Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Káva je zdraví škodlivá
Hlavní látkou obsaženou v kávě je kofein, který má výrazné stimulační účinky. Citlivější osoby na sobě mohou po konzumaci kávy pozorovat neklid, zvýšený srdeční tep nebo problémy se spánkem.
Obecně se ale umírněná konzumace kávy (3–4 šálky denně) považuje za zdraví prospěšnou. Kofein povzbuzuje srdeční činnost a látkovou výměnu, zlepšuje paměť, soustředění a sportovní výkon. Mimo to se spojuje také s nižším rizikem kardiovaskulárních chorob a Alzheimerovy nemoci. Kromě kofeinu se v kávě nachází také celá řada antioxidantů, které stimulují imunitní systém, vitamíny (B2) a minerály (draslík, hořčík a mangan).
Káva dehydratuje
Pokud s pitím kávy začínáte, prvních pár šálků sice může vést k častějším návštěvám toalety, výrazný dehydratační efekt ale tento kofeinový nápoj nemá. Naopak – pokud konzumujete 4 klasické kávové šálky denně, můžete si zhruba půl litru vody přičíst k vašemu příjmu tekutin.
Káva zvyšuje krevní tlak
Pokud kávu pijete pouze svátečně, může u vás přechodně vyvolat zvýšení krevního tlaku. Dlouhodobé lékařské výzkumy ale potvrzují, že pravidelná konzumace kávy nejen nezvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, mezi něž vedle vysokého krevního tlaku patří také infarkt, ale dokonce ho pomáhá snižovat.
Účinek kávy ale do značné míry závisí na způsobu její přípravy. Vhodná je filtrovaná káva, kterou si snadno připravíte i doma – stačí vám k tomu french press nebo moka konvička.
Kávu by neměly pít těhotné a kojící ženy
Pití kávy se nemusíte úzkostlivě vyhýbat ani během těhotenství nebo v období kojení. Odborníci ale radí nepřekračovat dávku zhruba 150–200 mg kofeinu za den. Pro vaši představu – klasické espresso obsahuje asi 70 mg kofeinu, zatímco šálek (240 ml) filtrované kávy z moka konvičky zhruba 120 mg. V době kojení můžete případně nahradit občas kávu meltou, která by měla podporovat tvorbu mléka.
Bezkofeinová káva je zdravější
Také jste se setkali s tvrzením, že bezkofeinová káva je pro zdraví vhodnější? Zcela jistě se jedná o plnohodnotnou alternativu pro osoby, které jsou vůči kofeinu citlivější nebo si chtějí šálek kávy dopřát ve večerních hodinách. Na druhou stranu je důležité dbát na způsob, jakým se bezkofeinová káva vyrábí.
Kofein se z kávových zrn nejčastěji odstraňuje takzvaným evropským procesem za použití chemikálií, které sice nenarušují chuť ani aroma kávy, ale mohou se během extrakce či louhování uvolňovat do výsledného nápoje. Šetrnější metodou je švýcarský vodní proces, při kterém se kofein z kávových zrn doslova odpařuje. Společně s ním ale káva ztrácí také své typické aroma a chuť.
Mléko potlačuje účinky kofeinu
Během dne si připravíte raději klasické espresso než kávu s mlékem, protože vám jeho účinky připadají silnější? Ve skutečnosti mléko pouze snižuje účinky kofeinu na sliznici žaludku a zpomaluje rychlost vstřebávání kofeinu. Zatímco espresso vás tak doslova nakopne v okamžiku, kdy ho dopijete, účinky kávy s mlékem se dostaví později a působí déle.
Kvalitní kávu vám připraví pouze v kavárně
Espresso nebo cappuccino vám skutečně nejlépe připraví vyškolený barista, který má k dispozici profesionální kávovar. Ten, na rozdíl od běžných domácích kávovarů, dosáhne při extrakci espressa požadovaného tlaku 9 barů.
V pohodlí domova vám k přípravě kávy lépe poslouží tradiční italská moka konvička. Do její spodní části nalijete vodu, nad ni vložíte sítko s namletou kávou, moka konvičku sešroubujete a položíte na varnou desku nebo plynový sporák. Jakmile voda začne vřít, tlak ve spodní nádobce horkou vodu protlačí přes zásobník s kávou do horní části konvičky. Chvíli před ukončením extrakce sporák vypněte, aby se káva nepřepálila.
Káva z moka konvičky sice není k nerozeznání od pravého espressa, chuťově se mu ale podobá více než káva překapávaná. Chcete si ji vychutnat i vy? Prozkoumejte širokou nabídku moka konvic na Heurece, kde vám s výběrem pomohou skuteční kávoví nadšenci.