Inzerce

Stresová inkontinence

22. listopadu 2006, Redakce   |   přečteno: 28461x

Při stresové inkontinenci nejde o únik moči v důsledku psychického stresu, jak se některé ženy mylně domnívají.

foto: shutterstock.com

Nejčastější typ úniku moči

Nejčastějším typem inkontinence je inkontinence stresová. Jedná se o samovolný únik moči, k němuž dojde po náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, který se v odborné terminologii nazývá stres. Zde je nutno zdůraznit, že nejde o stres psychický, jak se některé z vás mylně domnívají.

Za normálních okolností odpoví na tuto situaci močová trubice zvýšením svého uzávěrového tlaku, takže zůstává pevně uzavřena a moč nemůže uniknout z měchýře ven, ovšem jen tehdy, je-li močová trubice ve své normální poloze. Právě k tomu slouží pevné pánevní dno a okolní pojivové tkáně.

Během těhotenství a těsně po porodu ochabují svaly pánevního dna. Ke stejnému ochabnutí dochází po menopauze, neboť v průběhu klimakteria dochází k poklesu hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu. V těchto obdobích se stresová inkontinencevyskytuje velmi často.

Jakého stupně dosahuje vaše postižení?

1. První stupeň je charakterizován únikem moči po kapkách při kašli, smíchu, kýchnutí a zvedání těžkých předmětů. K úniku moči dochází jen v situacích spojených s poměrně náhlým zvýšením nitrobřišního tlaku. Moč uniká jen občas.

2. Při druhém stupni postižení uniká moč v situacích, kdy k vyvolání bezděčného úniku moči potřebujete podstatně menší zvýšení nitrobřišního tlaku – například při běhu, chůzi, chůzi po schodech nebo při lehčí fyzické práci. Již nestačí jen měnit prádlo, je nutné nosit vložky, omezovat pitný režim, a jak narůstají obtíže, začne žena redukovat své aktivity – sport, práci i společenský život – a rezignuje na pohlavní styk.

3. Při třetím stupni dochází k úniku moči již při velmi nízkém zvýšení nitrobřišního tlaku. Moč uniká téměř neustále – při pomalé chůzi nebo i v klidu ve vzpřímené poloze.

Použijte náš test, jeho výsledky vám mohou také hodně napovědět, ale k objektivnímu určení množství uniklé moči jednoznačně doporučujeme vyhledat odborného lékaře – urologa či urogynekologa.

Možná vás překvapí, že stresovou močovou inkontinencí trpí zhruba třetina žen středního a vyššího věku, přičemž u žen je dvakrát častější než u mužů. Mnoho žen se za své potíže stydí a samy se vyřazují ze sportovních, společenských i pracovních aktivit. Inkontinence se tak stává problémem nejen zdravotním, ale i společenským a ekonomickým.

Nejdůležitější informace pro vás však je, že díky vhodným pomůckám předepsaným lékařem okolí vaše problémy vůbec nepostřehne. Můžete je řešit okamžitě, ještě dříve, než se lékař rozhodne pro radikálnější zákrok speciálními vložkami či kalhotkami, které vám pomohou problém inkontinence zvládnout. Kompletní sortiment pomůcek pro inkontinenci vyrábí například firma TENA. Pokud je máte zájem vyzkoušet, můžete získat vzorek zdarma.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Adéla 27

Mám také únik moči při chůzi. Obrátila jsem se na urologa a začala jsem s tím bojovat psychicky. Dostala jsem prášky, aby můj močový měchýř nebyl tak dráždivý a musím přiznat, že je to mnohem lepší již po několika prášcích, i když léčení je dlouhé. Jsem připravená s tím bojovat a zvítězit! Adéla

Reagovatpoděkovatnahlásit

27. února 2007, 11:11:21

Jassica1 poděkování

Zdravím Adélo, mohu se zeptat jaký lék užíváte? Vypozorovala jsem totiž u mého příbuzného příznaky, které jsou zde vysvětlovány.. další můj problém je že on si to zřejmě neuvědomuje a já nevím jak mu své podezření sdělit.

Reagovatpoděkovatnahlásit

26. března 2008, 21:05:28

Veronika2 poděkování

Měla jsem velké potíže několik let.Vyléčili mě za 3 měsíce novou metodou bez operace na Urologii v Motole. Jsem již rok bez potíží. Všem mohu doporučit. Žiji novýn životem. Informujte se na emailu mirejchrt@seznam.cz

Reagovatpoděkovatnahlásit

7. února 2012, 12:17:41


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 323 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mgr. David Hrdý (Zdravotní židle) 10. listopadu 2019, 17:10:36

    Porafat se s kamarádkou přece nemá smysl :) Ale je dobře, že o zdravém sezení uvažuje čím… Diskutovat

  • Lenca (operace krční páteře) 10. listopadu 2019, 18:27:13

    Ahoj jo dám vědět .Přijedeme až večer máme to daleko jsem z Moravy až. Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 10. listopadu 2019, 18:26:37

    Ahojte tak ako sa máte v tieto upršané dni? Ja celkom ok ako kedy a ako kde :-) Eli hlavu hore… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.