Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Těžká inkontinence - problém, o kterém se nemluví

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6012x )

Únik moči při jakékoli fyzické námaze, nebo trvalý únik moči bez jakékoli kontroly. S tím se musejí potýkat pacienti s těžkou formou inkontinence. Často je doprovázena i únikem stolice. Postihuje především starší pacienty, a to ženy i muže. U seniorů po 65. roce patří inkontinence k nejfrekventovanějším zdravotním obtížím.

shutterstock.com

Únik moči či stolice je také jedním z doprovodných komplikací spojených s demencí, u některých pacientů přichází relativně záhy, u dalších až v pokročilých stádiích, kde je často způsoben faktem, že pacient nemůže najít toaletu včas. Jde o skutečně specifický problém, který se týká nejen pacientů, ale i jejich rodin či osob, které o ně pečují. Pro společnost je velmi potřebné o těžké inkontinenci mluvit a bořit tabu, které pacientům zbytečně znepříjemňuje život, protože řešení existuje.

Čtěte také: Stresová inkontinence postihuje až 20 % populace!

Stupně inkontinence

Celosvětově trpí inkontinencí 4 – 8 % populace, v České republice je to 500 000 lidí. Celkem rozlišujeme 3 stupně inkontinence

1. stupeň: K úniku moči při prvním stupni, reprezentujícím lehkou formu inkontinence, dochází zpravidla při náhlém velkém zvýšení nitrobřišního tlaku (smích, kašel, kýchnutí).

2. stupeň: Druhý stupeň odpovídá střední formě inkontinence. Únik moči je zaznamenán například při chůzi po schodech či lehčí fyzické námaze.

3. stupeň: Třetí stupeň, těžká forma inkontinence, je charakterizován únikem moči i při minimální fyzické námaze nebo únikem trvalým, bez možnosti jakékoli kontroly. Často je doprovázena i únikem stolice.

Těžká inkontinence postihuje především starší ženy i muže, velmi často se jedná o osoby s omezenou pohyblivostí či úplně nepohyblivé. Jednou ze specifických skupin zasažených inkontinencí jsou pacienti s demencí či pacienti, u kterých se inkontinence projevila jako komplikace po operaci.

Čtěte také: Poradna odborníka, tentokrát na téma inkontinence

Demence a inkontinence

Inkontinence moči je v průběhu demence způsobena různými faktory a začíná zejména ve středně pokročilé fázi, zatímco inkontinence stolice přichází později, zpravidla až v pokročilé fázi demence. Nejedná se jen o medicínský, ale i o socio-ekonomický problém. Vyšetření a eventuální terapie musí probíhat v souladu se stavem pacienta a po konzultaci s ošetřujícím lékařem. Na zvážení je také, zda inkontinenci nezhoršují některé z léků, které senioři užívají. Cílem jakékoli léčby či péče by měla být vždy snaha poskytnout osobám s demencí to, co je pro ně nejlepší, a nezpůsobit jim žádnou újmu. To znamená brát v úvahu jejich osobnost a podporovat jejich samostatnost, pohodu a nezávislý život poskytováním adekvátního individuálního posouzení a péče.

Je pravděpodobnější, že problémy s inkontinencí bude mít osoba s demencí častěji než osoba bez demence ve stejném věku. Existuje pro to mnoho důvodů, jako například neschopnost najít, rozpoznat nebo použít toaletu. V mnoha případech se pacienti potýkají s rozpaky po „nehodě“, se kterou se snaží neúspěšně vypořádat, nebo nejsou schopni dostatečně rychle reagovat na pocit potřeby. Mokré nebo znečištěné oblečení často schovávají mimo dohled ošetřující osoby.

Známky výskytu potíží s kontinencí je třeba sledovat, neboť někteří pacienti mají tendenci tyto potíže skrývat. Důvodem mohou být rozpaky či stud. Sami často netuší, jaké jsou možnosti léčby, a jakmile jsou v seniorním věku, mohou mít dojem, že inkontinence je normálním průvodním projevem stáří. Jak poznáme, že se někdo potýká s inkontinencí? Mnohdy tráví na toaletě neobvykle dlouhou dobu a trápí ho příznaky potíží s dolními močovými cestami. Typickým projevem jsou vysoce frekventované návštěvy toalety v noci, časté převlékání během dne, nechuť vycházet z domu, zejména na neznámá místa, občasné zvracení či bolesti způsobené průjmem, nebo zácpou.

Čtěte také: Je možno odstranit močovou inkontinenci operací?

Kvalitní inkontinenční pomůcky – důstojné řešení problému

Jedním ze způsobů, jak důstojně a efektivně tento problém řešit, jsou inkontinenční pomůcky.
„Vzpomínám na časy, kdy pomůcky pro pacienty s těmito problematickými a ožehavými obtížemi, které člověka provázely a budou provázet, zdaleka nedosahovaly současného komfortu – respektive dříve bychom o komfortu ani mluvit nemohli,“ říká Lenka Kalvodová, jednatelka agentury AlfaCare s.r.o.

Pomůcky jsou vyvinuty tak, aby dokázaly vstřebat velké množství tekutin a zároveň pohlcovaly pach. U těžké inkontinence je navíc potřeba dbát na přísnou hygienu a předcházení opruzeninám.
„Když se řekne, že někdo nosí plenkové kalhotky dnes, tak jejich forma je již tak diskrétní, že už to ani není problém. Samozřejmě nemůžeme popřít, že inkontinence problém je, ale zajisté ne tak velký, aby člověka sociálně izoloval,“ dodává. Již zmíněné kalhotky, jež jsou vhodnou ochranou při těžké inkontinenci, se vyrábí jak pro ženy, tak i pro muže. Jsou nerozeznatelné od běžného spodního prádla, vytvořené z vysoce absorpčního materiálu, který pacienta uchrání při jakékoli situaci a zbaví ho nechtěného zápachu a vlhkosti.

Kvalitní inkontinenční pomůcky jsou také prevencí proti vzniku proleženin, které jsou pro seniorní či nemobilní pacienty velkým strašákem.
„Proleženina vzniká zejména v místech, kde kost utlačuje kůži, a tím v důsledku sníženého okysličení tkáně a snížením úrovně výživy a hydratace dochází k porušení kůže. Objeví se otevřená rána, která inklinuje k infekci, a v případě zanedbání má tendenci rychle růst co do hloubky i šíře. V tuto chvíli se potýkáme s velkým nepřítelem, někdy se doslova jedná o boj na život a na smrt,“ uvádí Lenka Kalvodová.

Čtěte také: Hrazení inkontinenčních pomůcek pojišťovnou - jak na to?

Péče o citlivou a namáhanou pokožku pacientů s inkontinencí

Ať už se jedná o jakéhokoliv pacienta s inkontinencí, vždy je důležité myslet také na hygienu a péči o kůži. V případě těžké inkontinence je důležitost o to větší. Kůže je složitý orgán, který obsahuje různé druhy tkání, svaly, cévy, žlázy a nervová zakončení. Jde o největší orgán lidského těla. Pokud je dennodenně vystavován podráždění a vlhkosti, trpí. Tvoří se záněty, podráždění a suchá místa. Pacientům se doporučuje dodržovat 3 jednoduché kroky, které zdraví kůže podporují. Kromě výběru správné pomůcky je důležité pokožku čistit a následně chránit.

Používat by se měly speciální přípravky vyvinuté k péči o perineální oblast určené k očištění, obnově a ochraně zranitelné a citlivé pokožky. Na zranitelnou nebo ohroženou pokožku tenká vrstva bariérového krému, na již popraskaná a podrážděná místa pak malé množství zinkového krému. Tyto produkty by měly pokožku čistit jemně a efektivně, obnovit přirozenou rovnováhu vlhkosti a lipidů zdravé pokožky a chránit citlivou pokožku před degradací, poškozením způsobeným vlivem moči a stolice.

Při výměně absorpčních produktů by se měla provést kontrola a očištění kůže. Například pomocí vlhčených ubrousků můžete provádět běžné očištění bez oplachování. Důležitá je ale očista celého těla. Příležitostná koupel se doporučuje, ale pro nejpraktičtější péči je vhodné používat očištění bez oplachování, protože snižuje riziko poškození vlivem vody a mýdla. Každodenní hygienické postupy se mohou provádět například s vlhkou mycí žínkou.

Jedním z konkrétních onemocnění je dermatitida spojená (asociovaná) s inkontinencí (AID). Je obtížně léčitelná a výrazně snižuje kvalitu života. Do jisté míry se dá přirovnat k dermatitidě u malých dětí.

Zdroj: www.essity.com.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Prostata - Zbytnění prostaty

Nejčastějšími projevy zbytnění prostaty jsou obtíže při močení. Zbytnění prostaty může močení ovlivnit mnoha způsoby.

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Mezi zevní pohlavní orgány patří zevní rodidla.

Ultrazvukové vyšetření malé pánve

Ultrazvuk malé pánve je nebolestivé vyšetření orgánů v malé pánvi. Mezi vyšetřované orgány patří močový měchýř, slepé střevo, děloha, vaječníky a u mužů prostata.

Inkontinence žen pohledem gynekologa

MUDr. Jaromír Mašata, Gynekologicko-porodnická klinika, 30. května 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce