkontinence stresová. Jedná se o samovolný únik moči, k němuž dojde po náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, který se v odborné terminologii nazývá stres. Zde je nutno zdůraznit, že nejde o stres psychický, jak se některé z vás mylně domnívají.

Za normálních okolností odpoví na tuto situaci močová trubice zvýšením svého uzávěrového tlaku, takže zůstává pevně uzavřena a moč nemůže uniknout z měchýře ven, ovšem jen tehdy, je-li močová trubice ve své normální poloze. Právě k tomu slouží pevné pánevní dno a okolní pojivové tkáně.

Během těhotenství a těsně po porodu ochabují svaly pánevního dna. Ke stejnému ochabnutí dochází po menopauze, neboť v průběhu klimakteria dochází k poklesu hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu. V těchto obdobích se stresová inkontinencevyskytuje velmi často.

Jakého stupně dosahuje vaše postižení?

1. První stupeň je charakterizován únikem moči po kapkách při kašli, smíchu, kýchnutí a zvedání těžkých předmětů. K úniku moči dochází jen v situacích spojených s poměrně náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku. Moč uniká jen občas.

2. Při druhém stupni postižení uniká moč v situacích, kdy k vyvolání bezděčného úniku moči potřebujete podstatně menší zvýšení nitrobřišního tlaku – například při běhu, chůzi, chůzi po schodech nebo při lehčí fyzické práci. Již nestačí jen měnit prádlo, je nutné nosit vložky, omezovat pitný režim, a jak narůstají obtíže, začne žena redukovat své aktivity – sport, práci i společenský život – a rezignuje na pohlavní styk.

3. Při třetím stupni dochází k úniku moči již při velmi nízkém zvýšení nitrobřišního tlaku. Moč uniká téměř neustále – při pomalé chůzi nebo i v klidu ve vzpřímené poloze.

Použijte náš test, jeho výsledky vám mohou také hodně napovědět, ale k objektivnímu určení množství uniklé moči jednoznačně doporučujeme vyhledat odborného lékaře – urologa či urogynekologa.

Možná vás překvapí, že stresovou močovou inkontinencí trpí zhruba třetina žen středního a vyššího věku, přičemž u žen je dvakrát častější než u mužů. Mnoho žen se za své potíže stydí a samy se vyřazují ze sportovních, společenských i pracovních aktivit. Inkontinence se tak stává problémem nejen zdravotním, ale i společenským a ekonomickým.

Nejdůležitější informace pro vás však je, že díky vhodným pomůckám předepsaným lékařem okolí vaše problémy vůbec nepostřehne. Můžete je řešit okamžitě, ještě dříve, než se lékař rozhodne pro radikálnější zákrok speciálními vložkami či kalhotkami, které vám pomohou problém inkontinence zvládnout. Kompletní sortiment pomůcek pro inkontinenci vyrábí například firma TENA. Pokud je máte zájem vyzkoušet, můžete získat vzorek zdarma.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
Adéla 27

Mám také únik moči při chůzi. Obrátila jsem se na urologa a začala jsem s tím bojovat psychicky. Dostala jsem prášky, aby můj močový měchýř nebyl tak dráždivý a musím přiznat, že je to mnohem lepší již po několika prášcích, i když léčení je dlouhé. Jsem připravená s tím bojovat a zvítězit! Adéla

Jassica
1x

Zdravím Adélo, mohu se zeptat jaký lék užíváte? Vypozorovala jsem totiž u mého příbuzného příznaky, které jsou zde vysvětlovány.. další můj problém je že on si to zřejmě neuvědomuje a já nevím jak mu své podezření sdělit.

Veronika
2x

Měla jsem velké potíže několik let.Vyléčili mě za 3 měsíce novou metodou bez operace na Urologii v Motole. Jsem již rok bez potíží. Všem mohu doporučit. Žiji novýn životem. Informujte se na emailu [email protected]


Celkový počet příspěvků v diskusi: 12. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Inkontinence moči

Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu je spojena s inkontinencí.

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Mezi zevní pohlavní orgány patří zevní rodidla.

Ultrazvukové vyšetření malé pánve

Ultrazvuk malé pánve je nebolestivé vyšetření orgánů v malé pánvi. Mezi vyšetřované orgány patří močový měchýř, slepé střevo, děloha, vaječníky a u mužů prostata.

Uroflowmetrie

Uroflowmetrie je metoda, pomocí které se měří rychlost proudu moči za určitou časovou jednotku. Výsledná naměřená hodnota závisí na stavu dolních cest močových.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce